VALANOUR

Bay h. 1992 LOMOND - VEARIA

LOMOND NORTHERN DANCER NEARCTIC NEARCO
LADY ANGELA
NATALMA NATIVE DANCER
ALMAHMOUD
MY CHARMER POKER ROUND TABLE
GLAMOUR
FAIR CHARMER JET ACTION
MYRTLE CHARM
VEARIA MILL REEF NEVER BEND NASRULLAH
LALUN
MILAN MILL PRINCEQUILLO
VIRGINIA WATER
VAL DIVINE VAL DE LOIR VIEUX MANOIR
VALI
POLA BELLA DARIUS
BELLA PAOLA

At 3 years - 1995

1st Grand Prix de Paris GR I, 2000 meters, Longchamp, 25 June 1995
1st Prix de Guiche GR III, 1850 meters, Longchamp, 07 May 1995
1st Prix Ajax, 1600 meters, Saint-Cloud, 14 April 1995

At 4 years - 1996

1st Prix Ganay GR I, 2100 meters, Longchamp, 28 April 1996
1st Prix d'Harcourt GR II, 2000 meters, Longchamp, 07 April 1996
Racing and Breeding Information supplied by France Galop, the US Jockey Club and Weatherbys Group Limited.
Name Dam Dam’s sire
VOIX DU NORD (2001) h. Gr.I winner DAME EDITH TOP VILLE
  • 1st Prix Lupin GR I (2004)
  • 1st Criterium de Saint-Cloud GR I (2003)
  • 4th Prix Ganay GR I (2005)
  • 1st Prix Noailles GR II (2004)
  • 4th Grand Prix de Chantilly GR II (2005)
  • 2nd Prix de Conde GR III (2003)
  • 4th Prix des Chênes GR III (2003)
  • 1st Prix d'Etreham (2003)
  • 2nd Critérium du Fonds Européen de l'Elevage (2003)
  • 2nd Prix de Marolles (2003)
VALENTINO (1999) g. Gr.II placed ROTINA CRYSTAL GLITTERS
  • 3rd Prix d'Harcourt GR II (2003)
  • 4th Prix du Muguet GR II (2006)
  • 4th Prix Dollar GR II (2004)
  • 1st Prix Edmond Blanc GR III (2005)
  • 1st Prix Perth GR III (2004)
  • 1st Prix Andre Baboin GR III (2004)
  • 3rd Prix Quincey GR III (2005)
  • 4th La Coupe de Maisons-Laffitte GR III (2005)
  • 4th Prix Andre Baboin GR III (2003)
  • 1st Prix Worden (2009)
  • 1st Prix Michel Reglade (2006)
  • 1st Prix Edellic LR (2002)
  • 2nd Prix Altipan LR (2007)
  • 2nd Prix la Mirambule (2006)
  • 2nd Prix de Boulogne LR (2004)
  • 2nd Prix Jacques de Bremond LR (2003)
  • 2nd Grand Prix de Marseille LR (2002)
  • 3rd Prix de Marivel (2008)
  • 3rd Prix Henry Dewey (2008)
  • 4th Prix Rheingold (2009)
  • 4th Grand Prix de Bordeaux LR (2006)
TOGETHER (2000) f. Gr.III placed TOOMIXA LINAMIX
  • 2nd Prix de Cabourg GR III (2002)
  • 3rd Prix de la Porte Maillot GR III (2006)
  • 1st Prix Miss Satamixa LR (2006)
  • 1st Prix Memorandum (2002)
  • 2nd Prix Philippe Tassin (2005)
  • 2nd Prix Miss Satamixa LR (2005)
  • 2nd Prix de Cleronde (2002)
  • 2nd Prix Saint Crespin (2002)
  • 3rd Prix Jacques de Bremond LR (2005)
  • 3rd Prix Amandine LR (2003)
  • 3rd Prix Catari (2002)
  • 4th Prix Altipan LR (2005)
VASYWAIT (1999) h. Gr.III placed WAIT AND SEE ONE THE WONDER
  • 2nd Prix de Ris-Orangis GR III (2003)
  • 4th Prix de Ris-Orangis GR III (2004)
  • 1st Prix de Montretout LR (2004)
  • 3rd Prix Contessina LR (2003)
  • 4th Prix Hampton LR (2004)
  • 4th Prix Hampton LR (2003)
  • 3rd Prix du Parc des Sources (2006)
  • 3rd Prix de L'Ile de la Cite (2006)
  • 1st Prix du Bosquet (2002)
WEDDING NIGHT (2000) f. Listed winner GREEN FIELD PARK AKARAD
  • 1st Prix Caravelle LR (2003)
  • 1st Prix des Minimes (2002)
CHIRON (2001) h. Listed placed CORSITA TOP VILLE
  • 2nd Prix Rene Bedel LR (2005)
  • 4th Grand Prix de la Region Alsace LR (2006)
LOONORA (2006) f. Listed placed ELEORA HIGHEST HONOR
  • 1st Prix de Clermont-Ferrand (2011)
  • 2nd Prix Panacée LR (2011)
  • 2nd Prix des Centaures (2011)
  • 4th Prix Joseph Peyrelongue (2011)
  • 4th Prix Abrial (2009)
  • 1st Prix de Mortagne au Perche (2009)
  • 2nd Prix des Ecuries du Chateau (2010)
  • 3rd Prix du Chateau de Compiegne (2010)
  • 3rd Prix de Chantilly (2010)
  • 1st Prix de Doha (2010)
  • 1st Prix Louis de Leusse (2009)
LURIYYA (2000) f. Listed placed LIWANA RAINBOW QUEST
  • 1st Prix de Bourgeauville (2003)
  • 2nd Prix des Tourelles LR (2003)
  • 1st Prix Perruche Bleue (2003)
ZIRIDE (2003) f. Listed placed ZIRCON LADY KINGS LAKE
  • 1st Prix de Vern d'Anjou (2005)
  • 1st Prix de Fauchelevent (2005)
  • 2nd Prix Jurietti (2007)
  • 3rd Prix des Lilas LR (2006)
  • 1st Prix des Proprietaires de Galop (2008)
  • 1st Prix de la Megisserie (2006)
CHAMPION'S DAY (2001) h. Listed placed COURTLY TIMES MACHIAVELLIAN
  • 4th Grand Prix de la Region Alsace LR (2004)
NARCOSE (1998) f. Listed placed NABITA AKARAD
  • 1st Prix de Chateaubriant (2000)
  • 4th Grand Prix du Lion d'Angers LR (2001)
  • 4th Prix de la Grange des Prés (2001)
AMOURHAZARD (2001) f. Winner RANDONNEUR RED SUNSET
  • 1st Prix de Monfleur (2003)
  • 2nd Prix Blacas (2006)
  • 4th Prix Jean-Yves Guillaume (2008)
  • 4th Prix de Coudray Rabut (2004)
  • 3rd Prix du Bois de la Basse Pommeraie (2004)
  • 1st Prix de Triel (2004)
  • 2nd Prix du Bois Saint-Denis (2004)
  • 4th Prix des Liserons (2004)
  • 4th Prix du Trocadero (2004)
BAL DE NOOR (2005) h. Winner BALDORANIC PANORAMIC
  • 2nd Prix des Roses (2007)
  • 4th Prix Hunyade (2007)
  • 1st Prix de Montieres (2011)
  • 3rd Prix du Plessis Brion (2008)
BALANOU (1998) f. Winner BATALYA BOULOU
  • 1st Prix du Conseil Municipal d'Avon (2002)
BEAUTE CHERIE (1998) f. Winner FABULEUSE CHERIE FABULOUS DANCER
  • 1st Prix de Jaligny (2000)
CUCUJO (1999) f. Winner MILLION LIGHTS CADEAUX GENEREUX
  • 4th Handicap de Normandie (2003)
  • 1st Prix de Milon-la-Chapelle (2002)
DIHAILA (1999) f. Winner DIYAWARA DOYOUN
  • 1st Prix des Chenes (2002)
HARAPOUR (1998) h. Winner HARATIYNA TOP VILLE
  • 1st Prix de Wassy (2001)
  • 2nd Prix du Haras de Saint-Lo (2001)
IRISH CREAM (1999) h. Winner SAINTE INNOCENCE AKARAD
  • 1st Prix de la Chezine (2002)
  • 1st Prix du Val de Sarthe (2002)
LEGENDE D'AUTOMNE (1999) f. Winner LES MARETTES BAILLAMONT
  • 1st Prix Cour des Adieux (2002)
MERENDANDO (2000) h. Winner JORDI KENDOR
  • 1st Prix Jean Peyta (2002)
  • 3rd Prix de Restes (2002)
  • 1st Prix de La Depeche du Midi (2005)
PERLE D'EAU (1999) f. Winner MERVILLE FAIRY KING
  • 1st Prix du Donjon (2003)
PHILIPINNE (1999) f. Winner SOPHIE LA BELLE FABULOUS DANCER
  • 1st Prix du Chene de Saint Vincent de (2001)
SANKARANI (2000) h. Winner SANNKAYA SOVIET STAR
  • 1st Prix de Dragey (2003)
  • 2nd Grand Prix de Cholet (2005)
  • 3rd Prix Chateau Mercier (2006)
  • 4th Prix de Bruxelles (2007)
  • 4th Prix du Musee Conde (2004)
  • 3rd Prix du Champs Minette (2003)
  • 2nd Prix de l'Hippodrome de Saint-Brieuc (2007)
SARESSA (2000) f. Winner SARLIYA DOYOUN
  • 1st Prix Amphitrite (2003)
  • 3rd Prix Hildegarde (2003)
  • 2nd Prix de Saint Jerome (2003)
SENKAYA (2000) f. Winner SENDANA DARSHAAN
  • 1st Prix Saute Ruisseau (2003)
  • 4th Prix de la Megisserie (2003)
SINN TASSA (2001) f. Winner LYRE BIKALA
  • 1st Prix du Tango (2005)
  • 4th Prix du Pays Basque (2006)
  • 3rd Prix d'Automne (2004)
  • 3rd Prix de la Municipalite de Wissembourg (2004)
SOLEIL DE LOY (2000) g. Winner CAMPAILLETTE PANORAMIC
  • 3rd Prix Jean de Lepine (2004)
  • 1st Prix de Bacalan (2007)
SORBETIERE (2006) f. Winner POLARIA HERO'S HONOR
  • 1st Prix Charles Semblat (2008)
SYVA (1999) f. Winner SYPHA SAUMAREZ
  • 1st Prix Fernand Gouin (2004)
  • 4th Prix de Greasque (2004)
  • 4th Prix de la Cote d'Argent (2002)
TARIYANI (1999) h. Winner TARAFIYA TREMPOLINO
  • 1st Prix de Wassy (2002)
  • 4th Prix Gerard Dimpre (2002)
  • 3rd Prix de Beauvau Craon (2002)
UP TO DATE (1998) f. Winner TAMBURA KALDOUN
  • 1st Grand Prix du Departement du Rhone (2002)
  • 4th Prix Dorina (2000)
VALDANOUR (2003) g. Winner TOUTEVOIE SILLERY
  • 1st Prix de Montaner (2008)
  • 3rd Prix de Meillon (2007)
  • 1st Prix des Mousquetaires (2009)
  • 1st Prix de la Tulipe Rouge (2009)
VALEN (2003) g. Winner EN EL EM NAMAQUALAND
  • 1st Prix de Montlucon (2006)
VALIANT WINGS (2000) h. Winner LACEWINGS FORTY NINER
  • 1st Prix de la Ville de San Sebastian (2004)
  • 1st Prix Langalerie (2002)
  • 1st Prix de Montaner (2005)
  • 2nd Prix de Montaner (2008)
  • 2nd Prix de Beaumesnil (2005)
  • 4th Prix du Conseil General des Pyrenées (2008)
  • 1st Prix de l'Artel (2008)
  • 3rd Prix des Landes (2008)
VASANOUR (2001) f. Winner SAREPTA GRANDCHANT
  • 1st Prix de Villers-sur-Mer (2004)
  • 2nd Prix Jacques Peillon (2006)
  • 4th Prix de la Communaute Urbaine du Gr (2005)
VIBRATO (1999) h. Winner CENTRISTE MISWAKI
  • 2nd Prix Gaston Branere (2002)
  • 4th Prix Pharis (2002)
  • 1st Prix Havas Voyages (2003)
  • 2nd Prix du Coudon (2003)
  • 4th Prix Michel Epitalon (2003)
XAPOTECO (2001) h. Winner RHAPSODY IN BLUE BERING
  • 1st Prix Ariston (2003)
  • 2nd Prix Louis Burani (2005)
  • 2nd Prix des Roches Noires (2003)
  • 1st Prix des Tamaris (2006)
YVOLINO (2002) h. Winner HELEN'S GAMBLE SPECTACULAR BID
  • 1st Prix de Ventiseri (2009)
  • 1st Prix du Comite Regional du Galop (2006)
  • 2nd Prix de la Communaute des Communes (2009)
  • 2nd Prix de l'Herbe (2004)
  • 3rd Prix du Naissaim (2004)
  • 4th Prix Sabina (2004)
  • 1st Prix des Tamaris (2007)
  • 1st Prix de l'Adour (2005)
  • 3rd Prix de la Butte Maulois (2006)
BARISSIMA (2006) f. Placed BINVA BIN AJWAAD
  • 2nd Prix de Lannemezan (2008)
  • 4th Prix de Gujan-Mestras (2008)
BELLA NOER (2000) f. Placed BELLA MIXA LINAMIX
  • 2nd Prix des Beaux Arts (2002)
BRILLAMOUR (1998) g. Placed BRILLANA LICHINE
  • 2nd Prix E. Magnon (2002)
COURCIVAL (1999) g. Placed PLANOISE PAMPABIRD
  • 2nd Prix PMU le Sassandra Pulnoy (2004)
CRAZY DEMON (1999) h. Placed KALDANCE KALDOUN
  • 2nd Prix de la Societe des Courses de Wissembourg (2002)
  • 4th Prix de Beauvau Craon (2002)
CRAZY MOON DAVIS (1998) g. Placed MARALAL TOP VILLE
  • 2nd Prix de Beauvallon (2004)
  • 2nd Prix du Pont de Vivaux (2004)
  • 2nd Prix Thibault de Saint Pern (2003)
EAU BLEUE (1999) f. Placed HIGH AND BLUE HIGHEST HONOR
  • 2nd Prix du Chene de Saint Vincent de (2001)
  • 4th Prix des Parfums BalmaiN (2001)
FOLIE GAILLARDE (2001) f. Placed FOLLE ENVIE UN DESPERADO
  • 2nd Prix de Royet (2004)
GAYANOURA (2000) f. Placed GAY HASARD SHERNAZAR
  • 2nd Prix Sanguinolette (2002)
  • 3rd Prix Hotel Mercure Royal Fontainebleau (2002)
LA HARDE (2000) f. Placed MOSSITA TIP MOSS
  • 2nd Prix de Milon-la-Chapelle (2003)
MODEVA (1998) f. Placed MYSOUKO GAY MECENE
  • 2nd Prix des Landes (2001)
  • 4th Prix de la Societe d'Encouragement (2001)
MY LORELEI (2005) f. Placed KIM MY LOVE COURTROOM
  • 2nd Prix Photos Aubry (2007)
  • 4th Prix Abrial (2008)
  • 2nd Prix de Clarbec (2008)
PRIVAL (2003) f. Placed JE VOUS EN PRIE GANGES
  • 2nd Prix Comte de Pouy (2006)
VALAICIA (1999) f. Placed SAINT PATRICIA ASSERT
  • 2nd Prix de Sainte-Marguerite (2003)
VALAMBYS (1999) f. Placed SISYGAMBIS PERSIAN BOLD
  • 2nd Prix Jean Peyta (2001)
  • 4th Prix de Restes (2001)
VALANOUR FATAL (1998) g. Placed FEMME FATALE GARDE ROYALE
  • 2nd Prix Tello (2003)
VALEM (2005) f. Placed EN EL EM NAMAQUALAND
  • 2nd Prix de Jarnac (2009)
VALLABELLE (1999) f. Placed NERUDA SLIP ANCHOR
  • 2nd Prix du Bosquet (2002)
VALTAHIR (2006) g. Placed MISS EMILIE MAELSTROM LAKE
  • 3rd Prix de la Boucardiere (2014)
  • 2nd Prix France Galop (2012)
  • 4th Prix des Genets (2013)
  • 4th Prix de la Maison Blanche (2013)
ZIYAR (2000) h. Placed ZARIYA BLUSHING GROOM
  • 2nd Prix Roger et Marcel Breyer (2002)
  • 4th Prix de Beauvallon (2003)
  • 3rd Prix du Champ de Mars (2003)
  • 3rd Prix de la Foire Europeenne de Strasbourg (2002)
AMOUR D'ESTREES (1998) f. Placed FILLE D'EMPEREUR JULIUS CAESAR
  • 3rd Prix des Malnoes (2002)
  • 4th Prix Tredern (2000)
BAYANOUR (2004) f. Placed BACHNICA SARATOGAN
  • 3rd Prix de la Brede (2007)
  • 3rd Prix des Landes (2008)
CHIMAHORE (2000) f. Placed QUEEN OF SPIRITS KENDOR
  • 3rd Prix des Geraniums (2002)
CRACK DES TAILLONS (2001) h. Placed GREAT FALLS LAW SOCIETY
  • 3rd Prix Pierre Melan-Moutet (2003)
DARALIMARA (1999) f. Placed DARALINSHA EMPERY
  • 3rd Prix de la Conciergerie (2002)
FRA CARNEVALE (2006) f. Placed FRIDAY'S SHARP N'EARLY
  • 3rd Prix Didier Vezia (2008)
LORD VALANOUR (2005) h. Placed SA SEIGNEURIE NOBLEQUEST
  • 3rd Prix du Centre de Formation Max Senaux (2009)
LYRVALA (2000) f. Placed LYRE BIKALA
  • 3rd Prix Aly Khan (2005)
MARIE DU VAL (1999) f. Placed MARIE DE VEZ CRYSTAL PALACE
  • 3rd Prix Guy Duval Lemonnier (2003)
  • 3rd Prix Goodly (2001)
MARIE SAINTE (2000) f. Placed SAINTE HERMINE BELLYPHA
  • 3rd Prix de la Rochardiere (2004)
QUATRA DES BOIS (2001) h. Placed KALINEVEES KALDOUN
  • 4th Prix de Grimaud (2006)
  • 4th Prix des Tourbieres (2003)
  • 4th Prix de la Dorette (2004)
  • 3rd Prix Yves de Boisriou (2004)
  • 4th Prix de Chantilly (2004)
RAINFOREST (2000) f. Placed GUE MADE GUENOLE
  • 3rd Prix de Sassy (2002)
  • 4th Prix de Gartempe (2002)
ANOETA (2004) f. Placed ALGLORIA LE GLORIEUX
  • 4th Prix du Marensin (2007)
ANOSANOUR (2004) f. Placed LUMINOSA LIGHTNING
  • 4th Prix du Javard (2007)
CATTELIA (1999) f. Placed GUERRE DE TROIE RISK ME
  • 4th Prix de la Mare aux Evees (2002)
  • 4th Prix Dushka (2002)
IL ROMANO (1999) g. Placed NEW RIVER GORGE RIVERMAN
  • 4th Prix H et A Guebriant (2005)
MONT HIGHNESS (2001) h. Placed OUR HIGHNESS HIGHEST HONOR
  • 4th Prix du Hameau Perre (2004)
PALASCIANO (2001) g. Placed PIBALE MUJTAHID
  • 4th Prix Albert Martin (2005)
  • 4th Prix du Thouet (2005)
RANDOM LOVE (1998) f. Placed RANDONNEUR RED SUNSET
  • 4th Prix des Hortensias (2000)
TASTE OF SUMMER (2005) f. Placed SEULE A PARIS PISTOLET BLEU
  • 4th Prix de Royan (2008)
UN BEAU PARTI (2000) g. Placed ZIBELINA LINAMIX
  • 4th Prix Hippolyte (2003)
VALAWIN (1999) f. Placed FOOLISH AKARAD
  • 4th Prix du Prado (2001)
VALEVSKA (2009) f. Placed BABOSSA SKI CHIEF
  • 4th Prix Chat. Magdelaine (2012)
VALORYS (2000) f. Placed VINCES SICYOS
  • 4th Prix Docteur Marechal (2003)
XOUREVER (2001) h. Placed FOREVER FAMOUS SUNSHINE FOREVER
  • 4th Prix Jacques Firino (2003)
Racing and Breeding Information supplied by France Galop, the US Jockey Club and Weatherbys Group Limited.