ASHKALANI

Ch. h. 1993 SOVIET STAR - ASHTARKA

SOVIET STAR NUREYEV NORTHERN DANCER NEARCTIC
NATALMA
SPECIAL FORLI
THONG
VERUSCHKA VENTURE VII RELIC
ROSE O'LYNN
MARIE D'ANJOU VANDALE
MARIGOLD
ASHTARKA DALSAAN HABITAT SIR GAYLORD
LITTLE HUT
DUMKA KASHMIR II
FAIZEBAD
ASHARAZ SICAMBRE PRINCE BIO
SIF
VARETA VILMORIN
VERONIQUE

At 3 years - 1996

1st Prix du Moulin de Longchamp GR I, 1600 meters, Longchamp, 08 September 1996
1st Poule d'Essai des Poulains, 1600 meters, Longchamp, 12 May 1996
2nd St James's Palace Stakes GR I, 1608 meters, Ascot, 18 June 1996
1st Prix de Fontainebleau GR III, 1600 meters, Longchamp, 21 April 1996

At 2 years - 1995

1st Prix Thomas Bryon GR III, 1600 meters, Saint-Cloud, 04 November 1995
1st Prix des Capucines, 1600 meters, Longchamp, 19 October 1995
Racing and Breeding Information supplied by France Galop, the US Jockey Club and Weatherbys Group Limited.
Name Dam Dam’s sire
ASHDOWN EXPRESS (1999) h. Gr.I placed INDIAN EXPRESS INDIAN RIDGE
  • 2nd July Cup GR I (2004)
  • 3rd July Cup GR I (2006)
  • 3rd William Hill Sprint Cup GR I (2005)
  • 4th Golden Jubilee Stks GR I (2006)
  • 4th Prix Maurice de Gheest GR I (2004)
  • 4th Diadem Stks GR II (2003)
  • 1st Bentinck Stks GR III (2003)
  • 2nd Palace House Stks GR III (2005)
  • 3rd Hungerford Stks GR III (2003)
  • 3rd Chipchase Stks GR III (2002)
  • 4th Chipchase Stks GR III (2003)
  • 1st Starlit Stks LR (2005)
  • 1st Ruinart Champagne Stks LR (2002)
  • 2nd Starlit Stks LR (2006)
  • 2nd Trailfinders Stks LR (2005)
  • 2nd Abernant Stks LR (2005)
  • 2nd Leisure Stks LR (2004)
  • 2nd David Wilson Homes Stks LR (2003)
  • 2nd Axminster Carpets Cathedral Stks LR (2003)
  • 2nd Lesisure Stks LR (2003)
  • 3rd Axminster Carpets Cathedral Stks LR (2008)
  • 3rd Abernant Stks LR (2004)
  • 3rd Abernant Stks LR (2003)
  • 3rd Axminster Carpets Cathedral Stks LR (2002)
  • 3rd European Free H'cap LR (2002)
  • 4th Hopeful Stks LR (2005)
DIYAKALANIE (2004) f. Gr.I placed DIYAWARA DOYOUN
  • 3rd Prix de Diane GR I (2007)
  • 2nd Prix Exbury GR III (2009)
  • 2nd Prix de la Nonette GR III (2007)
  • 3rd Prix de Psyché GR III (2007)
  • 2nd Grand Prix de Bordeaux LR (2008)
  • 2nd Prix de la Touche aux Mulets (2006)
  • 3rd Prix Lyphard LR (2008)
FABIANA (2006) f. Gr.I placed FOX CROFT BUSTINO
  • 4th Prix Rothschild GR I (2010)
MARANI (1998) f. Gr.II placed AQUAMARINE SHARDARI
  • 3rd Ribblesdale Stks GR II (2001)
  • 1st Aphrodite Stks LR (2002)
POTEMKIN (1998) h. Gr.II placed PLOY POSSE
  • 3rd Prix Eugene Adam GR II (2001)
  • 1st Brigadier Gerard Stks GR III (2002)
  • 1st Farway stks LR (2001)
  • 1st Fotocolor Maiden Stks (2001)
  • 2nd Bershire Stks LR (2003)
  • 2nd Berkshire Stks LR (2002)
  • 2nd Michael Seely Memorial Glasgow Condition Stks LR (2001)
  • 2nd Wood Ditton Stks (2001)
KINDJHAL (2000) h. Gr.II placed EN PUBLIC RAINBOW QUEST
  • 4th Grand Prix de Chantilly GR II (2004)
  • 2nd Prix d'Hedouville GR III (2004)
  • 1st Prix de la Porte de Madrid LR (2004)
  • 1st Prix Flamant (2003)
  • 2nd Prix du Grand Camp LR (2004)
  • 2nd Prix de Reux LR (2004)
  • 2nd Grand Prix du Nord LR (2003)
  • 2nd Prix Le Fabuleux LR (2003)
  • 2nd Prix Bay Middleton (2003)
  • 3rd Prix Lord Seymour LR (2004)
  • 3rd Prix des Orfevres (2003)
  • 4th Prix Pelleas LR (2003)
ASHKALETA (1999) f. Gr.III winner ITALIAN CENTURY CENTURY
  • 1st Blue Diamond Preview GR III (2001)
ATHANOR (2002) g. Gr.III placed LEARIVA IRISH RIVER
  • 2nd Prix Quincey GR III (2008)
  • 2nd Prix du Chemin de Fer Nord GR III (2008)
  • 3rd Prix Perth GR III (2007)
  • 1st Prix Jacques de Bremond LR (2008)
  • 1st Prix du Ranelagh LR (2007)
  • 2nd Prix de Montretout LR (2008)
  • 2nd Prix Matchem LR (2005)
  • 3rd Prix Luthier LR (2007)
  • 3rd Grand H'cap de Deauville H'CAP (2007)
  • 1st Prix Sea Bird (2005)
RED SNAKE (1998) h. Gr.III placed ILIAMANA BERING
  • 2nd Prix Daphnis GR III (2001)
  • 1st Prix de la Chaussée d'Antin (2005)
  • 4th Prix du Tango (2003)
  • 1st Prix de Morgiou (2006)
  • 1st Prix du Vieux Port (2006)
  • 3rd Prix du Conseil General (2006)
  • 3rd Grand Prix du Departement du Rhone (2004)
  • 2nd Prix de Chaumont (2006)
  • 3rd Prix de Villennes (2006)
  • 3rd Prix du Reposoir (2006)
  • 4th Prix des Lions (2006)
LUNASKA (1998) f. Gr.III placed LUNASSA GROOM DANCER
  • 4th Prix d'Aumale GR III (2000)
  • 1st Prix Tiffauges (2001)
  • 1st Prix des Jouvenceaux et Jouvencelles LR (2000)
  • 2nd Prix Rose de Mai LR (2001)
  • 3rd Prix Ceres LR (2001)
  • 4th Prix La Sorellina LR (2001)
MANANIYYA (2000) f. Gr.III placed MADIRIYA DIESIS
  • 4th Musidora Stks GR III (2003)
  • 1st Leisure Mdn F. Stks (2003)
  • 2nd Ebf Mdn Fillies Stks (2002)
MILLION PERCENT (1999) h. Gr.III placed ROYAL JADE LAST TYCOON
  • 4th Anglesey Stks GR III (2001)
  • 2nd Ripon Champion Trophy LR (2001)
MINASHKI (1999) h. Gr.III placed BLUSHING MINSTREL NICHOLAS
  • 4th Ballyogan Stks GR III (2003)
  • 4th Tetrarch Stks GR III (2002)
  • 1st Cork Stks LR (2002)
  • 2nd Go and Go Round Tower Stks LR (2001)
MASSALANI (1999) h. Listed winner MASSATIXA LINAMIX
  • 1st Prix Djebel LR (2002)
  • 1st Prix de la Maniguette (2001)
STRAWBERRY BLONDE (1998) f. Listed winner FLASH OF DREAM FLASH OF STEEL
  • 1st Prix de Liancourt LR (2001)
  • 1st Prix du Pavillon (2001)
  • 3rd Coupe du Fonds Europeen de l'Elevage (2002)
  • 3rd Prix Madame Jean Couturier LR (2001)
  • 1st Prix de Montaigu (2001)
BEHRASIA (2000) f. Listed placed BEHRIYA KENMARE
  • 1st Irish Stallion Farms Stks (2003)
  • 2nd Oyster Stks LR (2003)
  • 3rd Ballyroan Stakes LR (2003)
  • 3rd Curragh Equine Groundcare Stks (2003)
HALAWANDA (2000) f. Listed placed HALADIYA DARSHAAN
  • 1st Octagon Toyota Avensis Mdn F. Stks (2003)
  • 2nd Cheshire Oaks LR (2003)
  • 2nd Milcars Fillies Stks (2002)
SONOROUS (1999) f. Listed placed NYMPHS ECHO MUJTAHID
  • 1st Handicap (2002)
  • 1st Thomastown Fillies Stks (2002)
  • 2nd Rosemary Stks LR (2002)
CAVERAL (2001) f. Listed placed MELTING GOLD CADEAUX GENEREUX
  • 3rd Weatherbys Ebf Valiant Stks LR (2005)
  • 4th Sceptre Stks LR (2005)
DARANDALA (1998) f. Listed placed DARALINSHA EMPERY
  • 1st Wragby Maiden F Stks (2001)
  • 3rd Coolmore Chalice Stks LR (2001)
  • 4th Ciu Serlby Stks LR (2001)
EDALIYA (2000) f. Listed placed EVIYRNA THE MINSTREL
  • 1st Kilkenny River Court Stks (2003)
  • 2nd Seabiscuit H'cap (2003)
  • 2nd Hayestown Stks (2003)
  • 3rd Carmanhall H'cap (2003)
  • 4th Swordlestown Stud Sprint Stakes LR (2002)
SHARESHA (2000) f. Listed placed SHAREMATA DOYOUN
  • 1st Moangarriffe Stks (2003)
  • 2nd Dance Design Stakes (2003)
  • 2nd Newmarket Stks (2003)
  • 2nd Ebf Fillies Stks (2003)
  • 3rd Irish Stallion Farms Stks (2003)
  • 4th Denny Cordell Lavarack Memorial Stakes LR (2003)
ADJAWAR (1998) h. Winner ADJRIYNA TOP VILLE
  • 1st Americanadventure.co.uk Stks (2001)
  • 2nd Tote Trifecta Bibury Cup Stks (2001)
  • 3rd Weatherbys Allen Maiden Stks (2001)
ALMENDRA (2003) f. Winner HABIBLANC LAHIB
  • 4th Prix des Frondaisons (2005)
  • 1st Prix du Rhone (2007)
  • 3rd Prix de Chamalieres (2007)
  • 4th Prix de l'Hippodrome de Craon (2007)
  • 3rd Prix de la Valentine (2006)
  • 4th Prix de Rebufer (2006)
ARCHON STAR (2003) h. Winner SCANDALOUS WARNING
  • 1st Bad Boys Mdn Auction Stks (2005)
ASHBOURNE (2000) f. Winner COSPICUA HIGH ESTATE
  • 1st Prix du Lude (2002)
  • 3rd Prix Dicta Drake (2003)
  • 4th Prix Top Ville (2004)
  • 2nd Prix Europe 1 (2005)
ASHKALINO (1998) h. Winner GRACIOUS LINE FABULOUS DANCER
  • 1st Prix Sainte Lucie de Tallano (2003)
  • 2nd Prix Maravedis (2001)
  • 4th Prix de Deauville (2001)
  • 4th Prix d'Etrepagny (2003)
ASHNAYA (1998) f. Winner UPEND MAIN REEF
  • 1st Levy Board Autumn H'cap Stks (2001)
  • 4th Sanctuary Group Mdn Fillies Stks (2001)
ASWAN (1998) h. Winner GHARIBA FINAL STRAW
  • 1st Saltwell Signs Mdn Stks (2001)
BLAVA (2000) f. Winner MALVADILLA DOYOUN
  • 1st Mcdonogh Style Concepts Stks (2003)
  • 2nd Irish Stallion Farms F. H'CAP (2003)
CANT WAIT (2003) h. Winner IMPATIENCE LYCIUS
  • 2nd Prix de Laharie (2006)
  • 4th Prix du Ciron (2006)
  • 1st Prix de l'Hippodrome d'Erbray (2007)
CONGLEVE (2002) h. Winner FREEDOM FLAME DARSHAAN
  • 4th Prix de la Vallee de Reux (2004)
  • 1st Prix de l'Etoile de Brugere (2005)
COUP DE CHANCE (2000) f. Winner TOUT A COUP ELA-MANA-MOU
  • 1st Summer Barbeque Stks (2003)
  • 2nd Roscommon Stks (2003)
  • 3rd Re/Max Town and Country Stks (2003)
  • 4th Irish Stalllion Farms F. H'cap (2003)
  • 4th Ebf Fillies Stks (2003)
COURRIER DU TSAR (1999) h. Winner THE MULTIYORKER DIGAMIST
  • 1st Prix Jacques Dor (2002)
  • 4th Prix de la Crau (2002)
CRUISKEEN LAWN (1998) h. Winner GRAND MORNING KING OF CLUBS
  • 1st Nolan Ryan Partnership Stks (2001)
  • 2nd Nas Na Riogh Stks (2002)
  • 2nd McElligott's Tralee Rover/Landrover Stks (2001)
  • 4th Slaney Stks (2000)
DAYZANN (1999) h. Winner DAJARRA BLUSHING GROOM
  • 1st Prix Louis Coppin (2002)
  • 2nd Prix General de Gastines (2002)
DOUBLE CLICK (1998) h. Winner SANTELLA BELL BALLAD ROCK
  • 1st Dressed to Kill Stks (2001)
  • 4th Tifrums Stks (2000)
FITTONIA (1999) f. Winner FLY FOR FAME SHAADI
  • 1st Mussel H'cap Stks (2002)
  • 4th Trent Maiden Fillies Stks (Div 2) (2002)
HASIK (1999) h. Winner HASAINIYA TOP VILLE
  • 1st Langton Motor Sports Charity Stks (2002)
  • 2nd Astbury Wren Insurance Brokers H'cap (2002)
HAWAZI (2001) h. Winner HAWALA WARNING
  • 1st Prix du Pays des Vals de Gartempe (2004)
  • 2nd Prix Vincent de Gournay (2004)
  • 3rd Prix de la Piste d'Envol (2007)
KALANI STAR (2000) h. Winner BELLISSI BLUEBIRD
  • 1st Tipperary Town & District Veterinary (2003)
  • 4th Advanced Securities Stks (2003)
KASSALIAN (2002) h. Winner KASSARIYA BE MY GUEST
  • 1st Prix Alain de Montillet (2005)
  • 1st Prix colonel Jean Pepin (2006)
  • 1st Prix Leopold Bara (2006)
KASSNA (1999) f. Winner KASSANA SHERNAZAR
  • 1st Derrinstown Stud Series App'ce Stks (2002)
  • 3rd Tote Exacta Naas October H'cap (2002)
  • 3rd Pdm Fencing H'cap (2002)
  • 3rd Irishtown Stks (2002)
KNOTTY ASH GIRL (1999) f. Winner CAMISHA SHERNAZAR
  • 1st Nottingham Racecourse Selling H'cap Stks (2003)
  • 3rd David McLean Developments Stks (2002)
  • 3rd Stanley Casinos EBF Mdn Stks (2001)
LEARCO (2001) g. Winner FLY ME LUTHIER
  • 1st Prix Rene Couetil (2010)
  • 1st Prix de la Ville de Rostrenen (2006)
  • 3rd Prix Hippoforme (2008)
  • 1st Prix d'Andigne (2010)
  • 2nd Prix des Eleveurs du Sud-Est (2009)
  • 2nd Prix de la Touche (2008)
  • 3rd Prix Cordoba (2009)
  • 4th Grand H'cap de Cholet (2009)
  • 1st Prix du Dolmen (2011)
  • 4th Prix Penthesilee (2011)
MAYARA (1998) f. Winner MARIYADA DIESIS
  • 1st Millgrove Stks (2001)
  • 2nd Glenvale Stks (2001)
  • 4th Kingston Stks (2001)
NADYAL (1999) h. Winner NABAGHA FABULOUS DANCER
  • 3rd Prix Louis Maheo (2005)
  • 1st Prix de Treillieres (2002)
PERESTROIKA (1998) g. Winner LICENTIOUS REPRIMAND
  • 1st Breydon Water H'cap Stks (2001)
  • 2nd Hyde Handicap Stks (2002)
  • 4th Donald "Ticker" Hoy Maiden Stks (2001)
PERMANEX PRIDE (2003) g. Winner LYCIA TARGOWICE
  • 1st Piper Heidsieck Champagne Mdn Auction Stks (Div 2) (2005)
PRINCESSE SONIA (2000) f. Winner CHIRRUP CHIEF SINGER
  • 1st Grand H'cap de Craon (2003)
SHAKE THE BUCKET (2007) g. Winner SAN DIEGO LEADING COUNSEL
  • 1st Handicap Stakes (2016)
  • 1st Cargotec Ireland App'ce H'cap (2012)
  • 2nd Christmas Party Nights at Dundalk Stadium H'cap (2012)
  • 3rd Handicap (2016)
  • 4th Handicap (2016)
  • 4th Military Services Raceday H'cap (2012)
SILENT LUCIDITY (2004) g. Winner MIMANSA EL GRAN SENOR
  • 1st Best Odds Guaranteed at Victor Chandler H'cap Stks (2010)
SPRING MORNING (1998) f. Winner ZARZAYA CARO
  • 3rd Prix Miguel Clement (2001)
  • 3rd Prix du Clos Gibourdel (2001)
  • 1st Prix Armand Dibos (2002)
  • 1st Prix Bertrand Blanchy (2002)
STAR CROSS (1999) g. Winner SOLAR STAR LEAR FAN
  • 1st Annual Members Mdn Stks (2001)
TIPSY TOPSY (1998) f. Winner HEADY ROUSILLON
  • 1st Prix Luna Wells (2000)
  • 2nd Prix des Etoiles (2001)
TRIPHENIA (1998) g. Winner ATSUKO MTOTO
  • 1st Southwell-Racecourse.co.uk Mdn Stks (2001)
ALPUYECA (2001) f. Placed FINIR EN BEAUTE GROOM DANCER
  • 2nd Prix Nubienne (2004)
  • 2nd Prix de la Malmontagne (2004)
ASHANTIANA (1999) f. Placed FAST CHICK HENBIT
  • 2nd sportingoptions.co.uk - An Exchange for the Better (2002)
ASHKAL WAY (2002) g. Placed GOLDEN WAY CADEAUX GENEREUX
  • 2nd Ladbrokes.com Stks (2005)
ASHLAWN (2000) g. Placed KHAYDARIYA AKARAD
  • 2nd Strangford H'cap (2006)
  • 2nd Derrinstown Stud App'ce H'cap (2004)
  • 4th August Festival 16th to 19th H'cap (2007)
  • 4th Cheestrings H'cap (2006)
  • 4th Connacht Gold Meats H'cap (2004)
AZKABAN (1998) h. Placed LANASARA GENEROUS
  • 2nd Chertsey Lock Stks (2000)
BATTLING MAC (1998) h. Placed QUESTING STAR RAINBOW QUEST
  • 2nd Great Southern Hotels Galway H'cap (2005)
  • 4th Monard Stks (2001)
BEYSHIRA (1998) f. Placed BEHERA MILL REEF
  • 2nd Castlerea Stks (2001)
CHALANA (2000) f. Placed SINDEBELE BIKALA
  • 2nd Prix du Centre de Formation Max Senaux (2006)
  • 3rd Handicap du Pays de Buch (2005)
CHIA (2003) f. Placed MOTLEY RAINBOW QUEST
  • 2nd Stanley Smith 80th Birthday F. H'cap Stks (2007)
  • 2nd Chris Wotton Cup H'cap Stks (2007)
  • 3rd Toteexacta F. H'cap Stks (2007)
DARAYAD (1999) h. Placed DARAYDALA ROYAL ACADEMY
  • 2nd Prix du Marquis de Compiegne (2002)
DREAM SCOOP (2001) g. Placed DIAL DREAM GAY MECENE
  • 4th Prix de la Federation Francaise du Batiment (2004)
  • 2nd Prix d'Aunou (2005)
LIMIT LESS (2003) g. Placed OAK KALA BIKALA
  • 2nd Prix du Grand Morin (2007)
MARAKASH (1999) h. Placed MARILAYA SHERNAZAR
  • 2nd Betfair.com Mdn Stks (2002)
  • 3rd Clive & Emma's Wedding day Stks (2002)
  • 4th Annual Members Mdn Stks (2001)
MASSOUN (2000) h. Placed MASSLAMA NO PASS NO SALE
  • 3rd Prix Basileus (2003)
  • 3rd Prix Atalante (2003)
  • 4th Prix de Moyaux (2003)
  • 2nd Prix de la Cure (2003)
  • 3rd Prix du Petit Trianon (2003)
MRS PERTEMPS (1998) f. Placed ALLEPOLINA TREMPOLINO
  • 2nd Millgrove Stks (2001)
  • 3rd Derrinstown Stud Series App'ce Stks (2001)
SKIBEREEN (2000) h. Placed YOUR VILLAGE BE MY GUEST
  • 2nd S & K Envelopes MediaN Auction Mdn Stks (2003)
  • 4th Saltwell Signs Mdn Stks (2003)
SOVIET TREAT (2001) f. Placed MYSTERY TREAT PLUGGED NICKLE
  • 2nd Irish Stallion Farms Median Auction Stks (2003)
  • 3rd Oliver Freaney & Co. September H'cap (2004)
VEYARA (1998) f. Placed VEARIA MILL REEF
  • 2nd Prix du Bois Montbourcher (2001)
ASHKABATA (2000) h. Placed TANABATA SHINING STEEL
  • 4th Prix Firouzan (2003)
  • 3rd Prix d'Embrun (2003)
ASK THE DRIVER (2001) g. Placed TITHCAR CADEAUX GENEREUX
  • 3rd Rapporteur Stks (2004)
BAHIRAH (1998) f. Placed TOP OF THE LEAGUE HIGH TOP
  • 3rd Renault Master Minibus Mdn F. Stks (2001)
BALGRIFFIN (2002) f. Placed LICENTIOUS REPRIMAND
  • 3rd www.fairyhouseracecourse.ie F. Mdn (2005)
CANTARNA (2001) f. Placed LANCEA GENEROUS
  • 3rd Racing UK App'ce H'cap Stks (2005)
  • 3rd Ladbrokes.com Class Stks (2005)
GANAR EL CIELO (2002) f. Placed SINDEBELE BIKALA
  • 3rd Prix Louis Ducru (2006)
HOUND MUSIC (2012) f. Placed SAFFRON FOX SAFAWAN
  • 3rd Aston Flamville F. Nursery H'cap Stks (2014)
  • 4th Handicap (2015)
KER LANI (2003) f. Placed HIER DEJA NEVERNEYEV
  • 3rd Prix de Mondovi (2005)
  • 3rd Prix Chateau Bouscaut (2005)
MOLESNE GANG (2004) g. Placed PRIMA SINFONIA ACAMAS
  • 4th Prix du Suquet (2007)
  • 3rd Prix de la Genevraye (2007)
MURRENDI (1998) h. Placed FORMAESTRE FORMIDABLE
  • 3rd Racing Channel In Pubs & Clubs Mdn (2000)
PORTO VENERE (2002) f. Placed FEATHER RIVER STRIKE THE GOLD
  • 3rd Fairymount Mdn (Div 1) (2005)
  • 4th Derrinstown Stud App'ce Mdn (2005)
SEBASHKALANI (1999) g. Placed REFLECTION MILL REEF
  • 4th Prix du Pommeau de Normandie (2007)
  • 3rd Prix de Canapville (2003)
ASKAWEKE (1999) f. Placed ASTER AWEKE ALZAO
  • 4th Fairymount Stks (2002)
MY NESS (2003) h. Placed FRANCE DIRECT DARSHAAN
  • 4th Prix de la Jetee (2006)
RAISON GARDE (1999) f. Placed DIDJALA IRISH RIVER
  • 4th Newmarket Stks (2002)
ROWAN FLOWER (1999) f. Placed FOREST LAIR HABITAT
  • 4th Ebf Fillies Stks (2002)
TAIROW (1999) h. Placed TOPLINE ACATENANGO
  • 4th Prix Ortolan (2002)
VIVA PAUL (2003) h. Placed VIVA VOCE BERING
  • 4th Prix des Amethystes (2005)
YORA (2001) f. Placed AREL HIGHEST HONOR
  • 4th Prix Catari (2003)
ZAFARAYA (2000) f. Placed ZAFZALA KAHYASI
  • 4th Fairymount Stks (Div 2) (2003)
  • 4th Irish Stallion Farms F. Stks (2003)
ZARDAK (1999) h. Placed ZARANNDA LAST TYCOON
  • 4th Sycamore Stks (2001)
Racing and Breeding Information supplied by France Galop, the US Jockey Club and Weatherbys Group Limited.