CARLOTAMIX

Gr. h. 2003 LINAMIX - CARLITTA

LINAMIX MENDEZ BELLYPHA LYPHARD
BELGA
MISS CARINA CARO
MISS PIA
LUNADIX BRETON RELKO
LA MELBA
LUTINE ALCIDE
MONA
CARLITTA OLYMPIO NASKRA NASRAM
ISKRA
CAROLS CHRISTMAS WHITESBURG
LIGHT VERSE
CREAMERY SECRETARIAT BOLD RULER
SOMETHINGROYAL
CREAM'N CRIMSON VAGUELY NOBLE
CRIMSON LASS

At 2 years - 2005

1st Critérium International GR I, 1600 meters, Saint-Cloud, 30 October 2005
1st Prix des Chênes GR III, 1600 meters, Longchamp, 17 September 2005
1st Prix d'Etreham, 1500 meters, Deauville, 02 August 2005

At 3 years - 2006

2nd Prix Papillon Rose, 1600 meters, Saint-Cloud, 22 November 2006
2nd Prix de Tourgeville LR, 1600 meters, Deauville, 05 August 2006
Racing and Breeding Information supplied by France Galop, the US Jockey Club and Weatherbys Group Limited.
Name Dam Dam’s sire
CALVIN WILLIAMS (2010) h. Listed winner QUELLAFFAIRE CHARGE D'AFFAIRES
  • 1st Prix Jacques Laffitte LR (2014)
  • 1st Grand Prix de la Riviera Cote d'Azur LR (2014)
  • 1st Prix du Lieu Calice (2012)
  • 3rd Prix de Trossy (2012)
  • 3rd Prix du Journal Sud-Ouest (2012)
  • 4th Prix Montenica LR (2013)
  • 4th Prix de la Californie LR (2013)
KENDEMAI (2011) h. Listed placed KENDORYA KENDOR
  • 2nd Prix de Luneau (2013)
  • 2nd Prix de Miramas (2013)
  • 3rd Prix Millkom LR (2014)
  • 1st Prix du Bois de Boulogne (2014)
AMERIX (2009) h. Winner SINDELLA SENDAWAR
  • 1st Prix de Biganos (2011)
  • 3rd Prix du Mont Pilat (2016)
  • 3rd Prix Jacques Meilhan Bordes (2014)
  • 3rd Prix Baroud d'Honneur (2011)
  • 4th Prix Jean Peyta (2011)
  • 4th Prix Royal Gait (2015)
  • 1st Prix Tello (2014)
  • 2nd Prix Le Pompier (2014)
  • 2nd Prix de Beaumont-en-Auge (2014)
  • 4th Prix de Vaux sur Seine (2012)
CARLINA ROSE (2008) f. Winner DELTINA SABREHILL
  • 1st Prix du Musée de Borda (2011)
COEUR A COEUR (2009) h. Winner ZANICOEUR ZAYYANI
  • 2nd Prix Francis de Luze (2012)
  • 3rd Prix du Suquet (2012)
  • 1st Prix de Montlucon (2012)
GRISELIDIS (2009) f. Winner VOLUPTE KALDOUN
  • 1st Prix Jean Marie Sauve (2011)
  • 4th Prix des Sirenes (2011)
INNOKO (2010) h. Winner CHALANA ASHKALANI
  • 1st Prix du Vieux Castera (2012)
  • 3rd Prix d'Accous (2013)
  • 1st Enhanced Odds at Monsterbet H'cap Stks (2014)
  • 2nd Apprentice Handicap Stakes (2016)
  • 2nd Handicap (2016)
  • 4th Handicap Stakes (2017)
ISMA'TOUCH (2011) f. Winner ISMALIA JOHANN QUATZ
  • 1st Prix de la Plaine des Sablons (2014)
KAABAMIX (2010) f. Winner SINDELLA SENDAWAR
  • 1st Prix du Tremblay (2013)
  • 3rd Prix Jour de Rêve (2017)
  • 4th Prix Blacas (2016)
  • 4th Prix de Gujan-Mestras (2012)
  • 1st Prix de l'Adour (2017)
  • 2nd Prix la Bascoe (2014)
  • 1st Prix de Bazemont (2013)
KIEFFER DES AIGLES (2012) g. Winner ABEYANCE NOMBRE PREMIER
  • 3rd Prix Albert Swann Junior (2016)
  • 1st Prix Rabelais (2016)
  • 1st Prix de Sainte-Blandine (2015)
L'ETOILE DU SOIR (2010) f. Winner LOURINHA LOUP SOLITAIRE
  • 1st Prix Yves Lalleman (2012)
  • 4th Prix de Chateauneuf-sur-Sarthe (2012)
MIXER SWING (2010) h. Winner LITTLE SWING CELTIC SWING
  • 1st Prix de la Fontaine des Trois Pigeons (2013)
  • 2nd Prix des Compagnons de la Ficelle (2013)
  • 1st Prix du Centre d'Entrainement (2017)
RAKHSH (2012) h. Winner KENDORYA KENDOR
  • 1st Prix du Manège (2015)
  • 3rd Prix d'Alsace (2017)
SPRING STEEL (2008) h. Winner JADE STEEL SHINING STEEL
  • 1st Prix Philippe Genet (2011)
  • 2nd Prix de Montesquieu (2014)
  • 3rd Prix des Cavalières (2017)
UN PROPHETE (2011) g. Winner POLLITA NOMBRE PREMIER
  • 1st Prix Oakland (2014)
VA (2008) f. Winner VALPRIME NOMBRE PREMIER
  • 1st Prix Pierre Metzeland (2010)
  • 3rd Prix de Gujan-Mestras (2010)
  • 2nd Prix de Saint-Vincent (2013)
  • 4th Prix des Cantiques (2013)
  • 4th Prix des Vivaneaux (2013)
VERMIX (2012) h. Winner VESILIA NOMBRE PREMIER
  • 1st Prix Perdiguier Fourages (2015)
  • 1st Perdiguier Fourages- Les Jumeaux de l'Isle (2015)
  • 2nd Prix Alexandre Zafiropoulo (2014)
  • 3rd Prix Shaindy (2014)
  • 3rd Prix Twig (2014)
  • 1st Prix Albert Josselme (2017)
  • 1st Prix des Goudes (2017)
  • 4th Prix de Châteauneuf le Blanc (2017)
WIN BOY (2013) h. Winner WINIMA NOMBRE PREMIER
  • 1st Prix Clemence Isaure (2017)
  • 1st Prix de la Source des Abatilles (2016)
  • 3rd Prix Bertrand Blanchy (2017)
  • 4th Prix de l'Alouette (2016)
  • 4th Prix Cuvreau Expertises-Enchères (2017)
DON CAPRICE (2009) h. Placed DAME CAPRICE BERING
  • 4th Prix la Marche des Saveurs (2011)
  • 2nd Prix de Gascogne (2012)
  • 4th Prix Bellus Mareilhac (2012)
GEMIX (2008) h. Placed GES HOURS AFTER
  • 1st Grande Course de Haies d'Auteuil GR I (2014)
  • 1st Grande Course de Haies d'Auteuil GR I (2013)
  • 2nd Grand Prix d'Automne GR I (2014)
  • 3rd Grand Prix d'Automne GR I (2013)
  • 3rd Prix Renaud du Vivier GR I (2012)
  • 1st Prix Leon Rambaud GR II (2013)
  • 4th Prix Leon Rambaud GR II (2014)
  • 1st Prix de Compiegne GR III (2014)
  • 1st Prix Hypothèse GR III (2013)
  • 2nd Prix Hypothèse GR III (2014)
  • 2nd Prix de Compiegne GR III (2013)
  • 2nd Prix Pierre de Lassus GR III (2012)
  • 2nd Prix de Maisons-Laffitte GR III (2012)
  • 3rd Prix Juigne GR III (2014)
  • 3rd Prix Juigne GR III (2013)
  • 1st Prix Melanos LR (2012)
  • 2nd Prix de Carqueiranne (2010)
  • 3rd Prix de Taillefontaine (2010)
  • 4th Prix Vincent (2010)
  • 3rd Criterium de Villeurbanne (2010)
INCA ROSE (2009) f. Placed TAILZIE MTOTO
  • 2nd Prix d'Ares (2012)
  • 2nd Prix de Lagrange (2012)
  • 3rd Prix des Glycines (2012)
  • 3rd Prix Fosset (2011)
  • 4th Prix de Rangueil (2012)
  • 3rd Prix de Theze (2013)
NINE LIVES (2009) f. Placed NADA ES AMOR ZAFONIC
  • 2nd Prix de la Croix Daurade (2011)
  • 3rd Prix de Venus (2011)
  • 4th Prix Jean Marie Sauve (2011)
  • 2nd Prix du Bois de la Tuilerie (2012)
PLUIE BLANCHE (2011) f. Placed PLUIE D'HONNEUR BAROUD D'HONNEUR
  • 2nd Prix Marcel Gardin (2014)
REDMANOL (2010) h. Placed LAY DAYS DAYLAMI
  • 3rd Prix du Fonds Commun (2017)
  • 2nd Prix des Espadons (2017)
  • 2nd Prix des Espadons (2017)
  • 2nd Prix Sabina (2012)
  • 2nd Prix de Biganos (2012)
  • 3rd Grand Prix du Sprint (2017)
SAROSO (2009) h. Placed FIALKA VAYRANN
  • 4th Prix de Saint Jeannet (2014)
  • 2nd Prix Dimitri Legrand (2013)
  • 2nd Prix de Saint-Marcel (2012)
VERT D'O (2009) h. Placed VALPRIME NOMBRE PREMIER
  • 2nd Prix de Floirac (Div 1) (2011)
  • 2nd Prix de Floirac (2011)
BALTAMIX (2008) h. Placed BABUL NOMBRE PREMIER
  • 2nd Prix Louis Tresca (2011)
  • 3rd Prix Twig (2010)
  • 4th Prix Andre Lacour (2010)
CARLOSTAR (2010) g. Placed LYPHARD'S STAR STARBOROUGH
  • 3rd Prix de Gascogne (2017)
CARLOSWING (2008) h. Placed LITTLE SWING CELTIC SWING
  • 3rd Prix Bellabre (2012)
  • 4th Prix de Lot et Garonne (2013)
FEIJAO (2010) g. Placed CHAOYANGIA KENDOR
  • 3rd Prix du Bois de Boulogne (2015)
KAMIX (2008) f. Placed KAMIECH MEDAALY
  • 3rd Prix de Montfort (2011)
MELTING POT (2011) h. Placed MONTGARRI JOHANN QUATZ
  • 3rd Prix d'Amezaga (2014)
DO I HAPPY (2010) h. Placed DO I WORRY CHARGE D'AFFAIRES
  • 4th Prix de Cruzy (2013)
DU BONHEUR (2011) h. Placed DO I WORRY CHARGE D'AFFAIRES
  • 4th Prix de Saint-Cyprien (2014)
FRENCH MIX (2012) g. Placed BY CHAPARRAL HIGH CHAPARRAL
  • 4th Prix de Montplaisir (2015)
LEGAL SCIENCE (2008) h. Placed TALL AND TAN NOMBRE PREMIER
  • 4th Prix du Naissaim (2010)
SAUVASTIKA (2011) f. Placed AZAGRA ELUSIVE CITY
  • 4th Prix Philante (2013)
STAGE DIRECTOR (2008) h. Placed MACUNA OCTAGONAL
  • 4th Prix Renaud de Tauzia (2010)
VEMIX (2013) g. Placed VESILIA NOMBRE PREMIER
  • 4th Prix du Centre d'Entrainement (2017)
WIN MIX (2011) h. Placed WINIMA NOMBRE PREMIER
  • 4th Prix de Chatelaillon (2013)
Racing and Breeding Information supplied by France Galop, the US Jockey Club and Weatherbys Group Limited.