Data sorted by best performance
Name
YOB
Sex
Dam
Dam’s sire
Best performance
OAK HILL
Gr.I winner
OAK HILL
(1972) f.
Gr.I winner
1972
f.
TYPHA
TANTIEME
Gr.I winner
-
1st
Criterium des Pouliches
GR I
(1974)
-
4th
Prix Saint-Alary
GR I
(1975)
-
1st
Prix Scaramouche
(1975)
-
1st
Prix de la Belle Epine
(1974)
-
3rd
Prix de Saint-Cyr
(1975)
STINTINO
Gr.I placed
STINTINO
(1967) h.
Gr.I placed
1967
h.
CYNARA
GREY SOVEREIGN
Gr.I placed
-
3rd
Prix d'Ispahan
GR I
(1970)
-
1st
Prix Minerve
GR III
(1966)
KALKEEN
Gr.III placed
KALKEEN
(1974) f.
Gr.III placed
1974
f.
GIOIA
CREPELLO
Gr.III placed
-
2nd
Prix de Royaumont
GR III
(1977)
-
2nd
Prix Cleopatre
GR III
(1977)
-
1st
Prix de la Seine
LR
(1977)
-
1st
Prix de la Fontaine de Diane
(1976)
-
1st
Prix de la Commanderie
(1976)
-
1st
Prix de Belle Croix
(1976)
SHOELESS
Gr.III placed
SHOELESS
(1968) f.
Gr.III placed
1968
f.
IMAGINE
PARDAL
Gr.III placed
-
3rd
Prix Cleopatre
GR III
(1971)
SIGUNE
Gr.III placed
SIGUNE
(1973) f.
Gr.III placed
1973
f.
SOLES
RED GOD
Gr.III placed
-
3rd
Prix de Royaumont
GR III
(1976)
-
3rd
Prix La Sega
(1976)
-
3rd
Prix Discrete
(1975)
-
4th
Prix Coronation
(1976)
-
4th
Prix des Tuileries
(1976)
AURINETTE
Gr.III placed
AURINETTE
(1971) f.
Gr.III placed
1971
f.
AUREA
ORSINI
Gr.III placed
-
4th
Prix de Pomone
GR III
(1975)
-
3rd
Prix Joubert
(1974)
BLUE SAILOR
Listed placed
BLUE SAILOR
(1974) h.
Listed placed
1974
h.
SAILOR S MYTH
HARDICANUTE
Listed placed
-
1st
Prix Godiche
(1977)
-
1st
Prix du Missouri
(1977)
-
3rd
Prix du Ranelagh
LR
(1977)
TWO'S COMPANY
Listed placed
TWO'S COMPANY
(1974) f.
Listed placed
1974
f.
ONE ONLY
SICAMBRE
Listed placed
-
1st
Prix de Bellevue
(1977)
-
4th
Prix Joubert
LR
(1977)
-
4th
Prix des Ternes
(1977)
ABERSHOON
Winner
ABERSHOON
(1972) f.
Winner
1972
f.
ABERBEVINE
KING'S TROOP
Winner
-
1st
Prix de Colleville
(1975)
-
4th
Prix du Val Saint-Martin
(1975)
ADE DE HAINAUT
Winner
ADE DE HAINAUT
(1972) f.
Winner
1972
f.
FIREFLY
RATIFICATION
Winner
-
1st
Prix de Longchamp
(1975)
BILOXI
Winner
BILOXI
(1972) g.
Winner
1972
g.
MARATEA II
SEDAN
Winner
-
3rd
Prix d'Osny
(1983)
-
1st
Prix Filibert de Savoie
(1977)
-
2nd
Prix General de Saint-Didier
(1979)
CROQUE MONSIEUR
Winner
CROQUE MONSIEUR
(1974) h.
Winner
1974
h.
MANUSH
TANERKO
Winner
-
1st
Prix Rieussec
(1978)
-
2nd
Prix de Saint-Martin
(1977)
-
3rd
Prix de Savigny
(1982)
-
4th
Prix Leon Carabin
(1977)
MANUSHKA
Winner
MANUSHKA
(1971) f.
Winner
1971
f.
MANUSH
TANERKO
Winner
-
1st
Prix Aguado
(1974)
-
2nd
Prix Charles Bariller
(1974)
-
2nd
Prix de Chartres
(1974)
-
2nd
Prix Amandine
(1974)
-
3rd
Prix Maurice de Waldner
(1974)
MARBRE
Winner
MARBRE
(1976) f.
Winner
1976
f.
MAIDEN'S BLUSH
FORTINO
Winner
-
1st
Prix des Enclos
(1979)
-
2nd
Prix de Marly-la-Ville
(1979)
MARIE D'OULCHY
Winner
MARIE D'OULCHY
(1979) f.
Winner
1979
f.
BELLE AUJOURD'HUI
ZEDDAAN
Winner
-
1st
Prix de Boran
(1986)
-
1st
Grand Prix de la Ville de Segre
(1983)
MARIE D'URCEL
Winner
MARIE D'URCEL
(1978) f.
Winner
1978
f.
MAGNA VIVA
PRINCE BIO
Winner
MOUNAYN
Winner
MOUNAYN
(1974) f.
Winner
1974
f.
MINTIKA
PRINCE BIO
Winner
-
1st
Prix Rene Germond
(1978)
PLATOON
Winner
PLATOON
(1975) g.
Winner
1975
g.
PHILIA
PHILIUS
Winner
-
1st
Prix Cerisoles
(1979)
SHAHLA
Winner
SHAHLA
(1968) f.
Winner
1968
f.
FAVEUR
BUISSON ARDENT
Winner
-
1st
Prix de la Garonne
(1971)
-
3rd
Prix Sauge Pourpree
(1971)
SHOPPING
Winner
SHOPPING
(1976) f.
Winner
1976
f.
SASSAFRITTA
LE FABULEUX
Winner
-
1st
Prix de la Federation de l'Ouest
(1979)
SHOUNET
Winner
SHOUNET
(1979) f.
Winner
1979
f.
DANA'S RETURN
TURN-TO
Winner
-
1st
Prix Commandant du Noday
(1983)
-
4th
Prix de la Ville de Guerlesquin
(1984)
SHULISTRA
Winner
SHULISTRA
(1972) f.
Winner
1972
f.
CHRISTINE
CROCKET
Winner
-
1st
Prix du Saint-Laurent
(1975)
-
3rd
Prix de Chartres
(1975)
ANNE D'AVESNES
Placed
ANNE D'AVESNES
(1974) f.
Placed
1974
f.
FIREFLY
RATIFICATION
Placed
-
2nd
Prix d'Evreux
(1977)
-
3rd
Prix Tahiti
(1977)
CARSHOON
Placed
CARSHOON
(1975) g.
Placed
1975
g.
CARBEY
CARVIN
Placed
-
2nd
Prix de la Federation du Sud Ouest
(1978)
-
4th
Prix de Carcassonne
(1978)
FURETEUSE
Placed
FURETEUSE
(1977) f.
Placed
1977
f.
SO FUNNY
SNOB
Placed
-
2nd
Prix Jean Cruse
(1980)
GEPPINA UMBRA
Placed
GEPPINA UMBRA
(1977) f.
Placed
1977
f.
LADY SYKES
SOVEREIGN LORD
Placed
-
2nd
Prix Calandria
(1980)
-
3rd
Prix de Rosieres
(1979)
GOOD JACK
Placed
GOOD JACK
(1971) h.
Placed
1971
h.
FRIENDLY RELATIONS
ANWAR
Placed
-
2nd
Prix de Cluny
(1974)
-
3rd
Prix de Dormans
(1975)
MARISELA
Placed
MARISELA
(1969) f.
Placed
1969
f.
WEST SHAW
GREY SOVEREIGN
Placed
-
2nd
Prix d'Apremont
(1971)
NAYFEEN
Placed
NAYFEEN
(1979) f.
Placed
1979
f.
NINFAE
ST PADDY
Placed
-
4th
Prix du Roule
(1983)
-
2nd
Prix Bridaine
(1982)
-
4th
Prix Stratonice
(1982)
-
4th
Prix Gardefeu
(1981)
RANASHOON
Placed
RANASHOON
(1977) g.
Placed
1977
g.
DANA'S RETURN
TURN-TO
Placed
-
2nd
Prix de Corbon
(1980)
-
3rd
Prix de l'Ourcq
(1981)
-
4th
Prix de Rouvres
(1980)
SONGE D'INDE
Placed
SONGE D'INDE
(1974) f.
Placed
1974
f.
BELINDA ANN
HIGH TREASON
Placed
-
2nd
Prix de la Roche Sur
(1976)
KILYA
Placed
KILYA
(1977) f.
Placed
1977
f.
KISHIM
PERSIAN GULF
Placed
-
3rd
Prix de Valencay
(1980)
NEVER PROMISE
Placed
NEVER PROMISE
(1972) f.
Placed
1972
f.
NORTH QUEENSFERRY
WORDEN
Placed
-
3rd
Prix Barquette
(1974)
NONE BUT SHE
Placed
NONE BUT SHE
(1973) f.
Placed
1973
f.
UMGENI POORT
BOTTICELLI
Placed
SHARANNDAR
Placed
SHARANNDAR
(1977) h.
Placed
1977
h.
SHIREEN
PRINCE TAJ
Placed
-
3rd
Grand H'cap de La Maine
(1983)
SATYROS
Placed
SATYROS
(1977) g.
Placed
1977
g.
SPEED SONG
ZEDDAAN
Placed
-
4th
Derby de l'Ouest
(1980)
SHESHOON'S SON
Placed
SHESHOON'S SON
(1976) h.
Placed
1976
h.
GALIOTE
HAUBAN
Placed
-
4th
Grand H'cap d'Automne
(1981)
Racing and Breeding Information supplied by France Galop, the US Jockey Club and Weatherbys Group Limited.