Standing at Haras de Bonneval

Stallion fee 2023: €5,000

Size: 15.3 hh (1m60)

CONTACT

Georges Rimaud

Tel.: +33 2 31 48 18 60
Your message
Name Dam Dam’s sire
GALAXIE GOLD (2019) h. Gr.II placed GALAXIE DES SABLES MARCHAND DE SABLE
  • 2nd Prix Hocquart GR II (2022)
  • 1st Prix Jean-François Bernard (2022)
  • 1st Prix d'Arette (2021)
  • 2nd Prix Jacques Dogny (2022)
  • 2nd Prix de Philante (2022)
  • 4th Grand Prix du Nord LR (2022)
MISTER SAINT PAUL (2019) h. Gr.III winner ELUSIVE KAY ELUSIVE CITY
  • 1st Prix la Force GR III (2022)
  • 4th Prix Daphnis GR III (2022)
  • 1st Prix Isonomy LR (2021)
  • 2nd Prix du Quartier Saint-François (2021)
  • 2nd Prix des Tritons (2021)
  • 3rd Prix Fauchelevent (2021)
  • 4th Prix Omnium II LR (2022)
ELIZAR (2019) h. Gr.III placed PRIMAPRIMA MORE THAN READY
  • 2nd Kent Stakes GR III (2022)
  • 1st Prix du Mont Cesar (2021)
MY KURKUM (2018) h. Gr.III placed FRESH STRIKE SMART STRIKE
  • 3rd Prix des Chênes GR III (2020)
  • 1st Prix Georges Creis (2022)
  • 1st Prix Claude Rouget (2020)
  • 2nd Prix d'Anvers (2022)
  • 4th Prix du Plessis-Luzarches (2021)
  • 2nd Prix des Greniers à Sel (2022)
  • 2nd Prix de la Plaine du Putois (2021)
  • 4th Morocco Cup - Prix de Crépon (2022)
  • 4th Prix de Balleroy (2021)
PRINCESSE DE SABA (2018) f. Gr.III placed ANIYSA DALAKHANI
  • 3rd Prix du Bois GR III (2020)
  • 1st Prix des Pivoines (2020)
  • 1st Prix des Hortensias (2020)
  • 2nd Prix de la Francilienne (2021)
  • 3rd Prix Marchand d'Or LR (2021)
DARY CI (2018) f. Gr.III placed CIGALIA RED RANSOM
  • 4th Prix de Royaumont GR III (2021)
  • 1st Prix André Rivière (2021)
  • 2nd Prix de Coulaines (2022)
  • 2nd Prix Pharsale (2020)
  • 3rd Prix du Mont Saint-Pierre (2022)
  • 3rd Prix de la Seine LR (2021)
  • 4th Prix Sicarelle (2021)
ANATIYA (2018) f. Listed placed GREY ANATOMY SLICKLY
  • 3rd Grosser Preis der VGH LR (2022)
  • 3rd Prix d'Artouste (2022)
  • 3rd Prix Région Normandie (2021)
  • 2nd Prix des Villas Normandes (2021)
  • 4th Prix de Monfort (2022)
  • 1st Prix d'Aubigny (2021)
  • 1st Prix du Ministère du Bon Esprit (2021)
  • 1st Novice Stakes (2020)
ASGOODASSOBERGETS (2019) h. Winner LITTLE ALICE HAAFHD
  • 1st Prix des Chrysanthemes (2021)
  • 1st Novice Stakes (2022)
  • 2nd Golden Gates Stakes (Handicap) (2022)
CHERNAK (2018) h. Winner CHERANA SINNDAR
  • 1st Prix de l'Hippodrome Wellington - Ostende (2021)
  • 3rd Prix Sanctus (2021)
  • 3rd Prix Pleben (2021)
  • 4th Prix Voix du Nord (2021)
CROCUS BORGET (2018) g. Winner BELLA DONNA BORGET EARLY MARCH
  • 1st Prix Association Au Delà des Pistes (2022)
  • 4th Prix d'Hiver (2022)
  • 4th Prix Société Seb (2022)
DAROMIR (2018) h. Winner IRON EMPRESS TURTLE BOWL
  • 1st Northern Caucasus Stakes (2020)
DAYAK (2020) g. Winner SKALYA SAGACITY
  • 1st Prix Ile de Batz (2023)
  • 1st Prix PMU le Paris Sport (2022)
DULSIE BRIDGE (2019) f. Winner DAINTY'S DAUGHTER CAPE CROSS
  • 1st Prix des Jeunes (2022)
  • 1st Prix de la Municipalite (2021)
  • 2nd Prix des Saules (2021)
  • 2nd Prix de Coppet (2021)
EN OR (2018) h. Winner DECIZE KENTUCKY DYNAMITE
  • 1st Handicap de l'Ile-De-France (2022)
  • 4th Prix du Cercle de l'Union (2022)
  • 4th Prix des Platanes (2022)
  • 1st Prix Banque Populaire Alsace Lorraine (2021)
  • 1st Prix Champ Libre (2021)
EXHIT (2019) h. Winner SOLDERA POLISH NUMBERS
  • 1st Prix Abrial (2022)
  • 2nd Prix PMU le Bremontier la Teste de Buch (2022)
  • 4th Prix de Royet (2022)
  • 1st Prix des Cyclamens (2022)
  • 2nd Prix de la Porte Nadon (2022)
  • 4th Prix de Pondron (2022)
  • 4th Prix de Vaison-la-Romaine (2022)
INTIME DREAM (2018) f. Winner LETTRE INTIME INVINCIBLE SPIRIT
  • 1st Prix d'Hotot-en-Auge (2020)
KER WELEN (2018) h. Winner PEARLY EMPRESS HOLY ROMAN EMPEROR
  • 1st Prix E. et L. de Tredern (2021)
  • 2nd Prix Crédit Agricole du Lion d'Angers (2021)
  • 2nd Prix Alexandre de Senonnes (2021)
  • 3rd Prix René Couétil (2022)
  • 3rd Prix Chevalier du Fau (2021)
  • 3rd Prix Yves Priouzeau (2021)
  • 3rd Prix Charles Giraudon (2021)
  • 1st Prix Reine Berengere (2022)
  • 1st Prix de la Chapelle-sur-Erdre (2022)
  • 3rd Prix de la Vendee (2022)
  • 3rd Prix de Deauville (2022)
  • 2nd Prix de Bon Abri (2021)
KIOTARI (2018) f. Winner KOLYMBIA KYLLACHY
  • 1st Cena Spolecnosti Signalbau (2020)
LA MIRANDE (2018) f. Winner CHEG KHELEYF
  • 1st Prix de Cauterets (2021)
  • 3rd Prix d'Albret (2021)
  • 4th Prix Daouda Ka (2020)
LANDARYNA (2018) f. Winner IMPERIAL TOPAZ DUTCH ART
  • 3rd Prix de Montplaisir (2020)
  • 3rd Prix du Balaitous (2020)
  • 2nd Prix du Chemin des Marais (2021)
  • 4th Prix des Monticules (2022)
  • 4th Prix de Margny-sur-Matz (2022)
  • 4th Prix de Guernesey (2021)
  • 1st Prix Esso (2022)
  • 3rd Prix Riverqueen (2022)
  • 2nd Prix de la Rentrée (2021)
  • 4th Prix de la Somme (2021)
  • 1st Prix du Tarn (2021)
  • 3rd Prix de la Depeche du Midi (2020)
  • 3rd Prix de Nice (2020)
L'IENISSEI (2018) h. Winner DEVAKI SHOLOKHOV
  • 1st Prix de l'Aqueduc (2021)
  • 4th Prix du Mont Alta (2021)
  • 4th Prix de Crépy-en-Valois (2021)
  • 4th Prix Tertullien (2021)
  • 4th Prix de l'Ancien Potager (2020)
  • 1st Prix de Commeaux (2021)
  • 1st Prix de la Critique International (2021)
  • 2nd Prix des Quinze-vingts (2022)
  • 2nd Prix du Pley (2021)
  • 4th Prix du Défilé (2022)
  • 4th Prix de Saint-Céneri-le-Gérei (2021)
  • 4th Prix de Saint-Nicolas (2021)
LILY FOR EVER (2018) f. Winner GOLDEN LILY DOLPHIN STREET
  • 1st Prix du Haras de Tire Gerbe (2020)
LORNE (2019) f. Winner HEIGHT OF SUMMER ALHAARTH
  • 1st Prix de la Faisanderie (2022)
  • 1st Prix Lady Berry (2022)
  • 2nd Prix Francis Chantebel (2022)
  • 2nd Prix Freddy Head (2021)
  • 3rd Prix Eugenie de Montijo (2022)
  • 3rd Prix de la Dame Jouanne (2022)
  • 4th Prix Claude Munet - Grand Prix d'Angers (2022)
MAGIC DARIYA (2020) f. Winner LONELY STAR SLEEPING CAR
  • 4th Prix Baroud d'Honneur (2022)
  • 1st Prix Jean-Paul Latrubesse (2022)
  • 4th Prix de Chanteloup-Les-Vignes (2022)
MAY DAY (2018) g. Winner SUMMER WAVE KING'S BEST
  • 1st Prix Sainte-Anne (2020)
  • 3rd Prix des Bartavelles (2020)
  • 3rd Prix d'Orgeval (2020)
MOLLY (2018) f. Winner SHANGHAI NOON TURTLE BOWL
  • 1st Semirechye Stakes (2020)
MYSTERY (2018) h. Winner MASAOLA ANABAA BLUE
  • 1st Prix Désir de Mai (2021)
  • 3rd Prix Carnaval (2021)
  • 2nd Prix du Petit Pré (2021)
  • 2nd Prix Benjamin Boutin (2021)
PANTEA (2019) f. Winner CRUSH ON YOU MUHTATHIR
  • 1st Prix de Pelissanne (2021)
  • 4th Prix de Neris-les-Bains (2023)
PRINCESS DARIYA (2019) f. Winner SPRING PRINCESS NAYEF
  • 1st Prix du Marché de Noël (2021)
  • 2nd Prix Elstrino (2022)
QUEENLY (2019) f. Winner DIAMOND FLAWLESS CAPE CROSS
  • 3rd Prix du Village de Kerhinet (2022)
  • 3rd Prix Henri Maillard (2021)
  • 4th Prix des Paludiers (2022)
  • 3rd Prix du Cinquantenaire d'Eventard (2022)
  • 3rd Prix du Bois de la Commanderie (2022)
  • 4th Prix Sud-Mayenne (2022)
  • 1st Prix de la Place Colbert (2022)
  • 4th Prix du Trèfle (2022)
  • 4th Prix Jury du Festival du Cinéma Américain (2021)
  • 2nd Prix de Pondron (2022)
  • 2nd Prix du Sous-Marin l'Espadon (2022)
  • 3rd Prix Serge Boullenger (2022)
REVE DE VALLARSA (2020) c. Winner SALAR LIVIUS TITUS LIVIUS
  • 1st Prix du Royaume Wisigoth (2022)
  • 1st Prix du Chene de Saint-Vincent de Paul (2022)
  • 2nd Prix Vorda (2022)
  • 2nd Prix de l'Hippodrome de Compiègne (2022)
ROSELYNE (2019) f. Winner BAL DE LA ROSE CADEAUX GENEREUX
  • 1st Prix des Chevreuils (2021)
  • 3rd Prix Tenebreuse (2021)
RUE JONAS (2018) f. Winner TAURANGA GOLD AWAY
  • 2nd Prix de Neuville (2020)
  • 1st Prix du Chemin des Marais (2021)
  • 2nd Prix de la Villa Eugénie (2022)
  • 2nd Prix du Plateau de Saclay (2022)
  • 3rd Prix Rabelais (2022)
  • 3rd Prix Ville de Vauville (2022)
  • 4th Prix de l'hippodrome de Mons Wallonie (2021)
  • 2nd Prix de la Potardiere (2021)
  • 3rd Prix de Longchamp (2021)
  • 3rd Prix Volney (2021)
  • 4th Prix du Golf (2021)
  • 3rd Prix de Vaudranpont (2022)
  • 1st Prix Y de Saint Germain (2021)
  • 2nd Prix de l'Hippodrome de Machecoul (2021)
  • 2nd Prix des Sables d'Olonne (2020)
  • 3rd Prix de la Ville de la Couronne (2021)
SASSICA (2019) f. Winner SASSICAIA DOYEN
  • 1st Prix du Jockey-Club de Belgique (2022)
  • 3rd Prix des Côtes d'Orléans (2022)
  • 4th Prix Jean-Michel de Kergorlay (2022)
SHAHZAD (2019) h. Winner SAGHANIYA ROCK OF GIBRALTAR
  • 1st Prix du Haras de Montaigu (2022)
  • 2nd Prix Simple Gagnant et Simple Placé (Prix Djakao) (2022)
SUCCESS STORY (2018) f. Winner RUN ON RUBY MUHTATHIR
  • 1st Grand Prix de Sille-Le-Guillaume (2022)
  • 1st Prix Wahine (2021)
  • 2nd Prix du Parc Paysager (2020)
  • 3rd Prix Jean Luc Urvoy (2022)
  • 3rd Prix du Bel Orme (2022)
  • 3rd Prix de la Roche Sur Yon (2022)
  • 3rd Prix des Marais Salants (2021)
  • 3rd Prix du Coeur Volant (2020)
  • 3rd Prix de Mont-l'Evêque (2020)
  • 3rd Prix de l'Isle Briand (2020)
  • 4th Prix Yves Lalleman (2020)
  • 4th Prix Bois Joli (2022)
  • 4th Prix Jussieu Ambulances (2021)
  • 4th Prix Ma Beauté (2021)
  • 2nd Prix du Chêne des Trois Frères (2021)
  • 3rd Prix de l'Etang Chapon (2021)
  • 1st Prix de la Sarthe (2022)
  • 1st Prix des Gardenias (2021)
  • 2nd Prix de Clairoix (2021)
THECLIMB (2018) g. Winner LADY MELIOR MULTIPLEX
  • 1st Prix Clermont Lefort (2020)
  • 2nd Prix Roger Lespinas (2022)
  • 2nd Prix du Vieux Castera (2020)
  • 4th Prix Torrestrella (2021)
  • 1st Prix de la Dépêche du Midi (2022)
  • 1st Prix Serge Lorand (2022)
  • 2nd Prix de Lescun (2023)
  • 3rd Prix G de Villatoya (2022)
  • 4th Prix Claude Dumeau (2022)
  • 1st Prix des Vendanges (2021)
  • 2nd Prix du Pave des Chartrons (2022)
  • 3rd Prix Charles Boulart (2022)
  • 4th Prix de Maubourguet (2021)
  • 2nd Prix d'Araujuzon (2022)
  • 2nd Prix des Landes (2021)
  • 3rd Prix des Melezes (2021)
  • 4th Prix de l'Association des Propriétaires du Sud Oue (2021)
  • 4th Prix Hector et Henry du Poy (2021)
  • 4th Prix du Quartier de Bagatelle (2021)
VINO BELLO (2019) g. Winner AMERIQUE AMERICAN POST
  • 1st Prix des Salvias (2021)
  • 1st Prix Auguste Jouve (2021)
  • 2nd Prix Christian de Tredern (2022)
  • 3rd Prix Haut-Marland (2023)
  • 3rd Prix de la Mayenne (2022)
  • 3rd Prix du Credit Mutuel (2021)
  • 4th Prix Mandesha (2022)
  • 4th Prix des Lilas Blancs (2021)
  • 4th Prix des Alpilles (2021)
  • 1st Prix de Mesquer (2022)
  • 1st Prix des Jeunes (2022)
VISSANI (2018) g. Winner VISORAMA LINAMIX
  • 1st Prix d'Yzeure (2021)
  • 4th Grand Prix de la Cave de l'Union Des Vignerons (2020)
  • 4th Prix de Marolles (2020)
YOUNG THOMAS (2018) h. Winner YOUNG MAJESTY MARIA'S MON
  • 1st Nagroda Westminster Rulera (Polish 2000 Guineas) (2021)
CLOUD MAN (2018) g. Placed SHENDAMA DR FONG
  • 2nd Prix du Château de la Reine Blance (2021)
  • 4th Prix de Criqueville (2021)
  • 3rd Prix Pierre Percée (2021)
DARIYANELLA (2019) f. Placed HALTERITA LITERATO
  • 3rd Prix Alphonse Duval (2022)
  • 2nd Prix Guy Rouxel (2022)
DARIYANGEL (2019) h. Placed BAYSWATER DARK ANGEL
  • 2nd Prix de Grandouet (2023)
FERRARI GIRL (2019) f. Placed FALABALA NAYEF
  • 2nd Prix Peugeot Car Avenue Nancy (2022)
  • 3rd Prix de Randan (2022)
KARATAYKA (2018) f. Placed KARAMAYA INVINCIBLE SPIRIT
  • 2nd Fillies' Handicap (2022)
  • 2nd Fillies Maiden (2021)
  • 3rd Fillies' Handicap (2022)
POP ART (2018) f. Placed MONEY DROP MARTINO ALONSO
  • 2nd Prix de Dreslincourt (2020)
  • 3rd Prix du Carrefour Papillon (2021)
  • 3rd Prix A. Raimbourg-Bourvil (2020)
PORTOFINO (2018) h. Placed FALABALA NAYEF
  • 2nd Prix Gilbert Moga (2021)
  • 4th Prix Alphonse XIII (2022)
PRETTY PLAYER (2018) f. Placed LA JALOUSIE MUHTATHIR
  • 2nd Prix de Coppet (2020)
  • 3rd Prix de la Municipalite (2020)
RUE D'AUMALE (2018) f. Placed STADORE KENDOR
  • 4th Prix de l'Aunette (2020)
  • 2nd Prix de la Federation du Nord (2021)
SATIN LADY (2018) f. Placed SEA SATIN ELUSIVE CITY
  • 3rd Prix Marlyne Viallat (2021)
  • 2nd Prix des Peupliers (2021)
  • 2nd Prix de Lambersart (2021)
VAYDENA (2019) f. Placed VADIYA PEINTRE CELEBRE
  • 2nd Prix Fourire (2022)
ZENHAYA (2018) f. Placed STAR VAL ENRIQUE
  • 2nd Prix du Conseil Régional (2022)
  • 3rd Prix de la Bogue d'Or (2022)
  • 4th Prix des Bénévoles (2022)
  • 4th Prix de l'Union des Commercants (2022)
DAN (2018) g. Placed BIEN NOMMEE WHIPPER
  • 3rd Prix de Saône et Loire (2021)
DILLON (2019) g. Placed PICAYUNE MANDURO
  • 3rd Prix Sam Gendron (2022)
GRIBARIANE (2018) f. Placed GRIBATUNE GREEN TUNE
  • 3rd Prix de l'association des Propriétaires (2021)
  • 4th Prix du Conseil Régional du Limousin (2021)
MAYDANA (2019) f. Placed MASAOLA ANABAA BLUE
  • 3rd Prix de Mandres-sur-Vair (2022)
SUBTLE TRUTH (2019) g. Placed ALLEGRIA DALAKHANI
  • 3rd Prix Charles du Breil (2022)
ZARIYA (2019) f. Placed ZANATIYA SINNDAR
  • 4th Prix Tanerko (2021)
  • 3rd Prix des Cypres (2022)
DONA ALEGRIA (2018) f. Placed ZEWARA ALHAARTH
  • 4th Prix Anne de Bretagne (2021)
JARYAN (2018) h. Placed JAILLISSANTE VERGLAS
  • 4th Prix du Pesage (2020)
KISSING BOOTH (2019) f. Placed KISSIN SIGN TURTLE BOWL
  • 4th Prix de Pamperodine (2022)
SAMSTRONG (2018) g. Placed HOLIDAY MAKER DUBAI DESTINATION
  • 4th Prix Roux-Meulien (2021)
Racing and Breeding Information supplied by France Galop, the US Jockey Club and Weatherbys Group Limited.
This website uses cookies
Cookies are small text files held on your computer.They allow us to give you the best browsing experience possible and mean we can understand how you use our site.
Some cookies have already been set. You can delete and block cookies but parts of our site won't work without them.
By using our website you accept our use of cookies.
No, I want to find out more Yes, I agree
This website uses cookies
Cookies are small text files held on your computer.They allow us to give you the best browsing experience possible and mean we can understand how you use our site.
Some cookies have already been set. You can delete and block cookies but parts of our site won't work without them.
By using our website you accept our use of cookies.
No, I want to find out more Yes, I agree