REDOUTE'S CHOICE

Bay h. 1996 DANEHILL - SHANTHAS CHOICE

DANEHILL DANZIG NORTHERN DANCER NEARCTIC
NATALMA
PAS DE NOM ADMIRAL'S VOYAGE
PETITIONER
RAZYANA HIS MAJESTY RIBOT
FLOWER BOWL
SPRING ADIEU BUCKPASSER
NATALMA
SHANTHAS CHOICE CANNY LAD BLETCHINGLY BISCAY
COOGEE
JESMOND LASS LUNCHTIME
BEAUTIFUL DREAMER
DANCING SHOW NIJINSKY NORTHERN DANCER
FLAMING PAGE
SHOW LADY SIR IVOR
BEST IN SHOW
8f

At 3 years - 1999

1st Caufield Guineas, 1600 meters, Caulfield, 09 October 1999
1st Manikato Stakes, 1200 meters, Moonee Valley, 14 August 1999
1st Blue Diamond Stks, 1200 meters, Caulfield, 27 February 1999
3rd Vic Health Cup, 1400 meters, Caulfield, 19 September 1999
4th Ascot Vale Stks, 1200 meters, Flemington, 04 September 1999
1st Veuve Clicquot Stks LR, 1100 meters, Caulfield, 20 February 1999

At 4 years - 2000

1st C F Orr Stks, 1400 meters, Caulfield, 19 February 2000
2nd Australia Stakes, 1200 meters, Moonee Valley, 25 January 2000
3rd Futurity Stks, 1400 meters, Caulfield, 04 March 2000
Racing and Breeding Information supplied by France Galop, the US Jockey Club and Weatherbys Group Limited.
Name Dam Dam’s sire
ABSOLUTELY (2007) f. Gr.I winner CATSHAAN CATRAIL
  • 1st Atc Australian Oaks GR I (2011)
ALLEZ WONDER (2005) f. Gr.I winner LUNA TUDOR MILITARY PLUME
  • 1st Mrc Toorak H. GR I (2009)
  • 1st Illawarra Tc Keith F Nolan Classic LR (2009)
ANAMATO (2003) f. Gr.I winner VOLTAGE WHISKEY ROAD
  • 1st Sajc Australasian Oaks GR I (2007)
  • 1st Vrc Kewney S. GR II (2007)
  • 1st Mvrc Moonee Valley Fillies Oaks Classic GR II (2007)
  • 1st Sajc Sires' Produce S. GR III (2006)
BONARIA (2008) f. Gr.I winner DECIDITY LAST TYCOON
  • 1st Vrc Myer Classic GR I (2014)
  • 1st Mrc Mannerism S. GR III (2014)
  • 1st Vrc Schweppervescence Trophy GR III (2013)
CHEEKY CHOICE (2003) f. Gr.I winner CHRISTCHURCH CAERLEON
  • 1st Ajc Flight S. GR I (2006)
  • 1st Stc Tea Rose S. GR II (2006)
DARIANA (2006) f. Gr.I winner BELDARIAN LAST TYCOON
  • 1st Brc Queensland Derby GR I (2010)
  • 1st Ajc Frank Packer P. GR III (2010)
EMPIRES CHOICE (2003) h. Gr.I winner ROSIES STAR STAR WAY
  • 1st Queensland Derby GR I (2007)
  • 1st Btc Rough Habit P. GR III (2007)
FASHIONS AFIELD (2002) f. Gr.I winner ATTIRE WILD AGAIN
  • 1st Ajc Flight S. GR I (2005)
  • 1st Ajc Sires' Produce S. GR I (2005)
  • 1st Stc Reisling Slipper Trial S. GR II (2005)
  • 1st Gold Coast Guineas LR (2006)
GALLICA (2005) f. Gr.I winner SWING QUEEN KINGMAMBO
  • 1st Sajc Schweppes Oaks GR I (2009)
  • 1st Mrc Thousand Guineas GR I (2008)
  • 1st Vrc Kewney S. GR II (2009)
  • 1st Vrc Edward Manifold S. GR II (2008)
GOD'S OWN (2002) h. Gr.I winner ANGEL IN DISGUISE SKY CHASE
  • 1st Mrc Caulfield Guineas GR I (2005)
HAMPTON COURT (2011) h. Gr.I winner ROSES 'N' WINE BROKEN VOW
  • 1st Atc Spring Champion S. GR I (2014)
  • 1st Atc Dulcify H. LR (2014)
KING'S ROSE (2007) f. Gr.I winner NUREYEV'S GIRL NUREYEV
  • 1st Cjc New Zealand One Thousand Guineas GR I (2010)
  • 1st New Zealand One Thousand Guineas GR I (2010)
  • 1st Mvrc Wh Stocks S. GR II (2011)
  • 1st Mrc Memsie S. GR II (2011)
  • 1st Waikato Rc Sir Tristram Fillies Classic GR II (2011)
  • 1st Arc Royal S. GR II (2011)
  • 1st Manawatu Rc Eulogy S. GR III (2010)
  • 2nd Sportingbet Moonga Stks GR III (2012)
  • 1st Ashburton Rc Ray Coupland S. LR (2010)
LANKAN RUPEE (2009) g. Gr.I winner ESTELLE COLLECTION STRAVINSKY
  • 1st Vrc Lightning S. GR I (2015)
  • 1st Mvrc Manikato S. GR I (2014)
  • 1st Atc Tj Smith S. GR I (2014)
  • 1st Vrc Newmarket H. GR I (2014)
  • 1st Mrc Oakleigh P. GR I (2014)
  • 1st Mrc Rubiton S. GR II (2014)
  • 1st Mrc Kevin Heffernan S. GR III (2013)
  • 1st Vrc Dilmah Earl Grey S. LR (2013)
LOTTERIA (2001) f. Gr.I winner ROSE REWARD SIR TRISTRAM
  • 1st Vrc Empire Rose S. GR I (2005)
  • 1st Ajc Flight S. GR I (2004)
  • 1st Stc Shannon S. GR II (2005)
  • 1st Ajc Surround S. GR II (2005)
  • 1st Newcastle Jc Spring S. GR III (2004)
  • 1st Ajc Show County H. LR (2005)
MASTER OF DESIGN (2005) h. Gr.I winner URGE TO MERGE LAST TYCOON
  • 1st Atc Tj Smith S. GR I (2012)
  • 1st Atc Theo Marks H. GR II (2011)
MELITO (2006) f. Gr.I winner CLOISTER MARAUDING
  • 1st Qld Tatt's Rc Winter S. GR I (2010)
  • 1st Ajc Tj Smith S. GR I (2010)
  • 1st Atc Apollo S. GR II (2011)
  • 1st Ajc Furious S. GR II (2009)
  • 1st Stc Silver Slipper S. GR II (2009)
MISS FINLAND (2003) f. Gr.I winner FOREST PEARL WOODMAN
  • 1st Stc Arrowfield Stud S. GR I (2007)
  • 1st Vrc Australian Guineas GR I (2007)
  • 1st Vrc Oaks GR I (2006)
  • 1st Mrc Thousand Guineas GR I (2006)
  • 1st Stc Golden Slipper S. GR I (2006)
  • 1st Mrc Memsie S. GR II (2007)
  • 1st Mrc Angus Armanasco S. GR II (2007)
  • 1st Mrc Tranquil Star S. GR III (2006)
  • 1st Mrc Hdf Mcneil S. GR III (2006)
  • 1st Vrc Talindert S. LR (2006)
MUSIR (2006) h. Gr.I winner DIZZY DE LAGO ENCOSTA DE LAGO
  • 1st Greyville Golden Horseshoe S. GR I (2009)
  • 1st Meydan Al Rashidiya S. GR II (2012)
  • 1st Istanbul Topkapi Trophy GR II (2011)
  • 1st Uae Derby GR II (2010)
  • 2nd Zabeel Mile GR II (2013)
  • 3rd Hungerford Stks GR II (2011)
  • 1st Meydan Al Maktoum Challenge Round 1 S. GR III (2012)
  • 1st Meydan Uae Two Thousand Guineas GR III (2010)
NADEEM (2003) h. Gr.I winner CANDIDE SOUND REASON
  • 1st Mrc Blue Diamond S. GR I (2006)
  • 1st Vrc Maribyrnong P. GR III (2005)
REDOUTE'S DANCER (2003) h. Gr.I winner CONDESCENDANCE EL GRAN SENOR
  • 1st New Zealand Derby GR I (2007)
  • 1st Arc Championship S. GR II (2007)
ROYAL DESCENT (2009) f. Gr.I winner MULAN PRINCESS KAAPSTAD
  • 1st Australian Oaks GR I (2013)
  • 1st Atc Adrian Knox S. GR III (2013)
SAMANTHA MISS (2005) f. Gr.I winner MILLIYET ZABEEL
  • 1st Vrc Vrc Oaks GR I (2008)
  • 1st Vrc Oaks GR I (2008)
  • 1st Ajc Flight S. GR I (2008)
  • 1st Ajc Champagne S. GR I (2008)
  • 1st Stc Tea Rose S. GR II (2008)
  • 1st Ajc Furious S. GR II (2008)
  • 1st Ajc Silver Shadow S. GR III (2008)
SNITZEL (2002) h. Gr.I winner SNIPPETS' LASS SNIPPETS
  • 1st Mrc Oakleigh P. GR I (2006)
  • 1st Ajc Challenge S. GR II (2006)
  • 1st Ajc Up and Coming S. GR III (2005)
  • 1st Stc Skyline S. GR III (2005)
  • 1st Btc Tommy Smith Slipper S. LR (2004)
  • 1st Ajc Breeders' P. LR (2004)
STRATUM (2002) h. Gr.I winner BOURGEOIS LUSKIN STAR
  • 1st Stc Golden Slipper S. GR I (2005)
  • 1st Stc Pago Pago S. GR II (2005)
THE AUTUMN SUN (2015) c. Gr.I winner AZMIYNA GALILEO
  • 1st J.J. Atkins Plate GR I (2018)
  • 1st 2yo Plate (2018)
  • 1st 2YO C&G Maiden SW (2018)
UNDOUBTEDLY (2002) h. Gr.I winner KISS A HALO DONT SAY HALO
  • 1st Mrc Blue Diamond S. GR I (2005)
  • 1st Sajc Queen Adelaide S. LR (2005)
WYLIE HALL (2009) h. Gr.I winner BEAUTY BELLE IDEAL PLANET
  • 1st Turffontein South African Derby GR I (2013)
  • 1st South African Derby GR I (2013)
  • 1st Turffontein Colorado King S. GR II (2015)
  • 1st Turffontein Derby Trial LR (2013)
GOLD LUCK (2014) f. Gr.I placed BORN GOLD BLUSHING GROOM
  • 3rd Prix Jean Prat GR I (2017)
  • 2nd Prix de Sandringham GR II (2017)
  • 1st Prix Vanteaux GR III (2017)
  • 1st Prix Tenebreuse (2016)
  • 2nd Prix Isonomy LR (2016)
ELZAAM (2008) h. Gr.I placed MAMBO IN FREEPORT KINGMAMBO
  • 4th Golden Jubilee Stks GR I (2011)
  • 2nd Coventry Stks GR II (2010)
  • 3rd July Stks GR II (2010)
  • 3rd John Smith's Extra Smooth Stks GR III (2010)
  • 4th John Guest Bengough Stks GR III (2011)
  • 1st Whitman Howard Investment Bank Carnarvon Stks LR (2011)
MUTAWAAJID (2003) h. Gr.I placed ELATED LADY VAIN
  • 4th Betfred Sprint Cup GR I (2007)
  • 1st Stc Hobartville S. GR II (2007)
  • 1st Ajc Royal Sovereign S. GR II (2007)
  • 4th Dubai International Airport World Trophy GR III (2007)
SPOTIFY (2014) h. Gr.I placed GWENSEB GREEN TUNE
  • 4th Poule d'Essai des Poulains GR I (2017)
  • 2nd Prix Daphnis GR III (2017)
  • 3rd Prix de Fontainebleau GR III (2017)
  • 4th Morocco Cup - la Coupe GR III (2018)
  • 4th Prix Exbury GR III (2018)
  • 1st Grand Prix de la Riviera Cote d'Azur LR (2018)
  • 1st Prix du Four à Chaux (2016)
WAJNAH (2014) f. Gr.I placed BENZOLINA SECOND EMPIRE
  • 4th Poule d'Essai des Pouliches GR I (2017)
  • 1st Prix Haras du Lion LR (2018)
  • 1st Prix Didier Vezia (2016)
AMELIA'S DREAM (2005) f. Gr.II winner SHALT NOT ST COVET
  • 1st Stc Silver Slipper S. GR II (2008)
BISHOPS ROCK (2001) h. Gr.II winner RADIUM SPRINGS SIR TRISTRAM
  • 1st Greyville Astrapak H. GR II (2006)
  • 1st Turffontein Colorado King S. GR II (2006)
  • 1st Scottsville Michael Roberts H. LR (2006)
DOLMABACHE (2007) f. Gr.II winner OUR ECHEZEAUX ZABEEL
  • 1st Cambridge Jc Travis S. GR II (2012)
DOUBTING (2002) f. Gr.II winner SOVEREIGN RUBY SOVEREIGN RED
  • 1st Vrc Av Kewney S. GR II (2006)
  • 1st Mrc Tranquil Star S. GR III (2005)
  • 1st Mrc Blue Diamond Prelude GR III (2005)
  • 1st Ajc Wiggle H. LR (2007)
  • 1st Stc Triscay S. LR (2007)
DRUMBEATS (2005) h. Gr.II winner DELICATE CHOICE LAST TYCOON
  • 1st Stc Shannon S. GR II (2009)
  • 1st Ajc Bill Ritchie H. GR III (2010)
  • 1st Vrc Hilton S. LR (2008)
DUELLED (2002) h. Gr.II winner LEICA PRETENDER SIR TRISTRAM
  • 1st Mvrc Aami Vase GR II (2005)
EL DAANA (2004) f. Gr.II winner SUNDAY VALENTINE SUNDAY SILENCE
  • 1st Vrc Edward Manifold S GR II (2007)
  • 1st Sajc Queen Adelaide S. LR (2007)
GALAH (2008) h. Gr.II winner RINKY DINK DISTORTED HUMOR
  • 1st Brc Qtc Cup GR II (2013)
  • 1st Vrc Carbine Club S. GR III (2011)
  • 1st Mrc Lightway Australia S. LR (2011)
GIRL GONE ROCKIN' (2008) f. Gr.II winner SORRENTO JUST A DANCER
  • 1st Vrc Matriarch S. GR II (2013)
HONORINE (2009) f. Gr.II winner ZALDIVAR HONOUR AND GLORY
  • 1st Turffontein Camellia S. GR II (2014)
MAJMU (2011) f. Gr.II winner SPONTANEOUS HUSSONET
  • 1st Turffontein South African Fillies Nursery GR II (2014)
  • 1st Turffontein Starling S. GR III (2014)
  • 1st Turffontein Pretty Polly S. GR III (2014)
  • 1st Turffontein Ruffian S. LR (2014)
MUSKET (2003) h. Gr.II winner TUGELA RIVERMAN
  • 1st Stc Shannon S. GR II (2008)
REKINDLED INTEREST (2007) g. Gr.II winner REKINDLED AFFAIR RAINBOW QUEST
  • 1st Mvrc Dato' Tan Chin Nam S. GR II (2011)
  • 1st Mvrc Aami Vase GR II (2010)
SISTER MADLY (2006) f. Gr.II winner JADE TIARA BUREAUCRACY
  • 1st Vrc Seppelt Salinger S. GR II (2011)
  • 1st Mrc How Now S. GR III (2011)
  • 1st Atc Southern Cross S. GR III (2011)
TANGO'S DAUGHTER (2010) f. Gr.II winner TANGO FIRE ANABAA
  • 1st Sajc Queen of the South S. GR II (2014)
  • 1st Sajc Hc Nitschke S. LR (2014)
TICKETS (2006) h. Gr.II winner STAGING SUCCESS EXPRESS
  • 1st Stc Phar Lap S. GR II (2010)
  • 1st Stc Pago Pago S. GR II (2009)
  • 1st Vrc Poseidon S. LR (2009)
  • 1st Ajc Canonbury S. LR (2009)
VARENNA MISS (2006) f. Gr.II winner MICA'S PRIDE BITE THE BULLET
  • 1st Brc Qtc Cup GR II (2011)
VAVASOUR (2011) f. Gr.II winner VALPOLICELLA RED RANSOM
  • 1st Waikato Rc Sir Tristram Fillies Classic GR II (2015)
FLORENTINA (2008) f. Gr.II placed CELEBRIA PEINTRE CELEBRE
  • 2nd Nsw Tatt's Rc Furious S. GR II (2011)
  • 3rd Atc Tea Rose S. GR II (2011)
  • 1st Gold Coast Guineas GR III (2012)
  • 1st Gctc Gold Coast Guineas GR III (2012)
  • 2nd Atc Silver Shadow S. GR III (2011)
TAZAHUM (2008) h. Gr.II placed HUJA ALZAO
  • 4th Joel Stks GR II (2011)
  • 2nd Sky Bet Mobile Strensall Stks GR III (2011)
  • 3rd Sky Bet Strensall Stks GR III (2012)
  • 1st Charles Heidsieck Champagne Heron Stks LR (2011)
  • 1st Sandown Heron S. LR (2011)
  • 2nd John Dunlop Fortune Stks LR (2012)
  • 4th Rsa Thoroughbred Stks LR (2011)
A TIME FOR JULIA (2009) f. Gr.III winner PROCRASTINATE JADE HUNTER
  • 1st Atc Roy Higgins Tribute H. GR III (2014)
  • 1st Mrc Geoffrey Bellmaine S. GR III (2014)
  • 1st Snowhite Maintenance Plate (2012)
AL SAMER (2002) h. Gr.III winner MY LADY'S KEY KEY TO THE MINT
  • 1st Canberra Rc Black Opal S. GR III (2005)
  • 1st Stc Darby Munro S. LR (2006)
ALBRECHT (2009) h. Gr.III winner O'GISELLE OCTAGONAL
  • 1st Atc Up and Coming S. GR III (2012)
ALZORA (2009) f. Gr.III winner BRYCE CANYON GULCH
  • 1st Vrc Vanity S. GR III (2013)
  • 1st Mrc Ethereal S. LR (2012)
AUSSIES LOVE SPORT (2010) h. Gr.III winner MISS JAKEO UNBRIDLED'S SONG
  • 1st Atc Ming Dynasty H. GR III (2013)
BENETEAU (2007) h. Gr.III winner SLICE OF PARADISE ENCOSTA DE LAGO
  • 1st Mrc Blue Diamond Prelude GR III (2010)
BID SPOTTER (2005) g. Gr.III winner ISOLDA SIR TRISTRAM
  • 1st Trc Hobart Cup GR III (2011)
  • 1st Atc Manion Cup LR (2011)
  • 1st City Tattersalls Club Cup LR (2009)
BURGUNDY (2008) h. Gr.III winner GRAND ECHEZEAUX ZABEEL
  • 1st Cambridge Jc Cambridge Breeders' S. GR III (2012)
  • 1st Manawatu Rc Flying H. LR (2013)
  • 1st Levin S. LR (2012)
  • 1st Arc Mr Tiz Trophy LR (2012)
  • 1st North Canterbury Rc Canterbury S. LR (2011)
DR DOUTE'S (2005) h. Gr.III winner NO LIMIT DR GRACE
  • 1st Vrc Carbine Club S. GR III (2008)
  • 1st Sajc City of Adelaide S. LR (2009)
DYSTOPIA (2006) f. Gr.III winner BOURGEOIS LUSKIN STAR
  • 1st Vrc Gh Mumm S. GR III (2013)
  • 1st Atc Toy Show H. LR (2012)
  • 1st Atc Triscay S. LR (2012)
FAST 'N' FAMOUS (2002) h. Gr.III winner ZALINDA ZABEEL
  • 1st Vrc Gilgai S. GR III (2006)
  • 1st Stc Starlight S. LR (2006)
GET SQUARE (AUS) (2003) h. Gr.III winner LET'S GET EVEN THUNDER GULCH
  • 1st Mrc Norman Robinson S. GR III (2006)
GLOBAL BALANCE (2009) f. Gr.III winner BALANCE OF NATURE STORM CAT
  • 1st Sajc Schweppervescence S. GR III (2013)
  • 1st Ttc Tasmanian Oaks LR (2013)
IBIZA (2014) f. Gr.III winner OLGA PREKRASA KINGMAMBO
  • 1st Prix Chloé GR III (2017)
  • 2nd Prix Melisande LR (2017)
KITTENS (2007) f. Gr.III winner ST. KATHERINE BARATHEA
  • 1st Sajc Chairman's S. GR III (2011)
  • 1st Sajc Hill Smith S. LR (2010)
LEVELLER (2002) f. Gr.III winner STARTLING MISS STAR WAY
  • 1st Vrc Thoroughbred Breeders' S. GR III (2005)
LILLIBURLERO (2009) f. Gr.III winner REGIMENTAL GAL GENERAL NEDIYM
  • 1st Atc Triscay S. GR III (2014)
MEARAS (2003) h. Gr.III winner ELDARIN MARAUDING
  • 1st Newcastle Jc Spring S. GR III (2006)
  • 1st City Tatt's Rc Ming Dynasty H. LR (2006)
MIRRASALO (2006) f. Gr.III winner ST. THERESE DEHERE
  • 1st Qld Tatt's Rc Tattersall's Cup GR III (2010)
PACKING COMMANDER (2006) g. Gr.III winner ABBADENA RUNYON
  • 1st Hkjc National Day Cup GR III (2012)
  • 1st Hkjc Centenary Vase GR III (2012)
PANZER DIVISION (2011) h. Gr.III winner DESERT FIGHT HUSSONET
  • 1st Atc Ming Dynasty H. GR III (2014)
PURE ELEGANCE (2009) f. Gr.III winner OUR ECHEZEAUX ZABEEL
  • 1st Hawke's Bay Gold Trail S. GR III (2012)
RED LORD (2003) g. Gr.III winner DAME CATH ZABEEL
  • 1st Mrc Naturalism S. GR III (2009)
  • 1st Stc Premier's Cup LR (2008)
  • 1st Stc Parramatta Cup LR (2008)
SCISSOR KICK (2011) h. Gr.III winner BACK PASS QUEST FOR FAME
  • 1st Atc Eskimo Prince S. GR III (2015)
  • 1st Atc Up and Coming S. GR III (2014)
  • 1st Atc Rosebud H. LR (2014)
SEASIDE (2009) f. Gr.III winner LIVING SPIRIT HENNESSY
  • 1st Scone Rc Dark Jewel Classic GR III (2014)
SEVENNA STAR (2015) c. Gr.III winner SEVENNA GALILEO
  • 1st Bet365 Classic Trial GR III (2018)
  • 1st Novice Stakes (2018)
  • 2nd Ebf Novice Stakes (2017)
  • 3rd Maiden Stakes (2017)
SHAAHEQ (2007) f. Gr.III winner DAMASCHINO LAST TYCOON
  • 1st Vrc Thoroughbred Breeders S. GR III (2010)
SHEER TALENT (2009) h. Gr.III winner ST. KATHERINE BARATHEA
  • 1st Vrc Cs Hayes S. GR III (2013)
TAHNI GIRL (2001) f. Gr.III winner BALLROOM BABE CITIDANCER
  • 1st Mrc Hdf Mcneil S. GR III (2004)
  • 1st Vrc Red Roses S. LR (2004)
  • 1st Vrc Australian Cup Carnival S. LR (2004)
VIENNESE (2005) f. Gr.III winner SNIPPETS' LASS SNIPPETS
  • 1st Sajc Jansz S. GR III (2008)
  • 1st Mrc Quezette S. LR (2008)
ZINGALING (2006) f. Gr.III winner DONE THAT CENTAINE
  • 1st Atc Birthday Card S. GR III (2011)
  • 1st Ajc Pj Bell H. LR (2010)
HIGH ESTEEM (2009) h. Gr.III placed PARK ESTEEM SINGSPIEL
  • 2nd Cameron H'cap GR III (2013)
  • 1st Sajc Port Adelaide Guineas LR (2013)
RAKASA (2009) f. Gr.III placed DANSE ARABE SEEKING THE GOLD
  • 2nd Whiteley Clinic Prestige Stks GR III (2011)
ABIDEWITHME (2009) f. Listed winner CRIMSON ZABEEL
  • 1st Wrc Anniversary H. LR (2014)
  • 1st Ashburton Rc Ray Coupland S. LR (2012)
ANTIQUE BELLE (2009) f. Listed winner ANTIQUE METAL STORM
  • 1st Watc Jungle Mist Classic LR (2014)
  • 1st Watc Burgess Queen S. LR (2012)
BRADBURY'S LUCK (2002) h. Listed winner SKATING AT TALAQ
  • 1st Gctc Magic Millions 2yo Classic S. LR (2005)
  • 1st Ajc Canonbury S. LR (2004)
BROADWAY BELLE (2005) f. Listed winner ANTIQUE METAL STORM
  • 1st Watc Jungle Dawn Classic LR (2009)
BURNSTONE (2012) h. Listed winner MERLENE DE LAGO ENCOSTA DE LAGO
  • 1st Mrc Blue Diamond Preview LR (2015)
CABAZON (2005) f. Listed winner CAMBIATA ALZAO
  • 1st Trc Strutt S. LR (2009)
CANTONESE (2007) g. Listed winner KYLIKWONG RED RANSOM
  • 1st Atc Christmas Cup LR (2012)
CHIARAMONTE (2009) h. Listed winner CHIARA LAST TYCOON
  • 1st Atc Darby Munro S. LR (2013)
CHIC CHOICE (2001) f. Listed winner FORTUNATA DR GRACE
  • 1st Sajc Waterford Crystal Laelia S. LR (2005)
CLIANTHUS (2008) f. Listed winner FLOWER PARK NIHON PILLOW WINNER
  • 1st Hanshin Marguerite S. LR (2011)
COME HITHER (2006) f. Listed winner HANKY PANKY ANABAA
  • 1st Vrc Talindert S. LR (2009)
  • 1st Mrc Debutant S. LR (2008)
ESSINGTON (2006) g. Listed winner BESAME MUCHO ENCOSTA DE LAGO
  • 1st Brc Ascot H. LR (2011)
  • 1st Brc Falvelon H. LR (2011)
ESTEE (2005) f. Listed winner TYCOON LIL LAST TYCOON
  • 1st Sajc Adelaide Guineas LR (2009)
FULLAZZ (2002) f. Listed winner BATTONAGE KENMARE
  • 1st Mrc Debutante S. LR (2004)
GRAND JARDIN (2005) g. Listed winner LIBERTY ROSE ROYAL ACADEMY
  • 1st Watc Rs Crawford S. LR (2010)
LA AMISTAD (2009) f. Listed winner TUGELA RIVERMAN
  • 1st Atc Wj Mckell Cup LR (2014)
LILAC FAIRY (2015) f. Listed winner BORDER BLOOM SELKIRK
  • 1st Prix des Sablonnets LR (2017)
  • 2nd Critérium de la Venste d'Octobre Arqana (2017)
  • 2nd Prix E. Camus (2017)
LUCKY UNICORN (2002) h. Listed winner LA BAMBA LAST TYCOON
  • 1st Vrc Chester Manifold S. LR (2007)
MALOOSE (2002) f. Listed winner CLASSIC PLUME MILITARY PLUME
  • 1st Sajc Schweppervescence S. LR (2007)
MAMA'S CHOICE (2009) f. Listed winner RED HOT MAMA GENERAL NEDIYM
  • 1st Mrc Chairman's S. LR (2012)
MAULES CREEK (2007) g. Listed winner BRAMBLE ROSE SHINKO KING
  • 1st Atc Randwick City H. LR (2012)
METALLURGICAL (2006) g. Listed winner LADY CAPEL LAST TYCOON
  • 1st Brc Hinkler H. LR (2012)
MILESTONE (2007) g. Listed winner CANNYANNA CANNY LAD
  • 1st Geelong Classic LR (2010)
MISS MOONEY MOONEY (2001) f. Listed winner SALLY MAGIC KELTRICE
  • 1st Sajc City of Marion S. LR (2006)
NO LOOKING BACK (2009) f. Listed winner MIRROR MIRROR DEHERE
  • 1st Nsw Tatt's Rc Carrington S. LR (2013)
NOT A SINGLE DOUBT (2001) h. Listed winner SINGLES BAR RORYS JESTER
  • 1st Mrc Zeditave S. LR (2005)
  • 1st Ajc Canonbury S. LR (2003)
OBVIOUS CHOICE (2004) g. Listed winner OPERA QUEEN PLEASANT COLONY
  • 1st Scone Cup LR (2009)
OPPORTUNITY (2002) f. Listed winner TE AKAU BIRD BLUEBIRD
  • 1st Mvrc Leslie Froggatt S. LR (2005)
PAPILIO (2007) f. Listed winner LAFLEUR ZABEEL
  • 1st Hororata Rc South Island Thoroughbred Breeders S. LR (2012)
PEEPING (2011) f. Listed winner MISS MARIELLE ENCOSTA DE LAGO
  • 1st Atc Darby Munro S. LR (2015)
PRESENTING (2002) f. Listed winner CHRISTMAS SPIRIT BLETCHINGLY
  • 1st Sajc Morphettville Guineas LR (2005)
PROVENCE (2001) f. Listed winner LA BAMBA LAST TYCOON
  • 1st Vrc Desirable H. LR (2004)
RARE DIAMOND (2005) f. Listed winner LO ZIMBELLO POLISH LAUGHTER
  • 1st Brc Juanmo H. LR (2010)
ROCK MAGIC (2009) g. Listed winner ROCKABUBBLE BUBBLE GUM FELLOW
  • 1st Watc Farnley S. LR (2014)
SHAQIRA (2008) f. Listed winner HAMMIYA DARSHAAN
  • 1st Munich Nereide Rennen LR (2012)
SHARKBITE (2003) h. Listed winner BACK PASS QUEST FOR FAME
  • 1st Mrc Lord S. LR (2007)
SHE'S CLEAN (2008) f. Listed winner FEATHER DUSTER END SWEEP
  • 1st Atc June S. LR (2013)
  • 1st Atc Triscay S. LR (2013)
STOCKADE (2004) g. Listed winner OUR SIDE SHOW SNIPPETS
  • 1st Geelong Classic LR (2007)
STRAWBERRY BOY (2008) g. Listed winner STRAWBERRY GIRL STRAWBERRY ROAD
  • 1st Hawkesbury Rc Ladies Day Cup LR (2014)
SWISH TRISH (2002) f. Listed winner SMYTZER'S TRISH GEIGER COUNTER
  • 1st Sajc Redelva S. LR (2006)
TIME THIEF (2005) h. Listed winner PROCRASTINATE JADE HUNTER
  • 1st Mrc Zeditave S. LR (2009)
TIME'S ARROW (2014) h. Listed winner GILT EDGE GIRL MONSIEUR BOND
  • 1st Prix Servanne LR (2018)
  • 1st Prix de Seranon (2018)
  • 4th Prix Chapeau Rouge (2017)
  • 1st Prix du Paddock (2017)
  • 1st Maiden Stakes (2017)
  • 2nd Maiden Stakes (2017)
  • 2nd Maiden Stakes (2017)
  • 2nd Maiden Stakes (2017)
TRANQUILITY (2006) f. Listed winner CREATRIX UMATILLA
  • 1st Watc la Trice Classic LR (2010)
WALES (2009) h. Listed winner VALKYRIE DIVA JADE ROBBERY
  • 1st Mrc Redoute's Choice S. LR (2012)
WAR ENDS (2006) g. Listed winner GOOD NEWS DON'T FORGET ME
  • 1st Murray Bridge Gold Cup LR (2011)
WHOEVER (2001) f. Listed winner CELEBRATION BELL TRUE VERSION
  • 1st Ajc Nivison H. LR (2006)
ZUPACOOL (2005) h. Listed winner BE COOL GROSVENOR
  • 1st Bendigo Cup LR (2009)
GALICIAN (2009) f. Listed placed GWENEIRA MACHIAVELLIAN
  • 1st Ladbrokes H'cap Stks (2013)
  • 1st Cash Out Multiples Only on Betfair International (2013)
  • 1st 'choose Ebf Nominated' F. H'cap Stks (2013)
  • 1st Irish Stallion Farms Ebf Conditions Stks (2013)
  • 2nd 32red/ebfstallions.com Fleur de Lys F. Stks LR (2013)
  • 2nd Thoroughbred Breeders' Association F. H'cap (2013)
  • 2nd Betfred Tv H'cap Stks (2013)
  • 2nd Riu Palace Meloneras H'cap Stks (2013)
  • 3rd Coral App Download From the App Store Quebec Stks LR (2013)
  • 3rd Winners Are Welcome at Betdaq Ebf Stallions Hyde LR (2013)
  • 3rd Winners Are Welcome at Betdaq Ebf Stallions Hyde LR (2013)
  • 3rd H Jarvis 135th Anniversary H'cap Stks (2013)
  • 4th Betfred Mile (2013)
ASTRONOMY'S CHOICE (2014) f. Listed placed ASTRONOMY DOMINE GALILEO
  • 1st Maiden Fillies' Stakes (2016)
  • 3rd Tweenhills Pretty Polly Stks LR (2017)
GOLDEN ATTITUDE (2014) f. Listed placed GOLD ROUND CAERLEON
  • 1st Prix de la Croix Vaillant (2017)
  • 3rd Prix Durban (2017)
  • 4th Prix Caravelle LR (2017)
  • 4th Prix Chapeau Rouge (2016)
MAID TO REMEMBER (2014) f. Listed placed MAID TO BELIEVE GALILEO
  • 1st Maiden Fillies' Stakes (2017)
  • 4th Ebf Nottinghamshire Oaks Stakes LR (2018)
SMOULDER (2014) f. Listed placed YUMMY MUMMY MONTJEU
  • 1st Maiden Stakes (2017)
  • 4th Yeomanstown Stud Dark Angel Ebf Stakes LR (2017)
ANIYLA (2015) f. Winner ANIYSA DALAKHANI
  • 1st Prix de la Carosserie Clavères (2018)
ASHUTOR (2014) g. Winner ASHALANDA LINAMIX
  • 1st Prix Francis Chêne (2017)
  • 1st Prix du Haras de Montaigu (2017)
  • 2nd Prix Phil Drake (2018)
  • 3rd Prix de Chauvry (2018)
  • 3rd Prix de la Bruche (2017)
BALANNJAR (2015) c. Winner BALANKIYA DARSHAAN
  • 1st Prix Munet (2018)
BRASSBOUND (2008) g. Winner IN A BOUND ASHKALANI
  • 1st Download the Coral App Selling Stakes (2016)
  • 1st Southwell H'cap Stks (2015)
  • 1st Totepool H'cap Stks (2015)
  • 1st Christmas Party Nights at Dundalk H'cap (Div 1) (2012)
  • 2nd Claiming Stakes (2015)
  • 2nd 32red H'cap Stks (2015)
  • 3rd Coral Mobile Just Three Clicks To Bet H'cap Stks (2014)
  • 4th Betway Selling Stakes (2017)
  • 4th Claiming Stakes (2016)
BRISCOLA (2015) f. Winner LA CONCORDE SADLER'S WELLS
  • 2nd Ebf Fillies' Novice (2017)
  • 2nd British Stallion Studs Ebf Fillies' Novice Stakes (2017)
CATERINA DE MEDICI (2009) f. Winner NIGHT DHU MONTJEU
  • 1st Coral App Download From the App Store Mdn Stks (2013)
  • 2nd Betfred 'catch Fred's Pushes on Betfred Tv' Mdn (2013)
CELESTIAL SPHERES (2014) h. Winner COPERNICA GALILEO
  • 1st Handicap Stakes (2018)
  • 1st Handicap Stakes (2017)
  • 1st Handicap Stakes (2017)
  • 1st Eve Trakway EBF Stallions Maiden Stakes (2016)
  • 2nd Handicap Stakes (2016)
  • 2nd Maiden Stakes (2016)
  • 2nd EBF Stallions Maiden Stakes (2016)
  • 4th Handicap Stakes (2018)
  • 4th British Stallion Studs EBF Maiden Stakes (2016)
COLIBRI (2014) h. Winner HIGH DAYS HENNESSY
  • 1st British Stallion Studs EBF Maiden Stakes (2016)
  • 3rd Handicap Stakes (2017)
  • 4th Handicap Stakes (2017)
  • 4th Esher Cup Handicap Stakes (2017)
  • 4th Maiden Stakes (2016)
CONSIDERED OPINION (2014) f. Winner FOREST CROWN ROYAL APPLAUSE
  • 1st Fillies' Handicap Stakes (2018)
  • 1st Maiden Fillies Stakes (2017)
  • 2nd Handicap Stakes (2018)
  • 2nd Maiden Fillies' Stakes (2017)
  • 2nd Maiden Fillies Stakes (2016)
DANCETERIA (2015) c. Winner BAL DE LA ROSE CADEAUX GENEREUX
  • 1st Handicap Stakes (2018)
  • 3rd British Ebf Novice Stakes (Div 1) (2017)
  • 4th Maiden Stakes (2017)
DREAM CHOICE (2008) g. Winner PATOU COVETOUS
  • 1st Liquor Legends H'cap (2013)
EYES ON ASHA (2014) f. Winner SUNDAY NECTAR FOOTSTEPSINTHESAND
  • 4th Fillies' Handicap Stakes (2018)
LADY ATHENA (2015) f. Winner MONBLUE MONSUN
  • 1st Prix de la Chapelle-en-Serval (2018)
  • 1st Prix Jean-Louis Fosset (2017)
MATAAJIR (2008) g. Winner HAMASAH IRISH RIVER
  • 1st Ladbrokes Mobile H'cap Stks (2014)
  • 4th Download the Ladbrokes App H'cap Stks (2013)
  • 4th Ladbrokes Wishes Paula Wilson Happy 50th H'cap Stk (2013)
NIGHT GARDEN (2009) f. Winner WILD QUEEN LOUP SAUVAGE
  • 1st Prix Respe (2011)
NORMANDIE (2014) f. Winner NINAS RAINBOW RAINBOW QUEST
  • 1st Prix Banshee (2016)
  • 2nd Prix Soya (2016)
  • 4th Prix des Marettes (2016)
PATROLMAN (2008) g. Winner PHANTOM CREEK MR PROSPECTOR
  • 1st Mid-term Madness at Dundalk Stadium H'cap (2014)
  • 2nd Family Funday Sunday 7th September at Dundalk Stad (2014)
  • 4th Iradio Race Night Cooper O'carroll Capalls H'cap (2014)
PIVOINE (2014) h. Winner FLEUR DE CACTUS MONTJEU
  • 1st George Lindon-Travers Memorial Handicap (2018)
  • 1st Coopers Marquees Class Stakes (2017)
  • 1st British Stallion Studs Ebf Maiden Stakes (2016)
  • 3rd Ebf Stallions Maiden Stakes (2016)
  • 4th Handicap Stakes (2017)
PLAGE DEPAMPELONNE (2014) f. Winner ARABESCATTA MONSUN
  • 1st Handicap Stakes (2017)
  • 2nd Handicap Stakes (2017)
  • 2nd Maiden Fillies' Stakes (2017)
REFLECTANCE (2009) h. Winner LADY CAPEL LAST TYCOON
  • 1st T & J Whitehouse H'cap (2012)
ROYSTONIA (2015) f. Winner WATERLILLY GALILEO
  • 1st Filllis' Handicap (2018)
SAND FOX (2014) h. Winner SANDY GIRL FOOTSTEPSINTHESAND
  • 1st Prix de Juigné (2017)
  • 4th Prix Samourai (2017)
VADASHAN (2009) h. Winner VADSALINA SAGACITY
  • 1st Electrical Maintenance Ltd Maiden H'cap (2013)
  • 1st Electrical Maintenance Ltd Maiden H'cap (2013)
  • 1st 3YO C&G Maiden Trial (2013)
VALCARTIER (2014) h. Winner VADAWINA UNFUWAIN
  • 1st Maiden Stakes (2017)
  • 2nd Handicap Stakes (2018)
  • 2nd Handicap Stakes (2017)
  • 3rd Handicap Stakes (2017)
WELOOF (2014) h. Winner PEINTED SONG UNBRIDLED'S SONG
  • 1st Handicap Stakes (2018)
  • 1st 32red Casino Mdn Stks (2017)
  • 2nd Handicap Stakes (2018)
  • 4th Handicap Stakes (Div 1) (2017)
ALAHIDA (2014) f. Placed ALANZA DUBAI DESTINATION
  • 2nd Listowel Track Stakes (2017)
  • 4th Irish Stallion Farms Ebf Stakes (2017)
APPALACHIAN SPRING (2014) h. Placed ALPENSINFONIE MONTJEU
  • 3rd Prix des Ventes Osarus (2017)
  • 2nd Prix des Jardins d'Eole (2017)
  • 2nd Prix de l'Orbiquet (2017)
CRECERELLE (2015) c. Placed SENSE OF PURPOSE GALILEO
  • 2nd Handicap (Div 1) (2018)
  • 2nd Ebf Stakes (2017)
DEEP INSIDE (2014) f. Placed WELL SPOKEN SADLER'S WELLS
  • 2nd Prix de la Reine Blanche (2016)
FLAMING MARVEL (2014) g. Placed FLAME OF HESTIA GIANT'S CAUSEWAY
  • 2nd Maiden Stakes (2016)
  • 3rd Maiden Stakes (2017)
  • 3rd Maiden Stakes (2016)
GIENAH (2014) f. Placed ZARAKIYSHA KENDOR
  • 2nd Maiden Race (2017)
IMPERTINENTE (2015) f. Placed INCROYABLE SINGSPIEL
  • 2nd Prix de l'Allée des Cygnes (2018)
LA PELEGRINA (2008) f. Placed FOREST PEARL WOODMAN
  • 2nd Prix du Boischaut (2011)
MANATIYA (2015) f. Placed MAKANA DALAKHANI
  • 2nd Prix de la Toussaint (2017)
  • 3rd Prix Roger et Edgar Chastin (2018)
MARGIE'S CHOICE (2015) f. Placed MARGIE'S WORLD SPINNING WORLD
  • 2nd British Stallion Studs Ebf Mdn F. Stks (2018)
MOJIKA (2015) f. Placed BLAUGRANA EXCEED AND EXCEL
  • 2nd Fillies' Novice Stakes (2018)
MY ROSIE (2014) f. Placed MY BRANCH DISTANT RELATIVE
  • 2nd 32red Mdn F. Stks (2017)
PALAVAS (2015) g. Placed PEINTED SONG UNBRIDLED'S SONG
  • 2nd Prix Lucien et Marcel Cremieux (2018)
  • 4th Prix du Petit Rhône (2017)
PINK PAINT (2014) f. Placed PEINTURE ROSE STORM CAT
  • 2nd Prix Banshee (2016)
  • 4th Prix Kantar (2016)
REDOUTE STAR (2006) g. Placed SIGNIFICANT MOMENT BLETCHINGLY
  • 2nd Norfolk Chamber of Commerce App'ce H'cap Stks (2013)
SAY TO ME (2015) f. Placed ZAMID NAMID
  • 2nd Prix Barquette (2017)
VERITY (2014) f. Placed VIRTUOUS EXIT TO NOWHERE
  • 2nd Maiden Fillies' Stakes (2017)
  • 4th Breeders Backing Racing Ebf Mdn Stakes (Div 1) (2017)
AURELIEN (2014) g. Placed ALKANIA DALAKHANI
  • 3rd Prix Grandier (2017)
  • 4th Prix de la Croix Blanche (2017)
BUFFALO TRACE (2012) h. Placed LA VEINE DIESIS
  • 3rd Prix Jacques Firino (2014)
DILIYA (2015) f. Placed DILAFARA SINGSPIEL
  • 3rd Prix Nicholas (2018)
HARD TALK (2014) h. Placed SOFT ICE KINGMAMBO
  • 4th Prix Vision d'Etat (2016)
  • 4th Prix du Parc Monceau (2018)
  • 3rd Prix des Jardins d'Eole (2017)
MAELIA (2014) f. Placed MANTILLA GONE WEST
  • 3rd Prix Denis Charbonnel (2017)
  • 3rd Prix la Grace Dieu (2016)
  • 3rd Prix Didier Vezia (2016)
MANDHARI (2015) c. Placed MANDESHA DESERT STYLE
  • 3rd Prix du Ralliement (2018)
NAURU (2008) f. Placed ISLAND BABE KINGMAMBO
  • 3rd Prix Geoffroy d'Andigne (2011)
  • 3rd Prix de la Foret d'Araize (2011)
ROSES FOR GRACE (2015) f. Placed ROSEY DE MEGEVE EFISIO
  • 3rd Prix Ammonius (2018)
BLACKFYRE (2015) g. Placed HAZARAYNA POLISH PRECEDENT
  • 4th Maiden Auction Stakes (2018)
BROTHER RALPH (2015) c. Placed FUSION CAPE CROSS
  • 4th Ebf Novice Stakes (Div 2) (2017)
KISANGA (2015) f. Placed KASANKA GALILEO
  • 4th Www.naasracecourse.com Stakes (2018)
ROUDRAPOUR (2015) c. Placed ROSANARA SINNDAR
  • 4th Prix des Ventes Osarus (2018)
  • 4th Prix Claude Gauthier (2018)
SULTAH (2008) f. Placed JUDHOOR ALHAARTH
  • 4th Betdaq.com Mdn Stks (2010)
WOOD AVENS (2014) f. Placed BORDER BLOOM SELKIRK
  • 4th Prix La Koumia (2016)
Racing and Breeding Information supplied by France Galop, the US Jockey Club and Weatherbys Group Limited.
This website uses cookies
Cookies are small text files held on your computer.They allow us to give you the best browsing experience possible and mean we can understand how you use our site.
Some cookies have already been set. You can delete and block cookies but parts of our site won't work without them.
By using our website you accept our use of cookies.
No, I want to find out more Yes, I agree
Ce site internet utilise des cookies
En poursuivant votre navigation sur ce site, vous acceptez l'utilisation de cookies. Ceux-ci nous permettent de vous offrir une meilleure expérience de navigation et de comprendre comment vous utilisez notre site internet.
Vous pouvez supprimer ou bloquer les cookies mais certaines parties du site ne fonctionneront plus.
En utilisant notre site internet, vous acceptez l'utilisation des cookies.
Non, je veux en savoir plus Oui, j'accepte