SAGAMIX

H. gr. 1995 LINAMIX - SAGANECA

LINAMIX MENDEZ BELLYPHA LYPHARD
BELGA
MISS CARINA CARO
MISS PIA
LUNADIX BRETON RELKO
LA MELBA
LUTINE ALCIDE
MONA
SAGANECA SAGACE LUTHIER KLAIRON
FLUTE ENCHANTEE
SENECA CHAPARRAL
SCHONBRUNN
HAGLETTE HAGLEY OLDEN TIMES
TEO PEPI
SUCRETTE ZUCCHERO
LA MIRAMBULE
11d

At 5 years - 2000

3rd Grand Prix de Saint-Cloud GR I, 2400 meters, Saint-Cloud, 02 July 2000
4th Coronation Cup GR I, 2422 meters, Epsom, 09 June 2000

At 4 years - 1999

4th Grand Prix de Saint-Cloud GR I, 2400 meters, Saint-Cloud, 04 July 1999
4th Prix Ganay GR I, 2100 meters, Longchamp, 02 May 1999

At 3 years - 1998

1st Prix de l'Arc de Triomphe GR I, 2400 meters, Longchamp, 04 October 1998
1st Prix Niel GR II, 2400 meters, Longchamp, 13 September 1998
1st Prix des Marronniers, 2400 meters, Longchamp, 23 April 1998
Racing and Breeding Information supplied by France Galop, the US Jockey Club and Weatherbys Group Limited.
Name Dam Dam’s sire
SILJAN'S SAGA (2010) f. Gr.I placed HUMORISTE SAINT CYRIEN
  • 2nd Prix Royal-Oak GR I (2015)
  • 2nd Grand Prix de Saint-Cloud GR I (2014)
  • 3rd Prix Royal-Oak GR I (2016)
  • 3rd Grand Prix de Saint-Cloud GR I (2016)
  • 4th Prix de l'Arc de Triomphe GR I (2016)
  • 1st Grand Prix de Deauville GR II (2015)
  • 1st Prix Corrida GR II (2014)
  • 2nd Grand Prix de Deauville GR II (2016)
  • 2nd Prix Corrida GR II (2016)
  • 4th Prix d'Harcourt GR II (2016)
  • 3rd Prix Allez France GR III (2014)
  • 1st Prix Joubert LR (2013)
  • 1st Prix Madame Jean Couturier LR (2013)
  • 1st Prix de la Grange des Prés (2013)
  • 1st Prix Louis Saulnier (2013)
NICKELLE (2003) f. Gr.III placed N'AVOUE JAMAIS MARIGNAN
  • 3rd Prix Allez France GR III (2007)
  • 1st Prix de la Pepiniere LR (2007)
  • 1st Prix Wild Monarch LR (2006)
  • 2nd Prix Apollonia (2008)
  • 3rd Prix Sagan LR (2006)
  • 3rd Prix d'Iena LR (2006)
  • 4th Prix Astronomie (2006)
ASTARIX (2005) h. Listed placed ABAYA SURUMU
  • 2nd Prix du Jardin Anglais (2007)
  • 3rd Prix de Suresnes LR (2008)
  • 3rd Prix Francois Mathet LR (2008)
  • 3rd Prix de Mont L'Eveque (2007)
  • 4th Prix du Labyrinthe (2008)
  • 4th Prix de la Maniguette (2007)
ARC DES TAILLONS (2003) g. Winner FERIA TO BITCH ROYAL CHARTER
  • 1st Prix des Collines (2008)
  • 1st Prix de Beauvallon (2006)
  • 2nd Prix Micipsa (2008)
BUDDLEIA (2003) f. Winner BRAVO GORL TAUCHSPORT
  • 1st Prix Miguel Clement (2007)
  • 4th Prix Hula Dancer (2005)
  • 4th Prix de Vieux Moulin (2006)
BULDONE (2003) f. Winner LAURIDOUNE KALDOUN
  • 1st Prix du Berceau (2005)
  • 2nd Prix de l'Espoir (2005)
  • 3rd Prix de Rumesnil (2005)
  • 3rd Prix de la Plaine (2005)
CHAMANE (2002) h. Winner SHINING CANDLE BERING
  • 1st La Coupe de la Cobas (2005)
  • 2nd Prix de la Fontaine des Trois Pigeons (2005)
  • 2nd Prix des Fosses (2005)
  • 3rd Prix Alphonse XIII (2006)
CRAWLE BAY (2002) f. Winner CLASSIC AKARAD
  • 3rd Prix France Galop (2004)
  • 4th Grand Handicap du Lion-d'Angers (2005)
  • 1st Prix Deauville Aime Le Cheval (2005)
  • 2nd Prix Shadwell (2005)
DAMAX (2004) f. Winner DOTAGRETA GREEN TUNE
  • 1st Prix Mireille (2006)
  • 2nd Prix de Porquerolles (2009)
  • 3rd Prix de la Ville de Touques (2010)
  • 4th Prix du Comite Departemental du T (2008)
  • 2nd Prix de la Renommee (2009)
  • 2nd Prix Dunette (2008)
  • 4th Prix de l'Ouest-Anjou (2008)
  • 4th Prix Hector Franchomme (2007)
  • 4th Prix de la Charentonne (2007)
  • 2nd Prix de Graveson (2008)
  • 1st Prix de Grignon (2007)
  • 2nd Prix de Bienville (2007)
  • 2nd Prix du Pont de La Reine (2007)
  • 4th Prix de la Gicqueliere (2007)
DOUBLE MIX (2003) f. Winner DOUBLE MELODY DOUBLE BED
  • 1st Prix de Coye (2007)
  • 4th Prix du Grand Fenetra (2007)
  • 2nd Prix du Pantheon (2007)
  • 1st Prix Jacques et Jean Rinck (2006)
  • 1st Prix de Fontvieille (2006)
  • 2nd Prix de la Genevraye (2006)
  • 3rd Prix President Bourjaillat (2006)
HIGH SAGA (2002) h. Winner HIGHNESS LADY CAGLIOSTRO
  • 1st Prix le Progres (2008)
  • 2nd Prix de la Ville de Strasbourg (2007)
  • 4th Prix Geny (2007)
  • 3rd Prix de l'Anniversaire (2008)
KAVUSAKAN (2002) f. Winner TIROLLING TIROL
  • 1st Prix Steiner Pons (2005)
  • 4th Prix Basse Pointe (2005)
  • 4th Prix de la Minicipalite de Wissenbourg (2005)
LAITA (2007) f. Winner BLUSHING LADY BLUSHING FLAME
  • 1st Prix des Mirabelles (2009)
  • 4th Prix Roger de Minvielle LR (2010)
  • 3rd Prix de Soissons (2011)
LIXIAN (2003) h. Winner LIRODA ROI DANZIG
  • 1st Prix des Veneurs (2007)
  • 3rd Prix Professeur Ebely (2007)
  • 4th Prix de Deauville (2008)
MAGIC DATE (2002) f. Winner MISS ZONISSA ZINO
  • 1st Prix P et R Bourlon-de-Sarty (2005)
  • 2nd Prix Dumez Anstett (2005)
MAGIC DES GALAS (2002) h. Winner GISBORNE LAST TYCOON
  • 1st Prix de Saint-Avit (2006)
  • 2nd Prix de l'Alouette (2005)
  • 3rd Prix de l'Association des Proprietaires (2006)
  • 2nd Prix du Breuil en Auge (2007)
  • 3rd Prix du Cedre Bleu (2007)
  • 2nd Handicap des 4 Ans (2006)
MARIE BELMONT (2009) f. Winner MARIE DE OIGNY AKARAD
  • 1st Prix du Canal de la Marne au Rhin (2011)
  • 4th Prix de la Ville de Pont L'Evêque (2012)
  • 1st Prix des Gerberas (2012)
MISTER ED (2002) g. Winner MARIE D'ARGENCES AKARAD
  • 1st Prix Fornells (2005)
  • 2nd Prix Maurice Edouard Delanglade (2005)
MIXIRADOR (2003) h. Winner DARLIRAD AKARAD
  • 1st Prix des Cyclamens (2005)
  • 4th Prix de Cusset (2005)
  • 2nd Prix de Toul (2009)
  • 2nd Prix du Grand Port (2010)
  • 2nd Prix de Gerland (2010)
  • 1st Prix des Poulains (2006)
NEW SAGA (2002) f. Winner NEWNESS SIMPLY GREAT
  • 1st Prix de Trevise (2005)
  • 2nd Prix Achille-Fould LR (2006)
  • 3rd Prix Zariba (2004)
  • 3rd Prix Mongolie (2004)
  • 4th Prix de la Chapelle-en-Serval (2005)
  • 1st Prix de la Croix de Pontarme (2005)
OBSERVATEUR (2004) g. Winner FORCASTER CADOUDAL
  • 1st Prix d'Hautefontaine (2008)
  • 1st Prix de l'Isle Verte (2007)
  • 3rd Prix de Montigny (2008)
  • 3rd Prix Europe 1 (2008)
  • 4th Grand H'cap de La Manche (2008)
  • 4th Prix du Pantheon (2008)
OSTRAVA (2006) f. Winner MARIENBAD PETESKI
  • 3rd Prix de la Societe des Courses de Wissembourg (2009)
  • 3rd Prix de Wassy (2009)
  • 4th Prix Wiss'net Wissembourg (2009)
  • 1st Prix du Rhin (2009)
ROYAL MIX (2006) g. Winner PRINCESSE IRENA APPLE TREE
  • 1st Prix de Coudray (2009)
  • 4th Prix de Troarn (2009)
SAGA DANCER (2004) g. Winner DELPHIE ZELPHI
  • 2nd Prix Rock'n Roll (2007)
  • 1st Prix des Violettes (2007)
SAGAPHAN (2002) h. Winner DAME PHANIE KALDOUN
  • 4th Prix Rinck (2005)
  • 3rd Prix Andre Baguenault de Puchesse (2004)
  • 1st Prix de Bort L'Etang (2004)
SAGAWAY (2008) g. Winner GREAT WAY GREAT PALM
  • 2nd Prix Raoul Paget (2014)
  • 4th Prix de l'Association Province (2012)
  • 2nd Prix des Balances (2012)
  • 1st Restaurant "le Cafe Theatre" (2014)
  • 4th Prix de Bort L'Etang (2014)
  • 2nd Prix de la Tour de Chenillat (2012)
SAZOUM (2003) h. Winner BALLARD RING BALLAD ROCK
  • 1st Prix Burgos (2006)
  • 3rd Prix Matchless (2005)
  • 4th Prix Hubert d'Ideville (2008)
  • 1st Prix d'Yvetot (2007)
SHAYALINA (2008) f. Winner SHAYANNE GREEN TUNE
  • 1st Prix de la Mer de Sable (2011)
  • 2nd Prix de Sevres (2011)
UNE STEPHANOISE (2005) f. Winner UNE NONANTAISE KALDOUNEVEES
  • 1st Prix Joseph Lorrain (2008)
  • 4th Prix Henri Rouviere (2010)
VAGAMIXA (2002) f. Winner VADSA HALO
  • 1st Prix Pampeirodine (2005)
WEARDI (2004) h. Winner MARIE D'ARGENCES AKARAD
  • 3rd Prix du Credit Agricole (2009)
  • 3rd Prix de l'Office du Tourisme (2007)
  • 4th Prix Wurth Bois (2008)
  • 1st Prix de Toul (2009)
  • 4th Prix de Toul (2010)
  • 2nd Prix de la Ville de Metz (2010)
  • 4th Prix des Violettes (2007)
CABO (2003) f. Placed DEBATE HIGH LINE
  • 2nd Arthur Guinness Handicap (2006)
ESCOMPTABLE (2002) f. Placed ESCOMPTEE ROI DE ROME
  • 1st Prix du Mont-Blanc (2006)
  • 2nd Prix Saint-Georges (2006)
  • 2nd Prix de Poncins (2005)
FAMISCO DE CODIERE (2010) g. Placed KYRIEL DE CODIERE VILLAGE STAR
  • 2nd Prix Abbatiale (2012)
  • 3rd Prix Marathon (2016)
NACHITA (2004) f. Placed FULCRUM PIVOTAL
  • 2nd Prix de la Société des Courses de Bazas (2006)
  • 4th Prix de Gujan-Mestras (2006)
NOA SAJANI (2002) f. Placed NATASCHA DASHING BLADE
  • 2nd Prix de la Vie (2005)
SAGADOU (2004) h. Placed LAURIDOUNE KALDOUN
  • 2nd Prix de Haute Provence (2007)
  • 3rd Prix de la Crau (2006)
  • 4th Prix de Briancon (2007)
SANTA MOUNA (2008) f. Placed SHAKKALINE HOMME DE LOI
  • 3rd Prix de Normandie (2011)
  • 4th Prix des Alpilles (2011)
  • 2nd Prix de l'Andelle (2011)
THEMIX (2002) g. Placed THE PAVILLON RIVERTON
  • 2nd Prix Charles Giguet (2005)
  • 3rd Prix Saint-Georges (2006)
TOUGAMIX (2002) h. Placed KITOUANE EPERVIER BLEU
  • 2nd Prix du Mesnil (2004)
  • 3rd Prix G.Branere (2005)
  • 4th Prix de San Sebastian-Donostia (2006)
  • 4th Prix de Francazal (2004)
VILLA PANPHILI (2002) f. Placed COME ALONG EXIT TO NOWHERE
  • 2nd Prix du Chateau de Ferrieres en Brie (2005)
  • 3rd Prix de Maldorme (2005)
A LOLA (2009) f. Placed SHAHWARDA SENDAWAR
  • 4th Prix du Pays Basque (2014)
  • 3rd Prix Louis Dutel (2012)
KRISMYA (2002) f. Placed KRISLODY KRIS
  • 3rd Prix des Toitures Petit et de l'Atelier de Girouet (2005)
LADY SAGAMIX (2002) f. Placed FILLE DE TEMPETE BE MY CHIEF
  • 3rd Prix Pampeirodine (2005)
NAHARIA (2003) f. Placed NEWNESS SIMPLY GREAT
  • 3rd Prix de la Chapelle-en-Serval (2006)
  • 4th Prix de Fosses (2006)
SAGAMARE (2006) h. Placed MARE DI FELICITA MARMATO
  • 3rd Prix d'Avignon (2008)
SAGARICH (2004) f. Placed BARANCIAGA BERING
  • 3rd Cheestrings H'cap (2008)
  • 4th Derby Festival H'cap (2007)
WELTTRAUMER (2004) h. Placed WASHIRA MOST WELCOME
  • 3rd Prix du Grand Palais (2007)
  • 4th Prix Brantome (2007)
  • 4th Prix des Vignes (2007)
AIMELA (2002) f. Placed CHIKIWI SAINT CYRIEN
  • 3rd Prix Collins (2006)
  • 4th Prix de Rouxmesnil (2005)
  • 4th Prix de Branville (2005)
BROMIX (2006) g. Placed BROMELIA PLATINI
  • 4th Prix de Saint-Cyr Au Mont d'Or (2012)
DREAM WITNESS (2003) f. Placed DIAL DREAM GAY MECENE
  • 4th Bath Ales Wild hare Organic Ale Selling Stks (2006)
  • 4th Tote Text Betting 60021 Claiming Stks (2006)
LA CROIX D'OR (2005) f. Placed FLECHE D'OR SAINT CYRIEN
  • 4th Prix President Francis Chene (2008)
PIXTIVOLI (2003) g. Placed PASSE CHESNE R B CHESNE
  • 4th Prix Hubert Bassot (2006)
SAGA STYLE (2003) h. Placed EUROPEAN STYLE EZZOUD
  • 4th Prix de la Ville de Redon (2010)
  • 1st Prix du Col d'Aspin (2007)
  • 2nd Prix Andre Massena LR (2007)
  • 4th Prix de Pont Foret (2009)
  • 4th Prix des Jardins du Monde (2008)
  • 4th Prix de la Ville de Pont L'Evêque (2006)
  • 2nd Prix Choute (2006)
  • 2nd Prix Kerym (2006)
  • 3rd Prix de la Planche (2011)
  • 4th Prix Le Gourzy (2006)
SANTA SHAKALY (2007) f. Placed SHAKKALINE HOMME DE LOI
  • 4th Prix de Chaillot (2010)
TIMIXLEI SPRING (2002) h. Placed KARMIBOLA PERSIAN BOLD
  • 4th Prix Bernard Sainte-Marie-Perrin (2007)
  • 4th Prix Dumez Anstett (2005)
TOUS LES MATINS (2007) h. Placed TAMYIZ CAERLEON
  • 4th Prix des Azalees (2009)
TYRMIX QANA (2007) f. Placed TYRLANA SAINT CYRIEN
  • 4th Prix Cyrille Cottin (2010)
Racing and Breeding Information supplied by France Galop, the US Jockey Club and Weatherbys Group Limited.
This website uses cookies
Cookies are small text files held on your computer.They allow us to give you the best browsing experience possible and mean we can understand how you use our site.
Some cookies have already been set. You can delete and block cookies but parts of our site won't work without them.
By using our website you accept our use of cookies.
No, I want to find out more Yes, I agree
This website uses cookies
Cookies are small text files held on your computer.They allow us to give you the best browsing experience possible and mean we can understand how you use our site.
Some cookies have already been set. You can delete and block cookies but parts of our site won't work without them.
By using our website you accept our use of cookies.
No, I want to find out more Yes, I agree