KAHYASI

Bay h. 1985 ILE DE BOURBON - KADISSYA

ILE DE BOURBON NIJINSKY NORTHERN DANCER NEARCTIC
NATALMA
FLAMING PAGE BULL PAGE
FLARING TOP
ROSELIERE MISTI MEDIUM
MIST
PEACE ROSE FASTNET ROCK
LA PAIX
KADISSYA BLUSHING GROOM RED GOD NASRULLAH
SPRING RUN
RUNAWAY BRIDE WILD RISK
AIMEE
KALKEEN SHESHOON PRECIPITATION
NOORANI
GIOIA CREPELLO
BARA BIBI

At 2 years - 1987

1st Soham House Stks, 1608 meters, Newmarket, 30 October 1987

At 3 years - 1988

1st Harvester Stks, 1608 meters, Sandown Park, 22 April 1988
1st Derby Trial Stks GR III, 2412 meters, Lingfield Park, 07 May 1988
1st Derby Stks GR I, 2412 meters, Epsom, 01 June 1988
1st Irish Derby GR I, 2412 meters, Curragh, 26 June 1988
2nd Prix Niel GR II, 2400 meters, Longchamp, 11 September 1988
Racing and Breeding Information supplied by France Galop, the US Jockey Club and Weatherbys Group Limited.
Name Dam Dam’s sire
CHOC ICE (1998) f. Gr.I winner SHERKIYA GOLDNEYEV
  • 1st EP Taylor Stks GR I (2001)
  • 3rd Prix Saint-Alary GR I (2001)
  • 3rd Prix Marcel Boussac GR I (2000)
  • 4th EP Taylor Stks GR I (2002)
  • 2nd Premio Lydia Tesio GR II (2002)
  • 4th Prix de Malleret GR II (2001)
  • 3rd Grand Prix de Vichy GR III (2002)
  • 3rd Prix d'Aumale GR III (2000)
  • 1st Prix de Boulogne LR (2002)
  • 1st Prix de la Cahotte (2000)
  • 2nd Prix de la Megisserie (2001)
  • 3rd Critérium du Fonds Européen de l'Elevage (2000)
  • 1st Prix de Dives (2001)
ENZELI (1995) h. Gr.I winner EBAZIYA DARSHAAN
  • 1st Ascot Gold Cup GR I (1999)
  • 4th Irish St Leger GR I (1999)
  • 4th Irish St Leger GR I (1998)
  • 1st Doncaster Stks GR III (2000)
  • 1st Saval Beg Stks LR (1999)
  • 1st O'Callaghan Hotels Leop'Stown Nov H'cap (1998)
  • 1st International Stks (1998)
  • 1st Coolmore Stud Stks (1998)
  • 2nd Saval Beg Stks LR (2000)
  • 3rd Oyster Stks LR (1998)
KASBAH BLISS (2002) h. Gr.I winner MARITAL BLISS DOUBLE BED
  • 1st Prix du Cadran GR I (2011)
  • 2nd Prix du Cadran GR I (2009)
  • 3rd Prix du Cadran GR I (2010)
  • 3rd Prix Renaud du Vivier GR I (2006)
  • 4th Prix du Cadran GR I (2008)
  • 1st Adonis Juvenile Novices Hurdle GR II (2006)
  • 2nd Prix Kergorlay GR II (2011)
  • 2nd Prix Vicomtesse Vigier GR II (2010)
  • 3rd Grand Prix de Deauville GR II (2009)
  • 3rd Prix Leon Rambaud GR II (2007)
  • 3rd Concordatjet.com Juvenile Novices Hurdle GR II (2005)
  • 3rd Prix Georges de Talhouet-Roy GR II (2005)
  • 1st Prix Gladiateur GR III (2009)
  • 1st Prix Gladiateur GR III (2008)
  • 1st Prix Carmarthen GR III (2007)
  • 1st Prix de Compiegne GR III (2007)
  • 1st Prix Pierre de Lassus GR III (2006)
  • 2nd Prix de Barbeville GR III (2010)
  • 2nd Prix General de Saint-Didier GR III (2005)
  • 3rd Prix de Barbeville GR III (2011)
  • 3rd Prix de Maisons-Laffitte GR III (2006)
  • 4th Prix Gladiateur GR III (2012)
  • 1st Prix Right Royal LR (2011)
  • 1st Prix du Bocage Normand (2007)
  • 1st Prix Melanos LR (2006)
  • 1st Prix Finot (Poulains) LR (2005)
  • 1st Prix Geoffroy de La Celle (2004)
  • 2nd Prix du Pré d'Auge (2008)
  • 3rd Grand Prix des Gentlemen-Riders (2013)
  • 4th Prix Lord Seymour LR (2013)
  • 1st Grand H'cap de La Manche (2008)
  • 1st Prix de Plailly (2005)
  • 2nd Prix Paul Couturier (2005)
  • 2nd Prix de Longchamp (2005)
  • 2nd Prix d'Estimauville (2005)
KHALKEVI (1999) h. Gr.I winner KHALISA PERSIAN BOLD
  • 1st Grand Prix de Paris GR I (2002)
  • 1st Prix Hocquart GR II (2002)
  • 1st Prix Bay Middleton (2002)
  • 1st Prix du Conseil Municipal d'Avon (2001)
VEREVA (1994) f. Gr.I winner VEARIA MILL REEF
  • 1st Prix de Diane GR I (1997)
  • 2nd Prix de la Nonette GR III (1997)
  • 1st Prix de la Seine LR (1997)
  • 1st Prix de la Chapelle-en-Serval (1997)
ZAINTA (1995) f. Gr.I winner ZAILA DARSHAAN
  • 1st Prix de Diane GR I (1998)
  • 1st Prix Saint-Alary GR I (1998)
  • 3rd Prix Vermeille GR I (1998)
  • 1st Prix de la Nonette GR III (1998)
  • 1st Prix Vanteaux GR III (1998)
  • 1st Prix de Croissy (1998)
  • 1st Prix Leon Volterra (1997)
SHAMADARA (1993) f. Gr.I placed SHAMARZANA DARSHAAN
  • 2nd Irish Oaks GR I (1996)
  • 4th Yorkshire Oaks GR I (1996)
  • 1st Prix de Malleret GR II (1996)
  • 1st Prix Darioletta (1996)
  • 2nd Prix de la Celle Saint-Cloud (1996)
VAREVEES (2003) f. Gr.I placed DANSE BRETONNE EXIT TO NOWHERE
  • 2nd Prix du Cadran GR I (2007)
  • 1st Prix Gladiateur GR III (2007)
  • 1st Prix du Carrousel LR (2007)
  • 1st Prix Flying Dutchman (2007)
  • 1st Prix Panacée LR (2006)
  • 1st Prix du Vieux Manoir (2006)
  • 1st Prix de Thouare (2006)
  • 1st Prix Jean Chenard (2006)
  • 2nd Prix La Moskowa LR (2007)
  • 2nd Prix Axa Assurances (2006)
  • 3rd Prix de l'Europe LR (2006)
  • 3rd Grand Prix de la Ville de Nantes LR (2006)
  • 4th Prix Michel Houyvet LR (2006)
  • 1st Prix des Haras de Bretagne (2005)
DARASIM (1998) h. Gr.I placed DARARITA HALO
  • 3rd Ascot Gold Cup GR I (2004)
  • 3rd Prix du Cadran GR I (2003)
  • 1st Goodwood Cup GR II (2004)
  • 1st Prix Kergorlay GR II (2003)
  • 1st Betty Barclay Rennen GR III (2004)
  • 1st Prix Gladiateur GR III (2003)
  • 3rd Doncaster Cup GR III (2002)
  • 3rd Weatherbys Insurance Lonsdale Stks GR III (2002)
  • 4th Prix de Barbeville GR III (2003)
  • 1st Prestige Stks (2003)
  • 1st Lady O Memorial Glorious Stks LR (2002)
  • 1st NetBetSports TeleBet Conditions Stks (2002)
  • 1st Tote Exacta Mallard Stks (2001)
  • 1st Esso Three Rivers Oil McEnery Cup (2001)
  • 1st Kilmore Quay Stks (2001)
  • 2nd 'Further Flight' Stks LR (2003)
  • 2nd Prestige Stks (2002)
  • 3rd Glorious Stks LR (2003)
  • 3rd Hotel Keadeen Stks (2001)
  • 4th Liz Hobbs Concerts & Events Conditions Stks (2005)
  • 4th Fred Archer Stks LR (2003)
  • 4th Leicester Mercury Stks LR (2003)
  • 4th Doncaster Shield (2003)
  • 4th Bet Direct on Channel 4 Rated Stks LR (2001)
MASSYAR (1990) h. Gr.I placed MASARIKA THATCH
  • 3rd Irish 2,000 Guineas GR I (1993)
  • 1st Gallinule Stks GR II (1993)
  • 3rd Desmond Stks GR III (1993)
  • 1st Handicap (1996)
  • 1st Handicap (1996)
  • 1st 2000 Guineas Trial Stks LR (1993)
  • 1st Monkstown Mdn (1992)
  • 2nd Handicap (1996)
FINALMENTE (2002) g. Gr.I placed SUDDEN SPIRIT ESPRIT DU NORD
  • 4th Ascot Gold Cup GR I (2007)
  • 1st Betfair Henry II Stks GR II (2008)
  • 3rd Goodwood Cup GR II (2007)
  • 1st 24 Hour Ladbrokes betting on 0800 777 0888 Stks (2006)
  • 1st intercasino.co.uk Folkestone Derby Day H'cap Stks (2006)
  • 1st Ngk Spark Plugs H'cap Stks (2006)
  • 1st North Norfolk News H'cap Stks (2005)
  • 3rd Weatherbys Vat Services Stks LR (2007)
  • 3rd Stan James telebeting H'cap Stks (2007)
  • 4th Weatherbys Vat Services Stks LR (2008)
  • 4th Betdirect.com Stks (2007)
  • 4th Calverts Carpets H'cap Stks (2006)
ZAVALETA (1991) f. Gr.I placed LA MEILLEURE LORD GAYLE
  • 4th Prix Saint-Alary GR I (1994)
  • 1st 1000 Guineas Trial Stakes LR (1994)
  • 1st Athasi Stks LR (1994)
KALABAR (2000) h. Gr.II winner IMBABALA ZAFONIC
  • 1st Prix Guillaume d'Ornano GR II (2003)
  • 2nd Prix du Conseil de Paris GR II (2003)
  • 2nd Prix Eugène Adam GR II (2003)
  • 3rd Prix La Force GR III (2003)
  • 1st Prix Bay Middleton (2003)
  • 2nd Prix Mousko (2002)
  • 3rd Prix de Ferrieres (2003)
  • 3rd Prix des Capucines (2002)
  • 4th Prix de Suresnes LR (2003)
MOURAMARA (1997) f. Gr.II winner MAMOURA LOMOND
  • 1st Prix de Royallieu GR II (2000)
  • 1st Ebf Fillies Autumn H'cap (2000)
  • 1st Percy French Stks (2000)
  • 3rd Second Empire Stks (2000)
  • 3rd BOC Sureflow Median Auction Mdn (II) (1999)
NAZIRALI (1997) h. Gr.II winner NAZIRIYA DARSHAAN
  • 1st San Luis Obispo H'cap GR II (2002)
  • 1st Prix Guy du Faur de Pibrac (2001)
  • 2nd Prix du Francport (2001)
  • 2nd Grand Prix Saint-Yorre (2001)
  • 1st Allowance Race (2003)
  • 1st Optional Claiming/Allowance Race (2001)
  • 2nd Optional Claiming/Allowance Race (2002)
SHEMARAN (1992) h. Gr.II winner SHERZANA GREAT NEPHEW
  • 1st Gallinule Stks GR II (1995)
  • 1st Royal Whip Stks GR III (1995)
  • 2nd Derby Trial Stakes GR III (1995)
  • 1st Warren Mdn (1995)
  • 2nd Silver Stks LR (1995)
  • 2nd Cill Dara Mdn (1994)
BAYRIKA (1991) f. Gr.II placed BEHERA MILL REEF
  • 2nd Prix Hubert de Chaudenay GR II (1994)
  • 4th Prix de Pomone GR II (1994)
  • 1st Prix Berteux GR III (1994)
  • 4th Prix Gladiateur GR III (1994)
  • 4th Prix de Royaumont GR III (1994)
  • 2nd Prix Biniou (1994)
  • 4th Prix de la Celle Saint-Cloud (1994)
PEARL SKY (2003) f. Gr.II placed PATISSIMA LIGHTNING
  • 2nd Prix de Pomone GR II (2007)
  • 2nd Prix d'Harcourt GR II (2007)
  • 4th Grand Prix de Deauville GR II (2007)
  • 1st Prix Exbury GR III (2007)
  • 1st Prix Petite Etoile LR (2006)
  • 2nd Prix de la Flandrie (2006)
  • 2nd Prix Gazala (2006)
  • 3rd Prix Zariba (2005)
  • 4th Prix de Sandricourt (2005)
  • 1st Prix Azulene (2006)
  • 1st Prix Aquatinte II (2006)
SILVER CROSS (2002) h. Gr.II placed SNOWDROP NINISKI
  • 2nd Prix Hocquart GR II (2005)
  • 3rd Prix Noailles GR II (2005)
  • 1st Prix du Val Fleuri (2008)
  • 1st Prix William Alexandre Ruinat (2007)
  • 1st Prix Robert de Villeneuve Bargemon (2007)
  • 1st Prix William Alexandre Ruinat (2006)
  • 1st Prix Policeman LR (2005)
  • 2nd Grand Prix du Conseil General des Alpes LR (2007)
  • 2nd Grand Prix du Conseil General des Alpes LR (2006)
  • 2nd Prix Genevieve et Xavier de Fonte d'Aguesseau (2004)
  • 2nd Prix de la Minardiere (2004)
  • 3rd Prix du Grand Camp LR (2006)
  • 3rd Prix de Clermont-Ferrand (2006)
  • 3rd Prix Renoir (2005)
  • 3rd Prix de Vichy (2005)
  • 4th Grand Prix de Villeurbanne (2007)
  • 4th Prix Albert Taton (2006)
  • 4th Prix du Puits de l'Ermite (2004)
WORLD HERITAGE (2006) h. Gr.II placed IMBABALA ZAFONIC
  • 2nd Prix Eugène Adam GR II (2009)
  • 2nd Prix du Prince d'Orange GR III (2009)
  • 2nd Prix du Lys GR III (2009)
  • 1st Prix des Gobelins (2009)
  • 3rd Hoppegarten.com H'cap Stks (2011)
  • 4th John Doyle Buckhounds Stks LR (2011)
ZAFZALA (1993) f. Gr.II placed ZERZAYA BELDALE FLUTTER
  • 2nd Pretty Polly Stks GR II (1996)
  • 3rd Prix de Royallieu GR II (1996)
  • 4th Blandford Stks GR II (1996)
  • 1st Ballyroan Stakes LR (1996)
  • 1st Tifrums Mdn (1995)
  • 2nd Athasi Stks LR (1996)
  • 2nd Blenheim Stks LR (1995)
DANSEUSE DU NORD (1991) f. Gr.II placed DANCE BY NIGHT NORTHFIELDS
  • 3rd Prix de Malleret GR II (1994)
  • 3rd Prix de Royaumont GR III (1994)
  • 4th Prix Minerve GR III (1994)
  • 1st Prix de Champs (1993)
  • 2nd Prix Tanit (1993)
  • 2nd Prix Peniche (1993)
TOPKA (2004) f. Gr.II placed TIPSY TOPSY ASHKALANI
  • 3rd Prix de Malleret GR II (2007)
  • 3rd Prix Pénélope GR III (2007)
  • 1st Prix de la Cité (2006)
  • 2nd Prix Rose de Mai LR (2007)
  • 4th Prix de la Sorbonne (2006)
DARAYDAN (1992) h. Gr.II placed DELSY ABDOS
  • 4th Goodwood Cup GR II (1996)
  • 4th Sagaro Stks GR III (1996)
  • 1st George Stubbs Stks LR (1995)
  • 1st Avonmore Classic Trial (1995)
  • 1st Apricot Catering Mdn (1995)
  • 2nd Tote Chester Cup (1996)
  • 2nd Midland Copying Doncaster Shield (1996)
  • 3rd Queen Alexandra Stks (1997)
  • 3rd Oakley Race (1995)
  • 4th Greene King Rated Stks (1995)
  • 4th City of Portsmouth Stks (1995)
SHAIYBARA (1990) f. Gr.III winner SHAMIYDA SIR IVOR
  • 1st Prix de Lutece GR III (1993)
  • 1st Shannon Challenge Race LR (1993)
  • 1st Ragusa Stud H'cap (1993)
  • 1st Gowla Breeders Mdn (1993)
  • 3rd Milka Steher Cup LR (1993)
CHEGEI HAS (2008) f. Gr.III placed NASOU KALDOUNEVEES
  • 2nd Prix Alain du Breil GR I (2012)
  • 4th Grand Steeple-Chase d'Enghien GR II (2014)
  • 2nd Prix de Longchamp GR III (2012)
  • 2nd Prix General de Saint-Didier GR III (2011)
  • 2nd Prix de Royaumont GR III (2011)
  • 4th Prix Pierre de Lassus GR III (2012)
  • 1st Prix de la Gascogne LR (2014)
  • 1st Prix de l'Amienois (2012)
  • 2nd Prix Pansa (2014)
  • 2nd Prix des Rouges Terres (2013)
  • 2nd Prix Revenge (2013)
  • 2nd Prix Durtain LR (2012)
  • 2nd Prix de Nantes (2011)
  • 2nd Prix de la Celle Saint-Cloud (2011)
  • 3rd Prix Jean Gailly de Taurines (2014)
  • 3rd Prix Etalon - Kapgarde (2014)
  • 3rd Prix de la Gascogne LR (2013)
  • 3rd Prix Finot (Pouliches) LR (2011)
  • 4th Prix Jim Crow (2014)
  • 4th Prix Christian de Tredern LR (2012)
  • 2nd Prix du Mont Valerien (2011)
MASILIA (1997) f. Gr.III placed MASMOUDA DALSAAN
  • 2nd Park Hill Stks GR III (2001)
  • 1st Summer Festival H'cap (2001)
  • 1st Ulster Harp Lager Derby H'cap (2001)
  • 1st Clonmel Stks (2001)
  • 2nd Finale Stks LR (2001)
  • 2nd Ballyroan Stakes LR (2001)
  • 4th BOC Sureflow Median Auction Mdn (I) (1999)
RIDAIYMA (1994) f. Gr.III placed RIYDA BE MY GUEST
  • 2nd Premio Legnano GR III (1998)
  • 1st Tote Sunday Special H'cap (1997)
  • 1st Evening Standard H'cap Stks (1997)
  • 1st Friday Night Mdn Fillies Stks (1997)
  • 3rd Glorious Stks LR (1998)
  • 3rd Sgb/Youngman Median Auction Mdn Stks (1997)
  • 4th Foster's Silver Cup Stks LR (1998)
YANG TSE KIANG (2009) g. Gr.III placed MIKALIA KALDOUN
  • 2nd Prix de Conde GR III (2011)
  • 1st Prix du Lieutenant (2012)
  • 2nd Prix Caro (2011)
  • 3rd Prix du Val Sery (2011)
  • 1st Prix Coaraze (2011)
KAHYASOLA (2004) f. Gr.III placed ISOLA D'ELBA DIESIS
  • 3rd Prix des Réservoirs GR III (2006)
  • 2nd Prix Geny LR (2006)
  • 4th Prix Francois Boutin LR (2006)
  • 1st Prix de la Cahotte (2006)
  • 3rd Prix de la Megisserie (2007)
  • 3rd Prix Polly Girl (2007)
KAYAARA (1992) h. Gr.III placed ILYAARA HUNTERCOMBE
  • 3rd Meld Stks GR III (1995)
  • 1st Waterford Crystal Celebration Race (1995)
  • 1st Allegro Mdn (1995)
  • 2nd Land Rover 50Th Anniversary Guineas (1998)
SHESHARA (1991) f. Gr.III placed SHASHNA BLAKENEY
  • 3rd Prix de Lutèce GR III (1994)
  • 1st Prix de Champigny (1994)
  • 1st Prix de la Chapelle-en-Serval (1994)
  • 2nd Prix Vulcain LR (1994)
  • 2nd Prix Rodosto (1994)
  • 3rd Prix Denisy LR (1994)
KHATANI (1995) h. Gr.III placed KHANATA RIVERMAN
  • 4th Curragh Cup GR III (1998)
  • 1st Mercantile Pub, The Rocks Sydney H'cap (1999)
  • 1st Ark Life Assurance Mcenery Cup (1999)
  • 1st Carlsberg Stks (1998)
  • 3rd Laidlaw Mdn (1997)
  • 4th Mister Donovan Stks (1997)
SHAYADI (1997) h. Gr.III placed SHAYRDIA STORM BIRD
  • 4th Derby Trial Stakes GR III (2000)
  • 1st Prestwick Stks (2003)
  • 1st High-rise Stks (2001)
  • 1st Curraghboy Stks (2000)
  • 2nd Doubleprint H'cap Stks (2001)
  • 2nd Waterford Lismore Suite Stks (2000)
  • 2nd F.B.D. Brokers Stks (2000)
  • 3rd Snailwell Stks (2002)
  • 4th Famous Grouse Scotch Whisky H'cap (2003)
AFIYRADOUN (1991) h. Listed winner AFEEFA LYPHARD
  • 1st Prix d'Epsom (1995)
  • 2nd Prix President Fosse (1994)
  • 1st Prix Unire LR (1995)
ARRIVE (1998) f. Listed winner KERALI HIGH LINE
  • 1st Bahrain Trophy LR (2001)
  • 1st Tote Trifecta Bibury Cup Stks (2001)
  • 1st Netherhampton Mdn Fillies Stks (2001)
  • 2nd Letheby & Christopher Stks (2001)
HASILI (1991) f. Listed winner KERALI HIGH LINE
  • 1st Prix des Sablonnets LR (1993)
  • 1st Prix Lady de Saron (1993)
  • 1st Prix Maurice Porte (1993)
  • 1st Prix de Puycharic (1993)
  • 2nd Prix des Lilas LR (1994)
  • 2nd Prix Imprudence LR (1994)
  • 2nd Prix de Lege (1993)
  • 3rd Prix de Sainte-Germaine (1993)
  • 4th Grand Prix de la Ville de Cholet (1994)
  • 4th Prix Occitanie LR (1994)
  • 4th Prix Ronde de Nuit LR (1994)
  • 4th Prix Brantome (1993)
KALAHARI KING (2001) h. Listed winner QUEEN OF WARSAW ASSERT
  • 1st Prix Rene Bedel LR (2006)
  • 1st Grand Prix de la Ville de Craon (2005)
  • 1st Prix Albert Taton (2005)
  • 1st Grand Prix d'Angers (2004)
  • 1st Prix de Mauves sur Loire (2004)
  • 2nd Prix du Bois Rouaud (2005)
  • 3rd Grand Prix de Lyon LR (2006)
  • 3rd Grand Prix du Conseil General des Alpes LR (2005)
  • 3rd Prix d'Etreham (2003)
  • 4th Grand Prix de la Ville de Craon (2006)
  • 4th Prix du Francport (2005)
  • 4th Prix de la Federation (2004)
  • 4th Prix des Aigles (2003)
  • 2nd Prix des Carnavaliers (2004)
  • 4th Prix Diatome (2003)
KALANIYA (1991) f. Listed winner KALIALA PHARLY
  • 3rd Prix de la Scarpe (1997)
  • 1st Prix de la Bonneville (1994)
  • 2nd Prix Noel Truin (1993)
  • 3rd Prix de Bruges (1996)
  • 3rd Prix de Hassloch (1996)
  • 4th Prix des Novices (1993)
  • 2nd Prix Marcel Tiberghien (1997)
  • 2nd Prix Paul Couturier (1995)
  • 3rd Prix Auberge de La Truite (1997)
  • 3rd Prix du Fer A Cheval (1996)
  • 4th Prix de la Briqueterie (1994)
  • 1st Belgian St Leger LR (1994)
  • 1st Grand Prix Teflon P Beauduin (1994)
  • 1st Prix Paris (1994)
KAYAH (2004) f. Listed winner KRISTINA KRIS
  • 1st Oaks Trial Stks LR (2007)
  • 1st Ebf Maiden F. Stks (Div 2) (2006)
LE DIABOLIQUE (1997) h. Listed winner INDESHA TOP VILLE
  • 1st Prix Hubert d'Ideville (2003)
  • 1st Prix de San Sebastian-Donostia (2002)
  • 1st Prix William Head (2001)
  • 1st Coupe des Trois Ans LR (2000)
  • 1st Prix Cadet Roussel (2000)
  • 2nd Prix Andre Bosc (2003)
  • 2nd Prix des Mousquetaires (2003)
  • 2nd Prix de Falguieres (2002)
  • 2nd Prix Acis (2000)
  • 3rd Prix de Bedouin (2003)
  • 3rd Prix Georges Courtois (2002)
  • 4th Prix de la Navarre (2002)
  • 4th Grand Prix de la Ville de Craon (2001)
  • 4th Prix des Courses Internationales (2001)
  • 3rd Prix de l'Oratoire (2003)
  • 1st Prix Victor Gaillard (2002)
  • 2nd Prix des Gardes (2000)
  • 2nd Prix de Senlis (1999)
LORD JIM (1992) h. Listed winner SARAH GEORGINA PERSIAN BOLD
  • 1st Vodafone Rated Stks (2001)
  • 1st Challenge Stakes LR (1996)
  • 1st Herbert & Gwen Blagrave Memorial H'C (1996)
  • 1st Langham Mdn Stks (1995)
  • 2nd 'Bobs Return' Cup (1995)
  • 3rd Queen Alexandra Stks (1998)
  • 3rd Bishopstone Stks (1995)
  • 4th Vodafone Rated Stks (2002)
  • 4th Goodwood Stks (1998)
  • 4th Sotheby's Sledmere Stks (1995)
  • 4th Levy Board Seventh Race H'cap (1995)
  • 4th Dodington Mdn Stks (1994)
MOULOUDYA (1990) f. Listed winner MOUJASSIMA HE LOVES ME
  • 1st Prix UAP Prestaux Assureur (1997)
  • 1st Prix Louis Saulnier (1993)
  • 4th Prix Machado (1993)
  • 4th Prix Alex Demonchaux (1997)
  • 1st Grand Prix de Bruxelles LR (1994)
  • 2nd Prix des Antilopes (1992)
RIYAFA (1997) f. Listed winner RIYAMA DOYOUN
  • 1st Riggs Bank Harvest Stks LR (2000)
  • 1st Eagle Park Mdn Fillies Stks (2000)
  • 2nd City Index '24 Hour Financial Tradin (2000)
  • 2nd Netherhampton Mdn Fillies Stks (2000)
  • 3rd Ladbroke Knavesmire Stks (2000)
SPANIARDS INN (1999) g. Listed winner IQUIQUE CHARMER
  • 1st Bombay Dyeing C N Wadia Gold Cup (2003)
RAZANA (1992) f. Listed placed RAYSIYA CURE THE BLUES
  • 1st Prix Rheingold (1996)
  • 1st Prix Gaston Cordier (1996)
  • 2nd Grand Prix du Conseil General de Loire-Atlantique LR (1996)
  • 3rd Grand Prix d'Aquitaine LR (1996)
  • 4th Grand Prix de la Ville de Dax LR (1996)
  • 1st Prix Paul Duboscq (1996)
  • 1st Npi Mdn Stks (1995)
SAMAPOUR (1994) h. Listed placed SAMNEEZA STORM BIRD
  • 1st Prix de Blaison (1996)
  • 2nd Prix Isonomy LR (1996)
  • 2nd Prix de Granville (1996)
  • 3rd Prix de Vineuil-Saint-Firmin (1996)
  • 4th Tom Hogan Motors H'cap (1998)
BEHASNI (1998) g. Listed placed BEHARIYA SADLER'S WELLS
  • 1st Prix des Forets (2005)
  • 3rd Prix du Carrousel LR (2005)
  • 1st Prix d'Enghien (2005)
  • 3rd Prix de Troyes (2005)
  • 2nd Prix Baron d'Arexy (2005)
  • 2nd Grand H'cap de La Maine (2004)
DARALIYA (1995) f. Listed placed DARALINSHA EMPERY
  • 1st Prix Grandier (1998)
  • 2nd Prix du Clos Fleuri (1998)
  • 3rd Prix Joubert LR (1998)
HARAMOUN (1992) h. Listed placed HAUGHTY MANNER HIGH TOP
  • 1st Prix Petrarch (1995)
  • 1st Prix de Malpaire (1995)
  • 3rd Prix Good Luck (1995)
  • 3rd Austrian Derby LR (1995)
  • 4th Grand Prix de Villeurbanne LR (1995)
HIRAPOUR (1996) g. Listed placed HIMAYA MOUKTAR
  • 1st New York Turk Writers Cup GR I (2005)
  • 1st Royal Chase for the Sport of Kings Hurdle GR I (2004)
  • 3rd Breeder's Cup Steeplechase Stks GR I (2005)
  • 1st Dubai Duty free Finest Surprise H'cap Stks (2001)
  • 1st Mix-it Classified Stks (2001)
  • 1st Dawn Pure Orange Juice Stks (2000)
  • 1st Ratoath Stks (1999)
  • 2nd Stan James Classified Stks (2002)
  • 2nd Wexford Stks (1999)
  • 3rd Saval Beg Stks LR (2000)
CHINESE GORDON (1990) h. Listed placed ABALVINA ABDOS
  • 1st Prix Decazes (1995)
  • 1st Prix Henri de Vesian (1995)
  • 1st Prix Jean Sens (1994)
  • 1st Prix Ouargla (1994)
  • 1st Prix de Vaudry (1994)
  • 2nd Prix Fondeur (1995)
  • 2nd Coupe Piaget du Sud-Ouest (1993)
  • 2nd Prix Machado (1993)
  • 3rd Prix Ucello II (1997)
  • 3rd Grande Course de Haies de Cagnes (1997)
  • 3rd Prix de Montpellier (1996)
  • 3rd Prix de Compiegne (1995)
  • 3rd Grande Course de Haies de Printemps (1995)
  • 3rd Prix Le Pontet (1995)
  • 3rd Prix Northern Dancer (1993)
  • 4th Prix du Cher (1995)
  • 4th La Coupe Piaget LR (1993)
  • 4th Coupe Piaget du Centre-Est (1993)
  • 4th Coupe Piaget de l'Ouest (1993)
  • 2nd Prix Hardatit (1995)
  • 1st Prix du Cap Gris Nez (1996)
  • 2nd Prix de Niort (1997)
  • 4th Prix Millet (1997)
  • 4th Prix du Cap Roux (1997)
  • 4th Prix Vivienne (1996)
  • 1st Prix Le Capucin (1993)
DARGHAR (1995) h. Listed placed DARALAKA THE MINSTREL
  • 1st Prix de Troarn (1998)
  • 2nd Prix de Pont-Audemer (1998)
  • 2nd Prix de la Barberie (1998)
  • 4th Prix Michel Houyvet LR (1998)
DIMANIYA (1991) f. Listed placed DIYA TOP VILLE
  • 3rd Prix Perruche Bleue (1994)
  • 4th Prix Jean Gillois (1994)
  • 4th Prix Seria (1993)
  • 4th Prix Gladiator (1994)
  • 1st Prix Colibois (1995)
HATTON FLIGHT (2004) h. Listed placed PLATONIC ZAFONIC
  • 1st Call Stan James 08000 351135 Stks (2009)
  • 1st Blue Square Great Metropolitan H'cap Stks (2009)
  • 1st Freebets.co.uk Grand National Betting Spring H'cap (2009)
  • 1st Landsbanki App'ce H'cap Stks (2008)
  • 1st Bibendum Wine H'cap Stks (2008)
  • 1st Baker Tilly Stks (2008)
  • 1st Clean Vu H'cap Stks (2008)
  • 1st Betfair Casino H'cap Stks (2007)
  • 1st Bath Ales Spa H'cap Stks (2007)
  • 3rd Lloyd Fraser Mgt Services H'cap Stks (2007)
  • 3rd Come racing at redcar tomorrow! Mdn H'cap Stks (2007)
  • 3rd Play Monopoly at Skybetvegas.com Median Auction Md (2007)
  • 4th Mobile Betting - Visit Williamhill.com H'cap Stks (2011)
  • 4th Pontefract Castle Stakes LR (2010)
  • 4th Play Blackjack at Intercasino.co.uk H'cap Stks (2008)
  • 4th South Pier Leisure Complex H'cap Stks (2007)
HILLS SPITFIRE (2001) h. Listed placed QUESTINA RAINBOW QUEST
  • 2nd Prestige Mdn Stks (2003)
  • 3rd Dave & Jan Leach Ammiversary Mdn Stks (2005)
  • 3rd Atkinson Mdn Stks (2005)
  • 3rd Wilfred Underwood Memorial Mdn Stks (2004)
  • 4th Bosch Max Power Mdn Stks (2005)
  • 4th Zetland Stks LR (2003)
KADISTAR (1996) h. Listed placed TARIKHANA MOUKTAR
  • 1st Prix Rusk (2003)
  • 1st Prix Transports Delannoy (2002)
  • 1st Prix de Choisel (2001)
  • 1st Prix d'Automne (2000)
  • 1st Prix Paul-Noel Delahoutre (2000)
  • 1st Prix Coca-Cola (1999)
  • 2nd Prix des Troenes (2003)
  • 2nd Prix de Pennedepie (2003)
  • 2nd Prix de Pennedepie (2002)
  • 2nd Prix du Pesage (1998)
  • 3rd Prix Marcel Michel (2003)
  • 3rd Prix du Canal (2003)
  • 4th Prix Jacques Peillon (2003)
  • 4th Prix de Montpellier (2003)
  • 4th Prix Vert Clos (2002)
  • 4th Prix La Moskowa LR (2001)
  • 4th Prix des Chamois (1999)
  • 1st Prix Rieussec (2001)
  • 2nd Prix RTL (2001)
  • 2nd Prix de la Ville d'Epsom (1999)
  • 1st Prix des Peintures Corona (1999)
  • 4th Prix de la Rochelle (2003)
  • 1st Prix de la Croix de Saint Herem (2003)
  • 1st Prix de Clignancourt (1999)
  • 2nd Prix du Louvre (2003)
SENTRY DUTY (2002) h. Listed placed STANDING AROUND GARDE ROYALE
  • 1st Prix des Ypreaux (2006)
  • 1st Prix du Clos de la Barre (2006)
  • 1st Grand Prix d'Angers (2005)
  • 1st Prix de la Theve (2005)
  • 1st Prix Brantome (2004)
  • 1st Prix R.E.V. (2004)
  • 2nd Prix Champ Libre (2005)
  • 2nd Prix d'Auvillars (2005)
  • 3rd Prix Cadum (2006)
  • 3rd Prix Tourbillon (2005)
  • 4th Prix Scaramouche LR (2006)
  • 4th Prix de l'Hippodrome d'Argentan (2006)
  • 4th Prix Paul Pousset (2005)
  • 3rd Prix Kerautem (2004)
  • 1st Betdirect.com Stks (2007)
  • 3rd Roa Summer Stks (2010)
A HIT IS A HIT (2005) g. Winner HIGHNESS LADY CAGLIOSTRO
  • 1st Lmfm Raceday H'cap (2011)
  • 3rd Irish Times H'cap (2010)
ADARI (1996) h. Winner ADIRA BALLAD ROCK
  • 1st Mullinam H'cap (1999)
  • 1st Derrinstown Stud App'ce H'cap (1999)
  • 2nd Oldbridge Concrete H'cap (2000)
  • 2nd Derrinstown Stud App'ce H'cap (1999)
  • 3rd Royal Exchange Pub H'cap (1999)
  • 4th Tom Hogan Motors H'cap (1999)
  • 4th Mount Eagle Stks (1999)
ADJUVENCE (2004) f. Winner ADJINNE OCTAGONAL
  • 1st Prix de la Meurthe (2007)
  • 2nd Prix du Palais de la Découverte (2008)
  • 2nd Prix de la Chapelle (2006)
  • 3rd Prix de la Chapelle-en-Serval (2007)
  • 4th Prix de Brunehaut (2007)
  • 1st Prix de l'Elevage (2007)
  • 2nd Prix du Brionnais (2007)
  • 3rd Prix de Bellevue (2009)
  • 3rd Prix de l'Hippodrome de Maisons-Laffitte (2009)
  • 3rd Prix Relko (2008)
AFARKA (1993) f. Winner AFASARA SHARDARI
  • 1st Mullinam H'cap (1996)
  • 1st Carrolls Rose of Tralee Race (1996)
  • 2nd Rathbeggan H'cap (1998)
  • 2nd Kilsheelan H'cap (1997)
  • 2nd Smithwicks Mdn (1996)
  • 2nd Kiln Mdn (1996)
  • 4th Oldbridge Concrete H'cap (1998)
  • 4th Naas Autumn H'cap (1996)
  • 4th Old Rectory Mdn (1996)
AFASOON (1990) h. Winner AFRIQUE EXBURY
  • 1st Prix Caro (1993)
  • 2nd Prix Jean Laumain (1995)
  • 2nd Prix Epinard (1993)
  • 3rd Prix Meli Melo (1995)
  • 4th Prix Fondeur (1995)
  • 1st Prix Robert de Lipowski (1994)
  • 1st Prix Karcimont (1996)
  • 1st Prix Marc Antony (1994)
  • 3rd Prix Santo Pietro (1994)
  • 2nd Prix de l'Odeon (1994)
  • 3rd Prix Bucheur (1994)
AFSOUN (2002) h. Winner AFRAGHA DARSHAAN
  • 1st Totepool Contenders Hurdle GR II (2008)
  • 2nd Concordatjet.com Juvenile Novices Hurdle GR II (2005)
  • 1st Prix Dieppe Retro (2005)
  • 3rd Prix Riverman (2005)
  • 1st Prix de Chanteclerc (2005)
  • 1st Betfred Chatteris Fen Juvenile Novices Hurdle (2006)
  • 1st Totepool Juvenile Novices Hurdle (2005)
  • 3rd Norfolk Racing Club M D Thompson Electrical H'cap (2010)
AKILARA (1992) f. Winner AKISHKA NISHAPOUR
  • 1st Laois Mdn (1995)
  • 2nd Kiln Mdn (1995)
AL DIABOLO (1994) h. Winner ALMADA LOMBARD
  • 1st Index Rennen (2002)
ANDEYRA (1998) f. Winner ANTALYA DOYOUN
  • 1st Prix de Brabois (2000)
  • 3rd Prix de l'Elevage (2000)
  • 4th Prix des Salvias (2000)
ANSAR (1996) h. Winner ANAZA DARSHAAN
  • 1st Tote - The Easy Way to Bet H'cap (2005)
  • 1st Denny Havasnack Stks (2000)
  • 1st Guinness Extra Cold Stks (2000)
  • 1st Drumcar Stks (1999)
  • 2nd Autistic Charity H'cap (2007)
  • 2nd Tote Chester Cup (2000)
  • 2nd Great Connell H'cap (1999)
  • 2nd Strathmore Stks (1999)
  • 3rd Wterford Crystal H'cap (2006)
  • 3rd Ladbrokes Irish Cesarewitch H'cap (1999)
  • 3rd Gpt Van & Truck Rentals H'cap (1999)
  • 4th Pigsback.com H'caP (2004)
  • 4th Tote H'cap (2001)
AQUATRE (2004) g. Winner AVEC PASSION SICYOS
  • 1st Prix Centre Leclerc de Vitre (2010)
  • 1st Prix Oteuil SF (2008)
  • 1st Prix de Sainte-Marguerite (2008)
  • 2nd Prix Gamay (2008)
  • 2nd Prix Bar PMU Le Petit Deauville (2008)
  • 3rd Prix de Saumur (2010)
  • 3rd Prix de la Croix Rouge (2008)
  • 4th Prix du Col de l'Isoard (2011)
  • 2nd Prix de la Promenade des Anglais (2011)
  • 2nd Prix Mortemart (2010)
  • 3rd Prix Jacques Carrus (2010)
  • 3rd Prix Jacques Carrus (2010)
  • 1st Prix de la Boule Barriere (2012)
  • 2nd Prix Quart de Vin (2010)
  • 2nd Prix Pontavice (2013)
ARNUIDE (2003) h. Winner VALUE FOR MONEY HIGHEST HONOR
  • 3rd Prix de la Ville de San Sebastian (2007)
  • 4th Prix du Debarcadere (2007)
  • 4th Prix Louis Dubourg (2007)
  • 1st Premio A.C.C. PSI de Espana (2006)
ARVICAYA (2002) f. Winner ARVIKA BAILLAMONT
  • 1st Prix Lunor (2006)
  • 1st Prix du Saut du Cerf (2006)
  • 1st Prix de l'Aubriere (2005)
  • 2nd Prix de la Bernerie (2009)
  • 2nd Prix Jean Bernet (2009)
  • 2nd Prix de Tracy (2005)
  • 3rd Prix Djarvis (2006)
  • 3rd Prix Crudite (2005)
  • 1st Prix Gacko (2007)
  • 1st Prix Dieppe Maritime (2007)
  • 2nd Grande Course de Haies de Lyon (2007)
  • 2nd Prix Yves de Boisriou (2005)
ARWAD (2003) h. Winner AERDEE HIGHEST HONOR
  • 1st Prix du Cap de la Hague (2010)
  • 1st Prix du Mercantour (2007)
  • 2nd Prix du Syndicat National des Eleveurs (2010)
  • 4th Prix de Maillane (2011)
  • 1st Prix de Pont-de-Vivaux (2011)
  • 1st Prix de la Confluence (2011)
  • 1st Prix Lucien Frauciel (2010)
  • 1st Prix de Pont-de-Vivaux (2009)
  • 1st Prix de Corbon (2007)
  • 1st Prix de la Federation du Nord (2007)
  • 2nd Prix de Cimiez (2010)
  • 2nd Prix Pamponi (2009)
  • 2nd Prix du Colisee (2007)
  • 3rd Prix de Juan les Pins (2010)
  • 3rd Prix Maurice Edouard Delanglade (2009)
  • 4th Prix du Champs de Mars (2010)
  • 2nd Prix Maurice de Dampierre (2009)
  • 4th Prix des Candolles (2010)
  • 1st Prix P'tite Tete (2010)
  • 1st Prix des Aiglons (2008)
  • 2nd Prix de Venissieux (2009)
  • 2nd Prix Greasque (2008)
  • 4th Prix des Cadets (2011)
ASHARA (1997) f. Winner ASHKARA CHIEF SINGER
  • 1st Prix Henri de Beaufort (2000)
  • 3rd Prix de Tombelaine (2000)
ASTEROPI (2004) f. Winner DIOTIMA HIGH ESTATE
  • 1st Prix Credit du Nord - le Touquet (2007)
  • 4th Prix Franc Picard (2007)
BALAPOUR (1998) h. Winner BALANIYA DIESIS
  • 3rd 4yo Champion Hurdle GR I (2002)
  • 4th JCB Triumph Hurdle GR I (2002)
  • 2nd Powers Gold Label Nov Hdle GR II (2002)
  • 1st Ulster Harp Lager Derby H'cap (2002)
  • 1st Tully Stks (2001)
  • 2nd Dunboyne H'cap (2001)
  • 2nd F.B.D. Investment Services H'cap (2001)
  • 3rd Kilmore Quay Stks (2001)
  • 4th November H'cap (2001)
  • 4th September H'cap (2001)
  • 4th Great Connell H'cap (2001)
BANJALA (1994) f. Winner BANAJA SADLER'S WELLS
  • 1st Ballybeg Mdn (1997)
  • 2nd Fox Covert Stks (1998)
  • 4th Aer Rianta Shannon H'cap (1998)
BEHLAYA (2001) f. Winner BEHERA MILL REEF
  • 2nd Prix du Four a Chaux (2004)
  • 3rd Prix de Coudray Rabut (2004)
  • 4th Prix du Grand Jardin (2004)
  • 3rd Prix du Manoir (2004)
  • 1st Wbx.com World Bet Exchange H'Cap Stks (2006)
  • 2nd Black Sheep Brewery Mdn Stks (2006)
  • 2nd Toteexacta H'cap Stks (2006)
  • 2nd Elmwood H'cap (2005)
  • 2nd Kilnaleck Mdn (2005)
  • 2nd Horse and Jockey Mdn (2005)
  • 3rd Betterbetcornett 'In running' H'cap Stks (2006)
  • 3rd Transcendbloodstock.com Mdn Stks (2006)
  • 3rd Knowledge I.T. Silver Anniversary H'Cap Stks (2006)
BOAKA (2001) f. Winner SEVRUGA CRYSTAL PALACE
  • 1st Prix Geny Courses (2003)
  • 2nd Prix de Casson (2004)
  • 2nd Prix du Coteau (2004)
  • 2nd Prix de L'Allee des Acacias (2004)
  • 2nd Prix France Bleu Basse-Normandie (2003)
  • 4th Prix Bellaly (2005)
  • 4th Prix de Villeneuve l'Etang (2004)
  • 3rd Prix de la Cahotte (2003)
BOLIVAR (1992) h. Winner SHUSS PRINCELY NATIVE
  • 1st Churchill H'cap Stks (1997)
  • 1st Brown Jack Stks (1996)
  • 1st Churchill H'cap Stks (1996)
  • 4th Mortar Mill Stks (1996)
CANZONETTA (2003) f. Winner SWEET CONTRALTO DANEHILL
  • 2nd Prix de Belleville (2006)
  • 2nd Prix de Courtomer (2006)
  • 3rd Prix de la Grange Bateliere (2008)
  • 3rd Prix Aero-Constellation (2006)
  • 4th Prix des Maroseaux (2007)
  • 4th Prix La Lagune (2006)
  • 1st Prix de la Cour Carre (2008)
  • 1st Prix de la Ville de Paris (2007)
  • 2nd Prix du Palais de Glace (2008)
  • 2nd Prix du 150eme Anniversaire de Longchamp (2007)
  • 3rd Prix de Satory (2007)
  • 3rd Prix de Bellevue (2006)
  • 4th Prix Total Qatar Racing (2007)
  • 4th Prix Magic Night (2007)
  • 4th Prix de Compiegne (2007)
  • 1st Prix de la Butte Saint-Louis (2006)
CARISBROOKE (1994) h. Winner DAYANATA SHIRLEY HEIGHTS
  • 1st Season's End Mdn Stks (1997)
  • 2nd Grassington Mdn Stks (1997)
  • 4th Cpl Industries Conditions Stks (1997)
CHAMPAGNE SHADOW (2001) h. Winner MOET MAC'S IMP
  • 3rd Classicvaluepools.com H'cap (2006)
  • 1st Next Meeting on Saturday Claiming Stks (2008)
  • 1st Horizons Selling Stks (2008)
  • 1st Play Golf at Lingfield Park H'cap Stks (2007)
  • 1st Enjoy the air-conditioned Horizons Restaurant Stks (2007)
  • 1st Ringsite Suite 700 Theatre Style Conference Stks (2007)
  • 1st Conferences at Lingfield park Claiming Stks (2007)
  • 1st I.R.M. Amateur Riders H'cap Stks (2006)
  • 1st Clever Clogs Day Nursery, Brentwood, Essex Selling (2006)
  • 1st Saturday Night Racing at Lingfield Mdn Stks (2005)
  • 2nd Ladbrokes in Wolverhampton H'cap Stks (2007)
  • 2nd Wolverhampton-racecourse.co.uk H'cap Stks (2006)
  • 2nd Brooke Equine Welfare Charity Selling Stks (2006)
  • 2nd East Grinstead Mdn Stks (2004)
  • 2nd Aihf at Lingfield Park Median Auction Mdn Stks (2004)
  • 2nd Perfect Panes H'cap Stks (2004)
  • 3rd Back or Lay at Betdaq Selling Stks (2009)
  • 3rd Beechwood Audi Claiming Stks (2008)
  • 3rd Kempton.co.uk Claiming Stks (2008)
  • 3rd Name a Race to Enhance Your Brand H'cap Stks (2006)
  • 3rd Queen's Prize (2006)
  • 3rd Littlewoods Bet Direct Aw Jockeys Championship (2004)
  • 3rd Mercedez Benz Direct Median Auction Mdn Stks (2004)
  • 4th Goshawk H'cap Stks (2009)
  • 4th Digibet.com H'cap Stks (2007)
  • 4th Ebf Irish Stallion Farms Mdn (Div 1) (2003)
CLEANAWAY (2003) f. Winner CLARAWAY SELKIRK
  • 2nd Prix Colonel Poirier (2006)
  • 3rd Prix Maitre Jean Mallen (2006)
  • 3rd Prix de la Touche aux Mulets (2005)
  • 2nd Prix de la Ville de Paris (2007)
  • 2nd Prix de la Beauce (2006)
  • 2nd Prix du Brionnais (2006)
  • 3rd Prix des Etangs (2008)
  • 4th Prix Outlander (2007)
  • 1st Prix de Manneville (2006)
COLLEGE FUND GIRL (2000) f. Winner PEARL KITE SILVER HAWK
  • 1st Renault Trafic Median Auction Mdn Stks (2003)
CORALHASI (2002) h. Winner CORAL BIRD DEEP ROOTS
  • 2nd Grand Prix d'Automne GR I (2010)
  • 3rd Grand Prix d'Automne GR I (2008)
  • 1st Prix Leon Olry-Roederer GR II (2010)
  • 1st Prix de Compiegne GR III (2008)
  • 3rd Prix Juigne GR III (2009)
  • 4th Prix Hypothèse GR III (2009)
  • 1st Prix d'Avignon (2013)
  • 1st Prix Maurice de Nexon (2008)
  • 1st Prix du Simplon (2006)
  • 1st Prix de l'Orangerie (2006)
  • 2nd Prix Louis Dubourg (2013)
  • 2nd Prix Paiute (2010)
  • 2nd Prix Francois de Poncins (2006)
  • 3rd Prix Jean Yves Beaurain (2012)
  • 3rd Prix Biribi (2006)
  • 4th Prix Bar Pmu l'Abreuvoir a la Palmyre (2014)
  • 4th Prix de l'Esteron (2013)
  • 4th Prix Hunorisk (2010)
  • 2nd Prix du Colisee (2006)
  • 4th Prix Predicateur H'CAP (2008)
  • 4th Prix le Gilet et le Triangle (2013)
  • 1st Prix Francois de Ganay (2007)
  • 1st Prix d'Orthez (2006)
  • 1st Prix Lynham (2005)
  • 2nd Prix Cerealiste (2007)
  • 3rd Prix du Salon International de l'Agriculture (2007)
  • 2nd Prix de Lagor (2006)
  • 4th Prix d'Essay (2006)
  • 4th Prix de Barbizon (2005)
  • 4th Prix de l'Orbiquet (2005)
DABISTAN (1990) h. Winner DABILIYA VAYRANN
  • 1st Prix du Canal (1995)
  • 1st Prix Avranchin (1994)
  • 1st Prix de Bourges (1993)
  • 1st Prix de l'Oise (1993)
  • 1st Prix Carnaval de Cologne (1993)
  • 2nd Prix Antoine de Palaminy (1994)
  • 2nd Prix Renaud de Tauzia (1994)
  • 2nd Prix General de Saint-Didier (1993)
  • 2nd Prix de Saint-Cyr-les-Vignes (1993)
  • 4th Prix de Saint-Cheron (1993)
  • 1st Prix du Bois Barbot (1993)
  • 4th Prix Paul Dugas (1994)
  • 4th Prix de Bastillac (1994)
  • 1st Prix du Bourget (1993)
  • 2nd Prix de Neaufles (1993)
  • 3rd Prix du Parc des Princes (1993)
  • 4th Prix de Fleurines (1993)
  • 4th Prix de Sainte-Adresse (1993)
DABTARA (1994) f. Winner DABTIYA SHIRLEY HEIGHTS
  • 1st Bausch & Lomb Stks (1998)
  • 2nd Heineken H'cap (1998)
  • 2nd Tully Mdn (1997)
  • 3rd Athleague Stks (1998)
DAME D'ASIE (2004) f. Winner DANISSIMA FABULOUS DANCER
  • 1st Prix du Mont Revard (2008)
  • 1st Prix Claudius Lapierre (2008)
  • 2nd Prix de Sanary (2009)
  • 3rd Prix Jacques Pinel de Grandchamp (2008)
  • 4th Prix du Mont Pilat (2009)
  • 4th Prix de Saint Germain (2008)
  • 3rd Prix des Societaires (2009)
  • 4th Course de Haies d'Automne (2009)
  • 1st Prix du Luberon (2009)
  • 1st Prix de la Societe des Courses de Lisieux (2008)
  • 2nd Prix de la Ville de Metz (2008)
  • 3rd Prix des Dahlias (2007)
  • 3rd Prix de Fromainville (2007)
  • 4th Prix de Grignon (2007)
DAREMA (1991) f. Winner DAMANA CRYSTAL PALACE
  • 3rd Prix de la Venerie (1996)
  • 3rd Prix Sofiac Edition (1994)
  • 4th Grand Prix du Touquet (1995)
  • 1st Prix de Chamant (1994)
  • 4th Prix de Troarn (1994)
DARIALANN (1995) h. Winner DELSY ABDOS
  • 3rd Prix des Gobelins (1998)
  • 4th Prix d'Ellon (1998)
  • 1st Race Stks (1999)
  • 1st Rockville Stks (1999)
  • 2nd Rosslare Point H'cap (2001)
  • 3rd Denny Havasnack Stks (2001)
  • 3rd Urlingford H'cap (2000)
  • 3rd Denny Havasnack Stks (1999)
  • 3rd Guinness Extra Cold Stks (1999)
  • 4th GPT Galway H'cap (2000)
DARIYBA (1994) f. Winner DARABAKA DOYOUN
  • 2nd Prix Pierre Cadeau (1997)
  • 2nd Prix Saint-Simon (1997)
  • 1st Prix du Puy Mary (1997)
DARSANNDA (1995) f. Winner DARATA VAYRANN
  • 1st Glen Stks (1998)
  • 2nd Tully Stks (1998)
DARYAPOUR (1995) h. Winner DAROURA FORLI
  • 1st Prix de Carcaradec (1998)
  • 3rd Prix des Brueres (1998)
DIAMOND CHARM (2009) g. Winner DISCRET CHARM DANSILI
  • 4th Coupe des Gentlemen-Riders de Lyon (2016)
  • 1st Prix des Troenes (2015)
  • 1st Prix Rene Couetil (2015)
  • 1st Prix du Rond Royal (2014)
  • 1st Prix Stanislas de Lassat (2013)
  • 1st Prix Metatero (2013)
  • 2nd Prix de Leognan (2013)
  • 2nd Prix du General Cambronne (2013)
  • 2nd Prix du Treulon (2013)
  • 3rd Prix Blacas (2016)
  • 3rd Prix Jean Stern (2015)
  • 3rd Prix Abeth Mussat (2015)
  • 3rd Prix Louis Sallenave (2013)
  • 1st Prix Hardatit H'CAP (2017)
  • 2nd Prix Necor (2017)
  • 3rd Prix Wild Risk H'CAP (2017)
  • 3rd Prix Rmc H'CAP (2015)
  • 1st Prix Roger Duchêne (2017)
  • 2nd Prix du Journal Geny Courses (2014)
  • 2nd Prix Cacao (2017)
  • 3rd Prix André Adèle (2017)
DUNAYSIR (1993) h. Winner DUMAYLA SHERNAZAR
  • 1st Prix Josselin de Rohan (2003)
  • 1st Prix de l'Association des Proprietaires (2002)
  • 1st Prix Josselin de Rohan (2002)
  • 1st Prix Romantisme (1998)
  • 1st Prix Rene Brocard (1998)
  • 2nd Grand Prix de Ploermel (2003)
  • 2nd Prix Pol Soulaine (2003)
  • 2nd Prix de Bretagne (2003)
  • 2nd Prix des Velizees (2002)
  • 2nd Prix d'Escoubes (1998)
  • 2nd Prix Manoir du Mesnil (1996)
  • 3rd Prix de Bretagne (2004)
  • 3rd Prix Rene Couetil (2002)
  • 3rd Prix du Conseil Municipal de Comb (2002)
  • 3rd Prix Paul de Guerdavid (2001)
  • 3rd Prix Francois Corbel (2001)
  • 3rd Prix de la Ville de Cognac (1999)
  • 3rd Prix Pride of Kildare (1996)
  • 4th Prix Bernard Bayrounat (1999)
  • 4th Prix de Lafon Feline (1999)
  • 4th Prix Falzarego (1996)
  • 1st Prix de Riva-Bella (1997)
  • 4th Prix General Gauthier (2002)
  • 1st Prix du Puits du Roi (1996)
  • 4th Prix Henri Niviere (1999)
EN PRIMEUR (1998) f. Winner DEBBIE'S NEXT ARCTIC TERN
  • 1st Prix de Roubaix (2001)
  • 3rd Prix du Molay Littry (2001)
  • 4th Prix Allez France (2001)
  • 1st Prix Triptych (2001)
ERDENI (1999) g. Winner ERDIYA NORTHERN BABY
  • 1st Coupe des Gentlemen-Riders et Cavaliers (2004)
  • 2nd Coupe des Gentlemen-Riders et Cavaliers (2005)
  • 4th Prix de Compiegne (2002)
  • 4th Prix Cyrille Cottin (2002)
  • 1st Prix d'Urt (2003)
  • 3rd Prix du Puy Mary (2002)
  • 1st Prix d'Aritxague (2003)
  • 1st Prix Polytain (2002)
  • 2nd Prix Baoule (2003)
  • 2nd Prix Leopold Bara (2003)
  • 3rd Prix de Franconville (2003)
ERDIJIYA (1995) f. Winner ERDIYA NORTHERN BABY
  • 1st Prix de la Masseliere (1997)
  • 3rd Prix des Marettes (1997)
ERZADJAN (1990) h. Winner EZANA ELA-MANA-MOU
  • 1st Kerry Petroleum Shell H'cap (1993)
  • 1st Greenane Race (1993)
  • 1st Tuskar House Mdn (1993)
  • 4th Duggan Brothers Mdn (1993)
EVRIZA (1993) f. Winner EVRANA NUREYEV
  • 1st Seaside Mdn (1996)
  • 2nd Summer Mdn (1996)
FANADIYR (1992) g. Winner FAIR FIGHT FINE BLADE
  • 1st Harness Race Meeting of The Year Award (1999)
  • 4th Uk Land Estates Trophy (1996)
  • 4th British Ensign Mdn H'cap (1996)
  • 4th Mountain Race (1995)
FIX ME (2006) f. Winner LAITA KENMARE
  • 1st Prix Castel Sasu (2011)
  • 1st Prix de Troyes (2010)
  • 3rd Prix de l'Amicale des Sapeurs Pompiers (2012)
  • 1st Prix de la Societe des Courses de Wissembourg (2009)
  • 1st Prix de Putanges (2008)
  • 2nd Prix du Casino de Niederbronn (2010)
GAZALANI (1992) h. Winner GLOWING HALO GRUNDY
  • 1st T J Cross Mdn (1995)
  • 3rd Tipperary Cup (1998)
  • 3rd Tipper Mdn (1995)
  • 4th November H'cap (1995)
  • 4th Borris Race Stks (1995)
GOLDEN SUNRISE (1990) f. Winner MARISSIYA NISHAPOUR
  • 1st Preis Vom Dessauer Platz (1993)
GOOSE ISLAND (2001) f. Winner SABRATA ZINO
  • 1st Crossgar H'cap (2005)
  • 1st Elphin H'cap (2005)
  • 1st Demense H'cap (2005)
  • 1st Betfair.com H'cap (2005)
  • 1st Bank of Irland H'CAP (2005)
  • 2nd 2006 Sligo Race Supporters Club H'cap (2005)
  • 2nd Alliance Plc H'cap (2005)
  • 2nd Sponsor a Race at Tramore H'cap (2004)
GREEN IN BLUE (2000) h. Winner SEA MISTRESS HABITAT
  • 1st Ian Smith, Faucets "Lifetile in Racing" Mdn Stks (2003)
  • 3rd Bradley Mdn Stks (2003)
  • 3rd Collyer-Bristow Solicitors Mdn Stks (2003)
GRIKA (2003) f. Winner LA GRAN SENORITA EL GRAN SENOR
  • 2nd Prix Sika Aramon (2006)
  • 2nd Prix Fiterari (2006)
  • 2nd Prix de Cuges (2006)
  • 2nd Prix des Anemones (2006)
  • 3rd Prix de Cagnes sur Mer (2009)
  • 3rd Prix des Pins Penches (2008)
  • 3rd Prix Peleira (2007)
  • 4th Prix Sainte-Anne (2008)
  • 4th Prix de l'Association des Proprietaires (2007)
  • 4th Prix Tahiti (2005)
  • 1st Prix d'Eguilles (2009)
  • 2nd Prix des Eleveurs du Sud-Est (2010)
  • 2nd Prix de Chateaurenard (2009)
  • 3rd Prix du Pont de Vivaux (2008)
  • 4th Prix du Pont de Vivaux (2010)
  • 2nd Prix de Meyreuil (2009)
  • 3rd Prix des Baux de Provence (2008)
  • 3rd Prix Manfred (2007)
  • 3rd Prix Ludovic Michelon (2006)
  • 4th Prix de la Federation Regionale (2010)
  • 1st Prix de Saint-Ponchon (2010)
  • 1st Prix de Provence (2007)
  • 2nd Prix Albert Josselme (2009)
  • 2nd Prix de Chateauneuf-du-Pape (2006)
  • 3rd Prix des Romarins (2010)
  • 4th Prix des Calanques (2008)
  • 1st Prix Special des Apprentis de Marseille (2010)
  • 1st Prix Provencale (2009)
  • 1st Prix Fyrial Pursuit (2006)
  • 3rd Grand Prix d'Avignon (2010)
  • 3rd Prix de la Gineste (2007)
  • 3rd Prix du Comite Regional du Galop (2007)
  • 4th Prix des Bruyeres (2008)
  • 4th Prix de Saignon (2006)
  • 2nd Prix de Newmarket (2005)
HABITUAL (2001) g. Winner KICK THE HABIT HABITAT
  • 1st Minsmere Banded Stks (2004)
  • 4th Luas to Leopardstown Race (2005)
HARAKA (1990) f. Winner HEREKE BLAKENEY
  • 1st Preis Der Vgh (1994)
  • 1st Preis Von Ndr Radio (1994)
  • 1st Preis Vom Steingarten (1994)
  • 1st Black Jack Rennen (1994)
HARIFANA (1994) f. Winner HARATIYNA TOP VILLE
  • 1st Prix de Canapville (1997)
  • 3rd Prix de la Fontaine Desiree (1997)
HAZARAMA (1995) f. Winner HAZARADJAT DARSHAAN
  • 1st Duncannon Stks (1998)
  • 2nd Go Racing In Kildare H'cap (1998)
  • 2nd Nenagh Stks (1997)
HAZARIBAN (2009) h. Winner HAZARISTA BARATHEA
  • 1st Handicap (2015)
  • 1st Tote Mobile Betting H'cap (Div 2) (2014)
  • 1st Follow@navanracecourse on Twitter H'cap (2014)
  • 1st Goresbridge H'cap (2012)
  • 3rd Handicap (2015)
  • 3rd Clonmel H'cap (2015)
  • 3rd 32red.com H'cap Stks (2013)
  • 4th Handicap (2016)
  • 4th Irish Stallions Farms Ebf (2012)
HONKY TONK WOMAN (2000) f. Winner TAMAYA DARSHAAN
  • 1st Noel Cummins Bookmaker H'cap (2004)
  • 1st Event-full Venue H'cap (Div 2) (2003)
  • 2nd Summer Barbeque Stks (2003)
  • 3rd Tote Exacta H'cap (2004)
  • 3rd Cape Bar & Storm Nightclub H'cap (2004)
  • 3rd Frenchpark h'cap (2003)
  • 3rd William Fry Solicitors Stks (2003)
  • 3rd Heart of Down Stks (2003)
  • 4th Horse and Jockey Stks (Div II) (2003)
  • 4th Snowcream Fresh Milk Claiming Stks (2003)
HOT SPOT (2004) g. Winner HOKEY POKEY LEAD ON TIME
  • 3rd Prix Georges Cadiou (2009)
  • 3rd Le Galop Hermes 1ere Manche (2009)
  • 3rd Prix de Bayeux (2010)
  • 1st Prix Mackensie Grieves (2010)
  • 1st Prix de la Brie (2008)
  • 2nd Prix de la Prairie du Parc (2010)
  • 3rd Prix de l'Avesnois (2012)
  • 3rd Prix de Crecy Fitz-James (2012)
  • 3rd Prix des Falaises de Craies (2010)
  • 3rd Prix des Acacias (2008)
  • 3rd Prix France Bleu Ile de France (2008)
  • 3rd Prix de Picardie (2008)
  • 4th Handicap de Haute Normandie (2011)
  • 4th Prix de Gonneville (2010)
  • 4th Prix d'Evreux (2010)
  • 4th Handicap de Haute Normandie (2010)
  • 4th Prix de la Malivoye (2007)
  • 1st Prix de la Croix Brisee (2007)
  • 1st Prix de l'Eaulne (2009)
  • 2nd Prix des Lionnes (2011)
  • 2nd Prix de Triel (2007)
  • 3rd Prix de l'Aqueduc (2011)
  • 3rd Prix d'Andresy (2010)
  • 4th Prix du Trocadero (2007)
IKIASI (2008) f. Winner IASI KALDOUN
  • 2nd Prix la Koumia (2012)
  • 2nd Prix du Pesage (2010)
  • 2nd Prix Rene Gergaud (2010)
  • 4th Prix de la Foret d'Araize (2011)
  • 4th Prix du Conseil Regional des Pays (2010)
  • 2nd Prix de la Cote d'Opale (2011)
  • 3rd Prix Haras du Bois d'Argile (2011)
  • 1st Prix de la Tour de Chenillat (2012)
  • 1st Prix d'Abbeville (2012)
  • 2nd Prix de la Poste aux Chevaux (2012)
  • 3rd Prix de Chaumont en Vexin (2012)
  • 4th Prix d'Essai (2012)
  • 4th Prix Victor et Luc Nolf (2011)
  • 4th Prix Ivanjica (2011)
ILAHABAD (1995) h. Winner ILMIYYA KENMARE
  • 1st Prix de Poncins (1998)
  • 2nd Prix d'Ellon (1998)
  • 2nd Prix des Orfevres (1998)
  • 3rd Prix Jean Gillois (1998)
  • 3rd Prix des Marronniers (1998)
  • 3rd Prix Maravedis (1998)
  • 4th Prix de Maurepas (1998)
IRISH BOURBON (1990) h. Winner INKA LILIE CARO
  • 1st Preis Der Grand Prix Sieger (1994)
  • 1st Preis des Ministeriums (1993)
ISSIMD (2002) h. Winner SEA GODDESS CRYSTAL GLITTERS
  • 1st Prix Vicomte du Fou de Kerdaniel (2010)
  • 1st Prix Paul Bonin (2006)
  • 1st Prix Eugene Frotte (2006)
  • 2nd Prix du Lie (2006)
  • 2nd Prix de Maroue (2004)
  • 3rd Prix de la Ville de Rostrenen (2006)
  • 3rd Prix de Baulon (2006)
  • 3rd Prix de la Lambardais (2006)
  • 4th Prix Joseph de Langle (2010)
  • 4th Prix de Saint Palais (2006)
  • 1st Prix du Conseil General du Maine (2008)
  • 1st Prix des Acacias (2006)
  • 1st Prix la Potardiere (2007)
  • 1st Prix du Haras de Jardy (2007)
  • 2nd Prix Carling (2007)
  • 2nd Prix d'Enghien (2007)
  • 3rd Prix de Saint-Guenault (2007)
  • 3rd Prix R.E.V. (2007)
  • 4th Prix Espace Emeraude (2008)
  • 3rd Prix des Charmes (2006)
  • 3rd Prix de Joyenval (2006)
JAWAD (2001) h. Winner MYSTIC CHARM NASHWAN
  • 1st Stackstown H'cap (2008)
  • 1st Supermac's Ballinrobe & Claremorris H'cap (2007)
  • 1st Dungarvan Bay H'cap (2007)
  • 1st Heart of Down H'cap (2006)
  • 3rd Boylesports.com H'cap (2010)
  • 3rd Irish Cesarewitch H'cap (2007)
  • 3rd Ferrybank Motors 40th Celebration H'cap (2007)
  • 3rd August Festival 16th to 19th H'cap (2007)
  • 4th Newton H'cap (2008)
  • 4th Murphy Sand and Gravel Mdn (2004)
KAHRENA (1998) f. Winner DERENA CRYSTAL PALACE
  • 1st Tote - The easy Way to Bet H'cap (2001)
  • 4th Enniscrone H'cap (2001)
KAHYA LA HUTTE (2004) g. Winner VAGABOND CHANTEUSE SANGLAMORE
  • 1st Prix Antoine Boucher (2010)
  • 1st Prix Francois Corbel (2009)
  • 1st Prix de la Martyre Landerneau (2009)
  • 1st Prix du Drennec (2008)
  • 2nd Prix Gaston Cordier (2011)
  • 2nd Prix G. de Talhouet (2010)
  • 2nd Prix Fresnay (2010)
  • 2nd Prix du Pays des Olonnes (2009)
  • 2nd Prix de Redon (2008)
  • 2nd Prix Albert Martin (2008)
  • 3rd Prix G. de Talhouet (2011)
  • 3rd Prix de Dol (2010)
  • 3rd Prix du Pays de Retz (2010)
  • 3rd Prix Gamay (2008)
  • 4th Prix Rene Couetil (2014)
  • 4th Prix Henri Menager (2008)
  • 1st Prix Claude Rouget (2011)
  • 2nd Prix Claude Rouget (2012)
  • 3rd Prix de la Gaudiniere (2014)
  • 3rd Prix du Conseil General du Maine (2013)
  • 3rd Prix de Triquerville (2012)
  • 3rd Prix de Castillon (2011)
  • 3rd Prix des Villes de Vauville (2010)
  • 4th Prix de Deauville (2013)
  • 2nd Prix des Sentiers Denecourt (2011)
  • 2nd Prix Cidre Pays d'Auge (2011)
  • 3rd Prix de la Loire Atlantique (2013)
  • 3rd Prix d'Haspel (2010)
  • 4th Handicap du Lion d'Angers (2013)
  • 1st Prix H et A Guebriant (2014)
  • 1st Prix Groupe Pigeon (2013)
  • 1st Prix de la Gaudiniere (2012)
  • 2nd Prix de Nantes (2011)
  • 2nd Prix Claude de Langle (2011)
  • 1st Prix Le Pompier (2014)
  • 1st Prix de Rohars (2014)
  • 1st Prix de la Tresorerie (2014)
  • 3rd Prix Le Pompier (2015)
  • 4th Prix Saint Brieuc Agglomeration (2013)
  • 4th Prix de Quilivant (2007)
KAHYA SPRINGS (2006) f. Winner CEDAR SPRINGS SADLER'S WELLS
  • 1st Prix Metatero (2010)
  • 1st Prix de Saint-Cloud (2009)
  • 2nd Prix de Saint-Jean Le Thomas (2010)
  • 2nd Prix Mongolie (2008)
  • 3rd Prix de Coudray (2009)
  • 4th Prix de Belleville (2010)
  • 4th Prix de la Petite Ferme (2009)
  • 4th Prix de la Cascade (2008)
KAHYA VILLE (2006) f. Winner STEEL VILLE SHINING STEEL
  • 1st Prix Jacques de Vienne (2016)
  • 1st Prix Lieutenant Colonel Bernard Marlin (2015)
  • 1st Prix de Pau (2013)
  • 1st Prix du Chateau de Lavardens (2013)
  • 1st Prix de la Ville de Mauron (2012)
  • 1st Prix de Laressingle (2011)
  • 1st Prix Roger de Mascarel (2011)
  • 1st Prix Alain Grimaux (2010)
  • 1st Prix de la Societe Culligan (2010)
  • 1st Prix d'Ancenis (2009)
  • 2nd Prix d'Aiguillon (2015)
  • 2nd Prix du Louet (2010)
  • 3rd Prix Hubert de Navailles (2016)
  • 3rd Prix Guy Lefrant (2016)
  • 3rd Prix Chamberko (2012)
  • 3rd Prix Charles du Breil (2011)
  • 4th Prix Xavier de Chevigny (2016)
  • 4th Prix René Blondeau (2015)
  • 4th Prix Colonel de Lambilly (2015)
  • 4th Prix Olivier d'Andigne (2012)
  • 4th Prix Miguel Clement (2010)
  • 2nd Prix Fineau (2012)
  • 3rd Prix Maisadour (2012)
  • 3rd Prix de la Touche (2010)
KAHYASELBA (2008) f. Winner ISOLA D'ELBA DIESIS
  • 1st Prix Geoffroy d'Andigne (2011)
  • 2nd Prix Sonzyeux (2012)
  • 3rd Prix du Centre d'Entrainement (2012)
  • 3rd Prix de Longchamp - 5eme Epreuve (2011)
  • 3rd Prix des Quatre-Vents (2011)
  • 4th Prix Arthus de Maille (2012)
  • 1st Prix de Triquerville (2012)
KAHYASI PRINCESS (2000) f. Winner DUNGEON PRINCESS DANEHILL
  • 1st John Guest Brown Jack Stks (2003)
  • 1st North West Racing Club H'cap Stks (2003)
  • 1st Coachman Caravans Stks (2003)
  • 1st Buttermere Stks (2003)
  • 2nd Go Racing In Yorkshire Selling Stks (2003)
  • 3rd Road Range Liverpool H'cap Stks (2003)
  • 3rd Sunday Mail Mdn Stks (2003)
  • 3rd Becky Cressy is 18 Mdn F. Stks (2003)
  • 4th Garden Racecourse H'cap Stks (2003)
KAHYAZ (2003) h. Winner RYAZANA FAIRY KING
  • 1st Prix Brasserie Heineken (2010)
  • 1st Prix Brasserie Heineken (2009)
  • 2nd Prix Brasserie Heineken (2011)
  • 2nd Prix Brasserie Heineken (2007)
  • 4th Prix Espace-Vert Ruffenach (2010)
  • 4th Prix de Hoerdt (2007)
  • 2nd Prix Jean Courtinat (2010)
  • 4th Prix Cic-Coupe des Gentlemen-Ride (2010)
  • 3rd Prix Montier (2010)
  • 3rd Prix Geny Courses (2010)
  • 4th Prix le Progres (2008)
  • 2nd Prix du Grand Jardin (2010)
  • 3rd Prix Equidia (2010)
  • 3rd Prix Alaindelonstore.com (2008)
  • 3rd Prix de Brionne (2007)
  • 4th Prix de Nogent-sur-Oise (2008)
  • 4th Prix des Villas (2007)
  • 4th Prix Coupe de l'Est (2006)
  • 1st Prix des Vendanges (2007)
  • 2nd Prix des Vendanges (2008)
  • 2nd Grand H'cap de La Maine (2007)
  • 2nd Prix de Fontvieille (2006)
  • 4th Prix des Vendanges (2006)
  • 1st Prix du Casino de Niederbronn (2010)
  • 1st Prix des Roses (2005)
  • 2nd Prix Actemium (2008)
  • 2nd Prix de Plaisir (2006)
  • 2nd Prix de la Ville de Blonville (2005)
  • 3rd Prix du President Raymond Steidel (2007)
  • 3rd Prix de la Ville de Saint Max (2006)
  • 3rd Prix d'Orgeval (2005)
  • 4th Prix du Donon (2007)
  • 4th Prix du Pre Saint-Gervais (2006)
KALAMARI (1990) f. Winner PARAMARA NISHAPOUR
  • 3rd Prix de la Garde (1993)
  • 1st Prix de Lonray (1993)
  • 2nd Prix de Munich (1993)
  • 4th Prix de Plailly (1993)
KALAMBARI (1999) g. Winner KALAMBA GREEN DANCER
  • 1st Barton Maiden Stks (2002)
  • 2nd Xtremesports.it Maiden Stks (2002)
  • 3rd Ayrshire Hospice H'cap (2002)
KALYADOR (2004) f. Winner LYSABELLE LESOTHO
  • 1st Prix des Sorinieres (2008)
  • 1st Prix Albert Martin (2008)
  • 1st Prix de la Banche (2008)
  • 2nd Grand Prix de la Ville de Segre (2008)
  • 3rd Prix Henri Menager (2008)
  • 3rd Prix de la Chartrie (2008)
  • 4th Prix West Wind (2008)
  • 4th Prix Duguesclin (2008)
  • 4th Prix Jean Le Maire (2008)
  • 1st Prix Fargantine (2008)
KAMATA (2005) h. Winner MON PETITNAMOUR DARSHAAN
  • 1st Prix Aigle-Azur (2009)
  • 2nd Prix Elie de Brignac (2009)
  • 3rd Prix de Saint-Etienne (2009)
  • 1st Prix Jacques de Hillerin (2009)
KANDARI (2004) h. Winner NEE BRUNE AKARAD
  • 1st Prix des Bourgognes (2008)
  • 1st Prix Paul Londe (2007)
  • 2nd Prix du Canal Saint-Martin (2007)
  • 3rd Prix de Saint-Yorre (2007)
  • 4th Prix de Ferrieres (2007)
  • 4th Prix de Belleville (2006)
  • 1st Prix de Precy (2008)
  • 2nd Prix de Champerret (2007)
  • 3rd Prix Reliance (2007)
KARALIYFA (1997) f. Winner KARLIYKA LAST TYCOON
  • 1st Posthouse Median Auction Mdn Gs (2000)
  • 3rd Ebf Fillies Conditions Stks (1999)
KARASI (1995) h. Winner KARAMITA SHANTUNG
  • 1st Nakayama Grand Jump GR I (2005)
  • 1st Batleys Cash & Carry H'cap (1998)
  • 1st City of Ripon Stks (1998)
  • 1st Electronics Weekly Median Auction Mdn Stks (1998)
  • 2nd Stray Fm Roadshow Mdn Stks (1998)
  • 3rd Autumn Cup (1998)
  • 4th Perpetual Pep Median Auction Mdn Stks (1998)
KARENINA (2002) f. Winner KALDEVEES KALDOUN
  • 1st Prix d'Arras (2006)
  • 1st Prix Jean de Rochebouet (2006)
  • 3rd Prix de la Duchesse Anne (2005)
  • 4th Prix de Mathefelon (2005)
  • 4th Prix de la Touche aux Mulets (2004)
  • 1st Prix du Grand Ordre du Trou Normand (2008)
  • 2nd Prix du Casino Barriere de Bordeaux (2007)
  • 3rd Prix de Rugles (2007)
  • 3rd Prix de la Bigorre (2007)
  • 3rd Prix Hotel du Golf Barriere de Deauville (2006)
  • 4th Prix de la Ville de Maisons-Laffitte (2007)
  • 3rd Prix de Paimboeuf (2008)
  • 1st Pris de la Pomme Pink Lady (2008)
  • 1st Prix de la Sarthe (2008)
  • 1st Prix des Iles Anglo-Normandes (2008)
KASTRA (2003) g. Winner SEVRES LYPHARD'S WISH
  • 1st Prix Rene Couetil (2008)
  • 1st Prix de Pleurtuit (2007)
  • 1st Prix de Craon (2006)
  • 3rd Prix de Casson (2007)
  • 3rd Prix de Billom (2006)
  • 1st Prix du Buisson (2006)
  • 4th Prix du Theil (2006)
KATINIYD (1991) g. Winner KATIYFA AUCTION RING
  • 1st Kilcullen Mdn (1994)
  • 3rd Autumn H'cap (1994)
  • 3rd Sallins Race (1994)
  • 4th Palmerstown H'cap (1994)
  • 4th Harp Lager H'cap (1994)
KAVALOTI (2004) h. Winner JUST AS GOOD KALDOUNEVEES
  • 1st Prix de Clichy (2007)
  • 1st Prix de la Bonneville (2007)
  • 1st Betdaq.com Exchange Price Multiples H'cap Stks (2011)
  • 1st Tip Star Competition at Oddschecker.com H'cap Stks (2009)
  • 1st Mix Business with Pleasure H'cap Stks (2009)
  • 2nd Skysports.com Racing H'cap Stks (2011)
  • 2nd Stay at the Wolverhampton Holiday Inn Selling Stks (2011)
  • 2nd Day Time, Night Time, Great Time H'cap Stks (2009)
  • 2nd Blue Square Poker H'cap Stks (2009)
  • 2nd Panoramic Bar & Restaurant H'cap Stks (2007)
  • 3rd Visit Attheraces.com/punchestown H'cap Stks (2012)
  • 3rd Marriott Play & Stay Claiming Stks (2012)
  • 3rd Lay Back and Win at Betdaq.com H'cap Stks (2011)
  • 4th Williamhill.com Sale - Why Bet Elsewhere? H'cap (2009)
  • 4th Williamhillpoker.com H'cap (2007)
KAYANOURA (2008) f. Winner ANOURADA LYCIUS
  • 1st Course de Haies d'Automne (2014)
  • 1st Prix du Golfe de Gascogne (2014)
  • 1st Prix Saint-Georges (2014)
  • 1st Prix Truffaut (2012)
  • 2nd Prix du Bearn (2013)
  • 2nd Prix Guy Hunault (2013)
  • 2nd Prix Louis Sallenave (2012)
  • 2nd Prix Aeroport Pau Pyrenees LR (2012)
  • 2nd Prix d'Arthez (2011)
  • 3rd Prix Aristide (2015)
  • 3rd Prix du Mont Cindre (2015)
  • 3rd Prix Jean Lanta (2013)
  • 3rd Prix Sainte Eulalie (2011)
  • 4th Prix de l'association PP (2013)
  • 4th Prix Robert Labouche (2013)
  • 4th Prix Durtain LR (2012)
  • 1st Prix du Gers (2011)
  • 2nd Grand Steeple-Chase de Toulouse (2014)
  • 2nd Prix de Betbezer (2011)
  • 3rd Prix Hyeres III (2014)
  • 3rd Prix Gilbert Moga (2011)
  • 1st Prix du Tarn (2011)
  • 1st Prix Ducouret Piscines (2011)
KELPIE (1999) f. Winner DARROUZETT DARSHAAN
  • 3rd Prix du PMU de Ligne (2002)
  • 1st Dubai Grand Prix H'cap Stks (2003)
  • 2nd Bet attheraces - sports betting F. Stks (2003)
  • 2nd Ebf Fillies Handicap Stks (2003)
  • 2nd Ebf Fillies H'cap (2003)
  • 2nd Bonusprint Classified Stks (2003)
  • 3rd Bollinger Champagne Challenge Series (2003)
  • 4th SBJ Group H'cap Stks (2003)
KERAYASI (2002) h. Winner GOOD BLEND DARSHAAN
  • 2nd Prix du Bois Rouaud (2006)
  • 2nd Prix Gaston Cordier (2006)
  • 2nd Prix de Gemozac (2006)
  • 2nd Prix France Galop (2006)
  • 2nd Prix de l'Aubriere (2005)
  • 2nd Prix l'Eblouissant (2007)
  • 4th Prix Sonzyeux (2005)
  • 1st Prix Clairefontaine (2006)
  • 4th Ukw - Knights & Co H'cap Stks (2007)
KHAIRAZ (1993) h. Winner KHAIRKANA DARSHAAN
  • 1st N Conlan & Sons Mdn (1996)
  • 2nd Woodlands Mdn (1996)
  • 3rd Los Angeles H'cap (1996)
KHAIYALA (2003) f. Winner KHALIYNA DANEHILL
  • 1st Prix de Wassy (2006)
KHARIMATA (1990) f. Winner KHARIYDA SHAKAPOUR
  • 1st Prix des Bergeries (1993)
  • 3rd Prix de Trouville (1993)
KHARSYA (2005) f. Winner KHARSAKA DARSHAAN
  • 1st Irish Stallion Farms Ebf F. Mdn (2008)
  • 2nd Irish Stallion Farms Ebf Mdn (2008)
KHAYRAPOUR (1990) h. Winner KHAYRA ZEDDAAN
  • 1st Prix Louis Cussinet (1993)
  • 1st Schweppes Golden Mile (1995)
  • 1st Billecart-Salmon Champagne H'cap (1995)
  • 2nd Sandown Rated Stks (1995)
  • 2nd St Leger Club Society Draw H'cap (1995)
  • 3rd Serpentine Limited Stks (1994)
KININO (1991) h. Winner KINAANA POSSE
  • 1st Premio Leopoido II (1993)
KUGELHOF (2002) h. Winner PLANOISE PAMPABIRD
  • 2nd Prix de Bretigny (2005)
  • 4th Prix de Plailly (2005)
  • 1st Prix Albert Schweitzer (2004)
KYTHIA (2001) f. Winner ANOTHER RAINBOW RAINBOWS FOR LIFE
  • 1st Saffie Joseph & Sons Mdn Stks (2003)
  • 2nd stanjamesuk.com Classified Stks (2004)
  • 3rd Royal Star & Garter Home H'cap Stks (2004)
  • 3rd Sandall House Mdn Stks (2003)
  • 4th Bath Ales Salamander Class Stks (2004)
LA MADDALENA (2005) f. Winner SWEET CONTRALTO DANEHILL
  • 4th Prix Louis de Bourgoing (2008)
  • 4th Prix Riverman (2008)
  • 1st Prix des Eleveurs du Sud-Est (2013)
  • 1st Prix de Montgermont (2011)
  • 1st Prix de Marest sur Matz (2010)
  • 2nd Prix de Montgermont (2010)
  • 3rd Prix d'Uzes (2009)
  • 1st Prix Miss Dan (2011)
  • 1st Prix de Madrid (2011)
  • 1st Prix de l'Association des Proprietaires (2010)
  • 3rd Prix de Chavagnac (2012)
  • 3rd Prix de l'Etoile du Bout du Monde (2010)
  • 3rd Prix des Champs-Elysees (2010)
  • 1st Prix de Neptune (2009)
  • 1st Prix des Hauteurs de la Solle (2009)
  • 2nd Prix de Saint-Jean de la Castelle (2009)
  • 3rd Prix du Hoguenet (2009)
  • 3rd Prix de l'Epervier (2009)
  • 3rd Prix de Brocas (2009)
  • 3rd Prix des Federations Regionales (2011)
  • 2nd Prix de la Mediterranee (2012)
  • 3rd Prix de Gand (2010)
  • 3rd Prix de Vincennes (2009)
  • 3rd Prix de Douville (2009)
  • 3rd Prix de Ravel (2008)
  • 3rd Prix de Molles (2008)
  • 4th Prix des Romarins (2011)
LANDKA (2003) f. Winner LANDED HOUSEBUSTER
  • 2nd Premio Avezzano (2006)
  • 3rd Premio Quistello (2006)
  • 1st Premio Vomero Seller (2006)
  • 2nd Premio Agnano Seller (2006)
  • 2nd Premio Ibiza Seller (2006)
L'AUTOMNE (2004) f. Winner L'AUTHIE LINAMIX
  • 2nd Prix du Val d'Authie (2007)
  • 3rd Prix des Dames (2007)
  • 1st Prix du Lieu Marmion (2008)
  • 4th Prix du Bois Amiot (2008)
  • 2nd Prix de la Cote d'Etran (2008)
LIDAKIYA (1997) f. Winner LILISSA DOYOUN
  • 1st Silentnight Beds Stks (2000)
  • 1st Docklands Cars & Couriers Fillies Stks (2000)
  • 1st Darlington Mdn Stks (2000)
  • 2nd Jaguar Art of Performance Stks (2000)
  • 4th Aldborough Mdn Fillies Stks (2000)
LITTLE BRAVE (1995) h. Winner LITTLEMISSTROUBLE MY GALLANT
  • 1st Lishman, Sidwell, Campbell & Price H'cap (2002)
  • 1st Bet Direct From Littlewoods Leisure (2000)
  • 1st Grosvenor Casinos Stayers H'cap Stks (1999)
  • 1st Warwick and Saumur H'cap Stks (1999)
  • 1st Betty Barclay Classified Stks (1999)
  • 2nd Newcastle Stayers H'cap Stks (1998)
  • 2nd Soar H'cap Stks (1998)
  • 3rd Pierot H'cap Stks (2000)
  • 3rd Mykal Industries H'cap Stks (2000)
  • 3rd John Guest Brown Jack Stks (2000)
  • 3rd Summer Evening H'cap Stks (1998)
  • 4th Hyde Handicap Stks (2002)
  • 4th Newbury H'cap Stks (2000)
  • 4th Www.Pontefract-Races.Co.Uk H'cap Stks (2000)
  • 4th Ladbroke Musselburgh November H'cap (1998)
LUGGALA (2000) f. Winner ILMIYYA KENMARE
  • 1st Ballymany H'cap (2003)
  • 1st Ebf Irish stallion Farms Fillies Stakes (2003)
  • 2nd Ladies Day Stks (2003)
  • 2nd Tipperary Town & District Veterinary (2003)
  • 4th Irish Stallion Farms Stks (2003)
MACCA LUNA (1995) f. Winner MEDICOSMA THE MINSTREL
  • 1st 'Racing Tribe' Classified Stks (1999)
  • 1st Mkm Building Supplies H'cap Stks (1999)
  • 1st J. Watson Scott & Co Median Auction (1997)
  • 2nd Red Shirt Night Fillies H'cap Stks (1999)
  • 3rd Faucets for Safe Showering, Bathing (1999)
MADELINE BASSETT (1998) f. Winner IMPRESSIVE LADY MR FLUOROCARBON
  • 1st Bet Direct on 0800 329393 App'ce H'cap (2002)
  • 1st Massey Fergusson Fillies H'cap Stks (2001)
  • 1st Eastwell Manor Stks (2001)
  • 2nd Tote Placepot Stks (2001)
  • 2nd Macphie Foodservice Classified Gs (2001)
  • 3rd Weatherbys Bank Fillies H'cap Stks (2002)
  • 4th Saffie Joseph & Sons H'cap Stks (2002)
  • 4th Eastern Festival H'cap Stks (2002)
MAGIC KAHYASI (2003) h. Winner MAGIC PLAY DEPLOY
  • 1st Prix de Villeurbanne (2007)
  • 1st Prix Claudius Lapierre (2007)
  • 2nd Prix de Vichy (2007)
  • 3rd Prix de Yenne (2007)
  • 4th Prix Claude Gauthier (2006)
  • 4th Prix des Lobelias (2006)
  • 3rd Prix de Villers les Nancy (2006)
MANDJARI (2007) h. Winner MEDUSE BLEUE SALMON LEAP
  • 1st Prix de l'Aubriere (2010)
  • 2nd Prix du Haras de la Reboursiere et de Montaigu (2010)
  • 4th Prix du President Lambert (2010)
  • 4th Prix Pavages Heiby Hunspach (2010)
  • 2nd Prix des Aiguilles (2012)
  • 1st Prix de Gouffern (2012)
  • 2nd Prix de Crespieres (2011)
  • 2nd Prix de Marsinval (2010)
  • 4th Prix de Bonnerie (2011)
MARHYASINE (2002) f. Winner MARISHAAN DARSHAAN
  • 1st Prix Rondes et Belles (2006)
  • 3rd Prix de Belleville (2005)
MASALIKA (1993) f. Winner MASAMIYDA LYPHARD
  • 1st Prix Paul Motte (1996)
  • 4th Prix Mirska (1996)
  • 4th Prix Barquette (1995)
  • 3rd Prix d'Aguesseau (1996)
  • 4th Prix de Milon-la-Chapelle (1996)
MASTER COOPER (1994) h. Winner ARABIAN PRINCESS TAUFAN
  • 1st Portland Lodge H'cap Stks (2001)
  • 1st Gateway H'cap (1998)
  • 1st Red Mills H'cap (1998)
  • 1st Carl Scarpa H'cap (1998)
  • 2nd Jockeys Challenge July 3rd (2004)
  • 2nd Ebf H'cap (2000)
  • 2nd Great Southern Hotels Galway H'cap (2000)
  • 2nd Derrinstown Stud App'ce H'cap (2000)
  • 2nd City Flyer London Gatwick H'cap (1997)
  • 2nd Dawn Fresh Orange Juice Mdn (1997)
  • 3rd Tote Jackpot H'cap (2002)
  • 3rd Derrinstown Stud App'ce H'cap (1999)
  • 3rd Queally Group H'cap (1998)
  • 3rd Halfway House Mdn (1997)
  • 3rd Smithwicks Mdn (1997)
  • 4th A.I.B. H'cap (2000)
  • 4th Brief Truce H'cap (1998)
MONDINI (2003) h. Winner MONITRICE GROOM DANCER
  • 1st Grand Prix de la Ville de Cucq (2006)
  • 3rd Prix de Tortisambert (2006)
MONIQUE BISOU (2006) f. Winner MONIQUE TARTINE CLANTIME
  • 4th Prix Louis Cambreleng (2009)
  • 1st Prix du Grand Lyon (2009)
  • 1st Prix Champ Libre (2009)
  • 1st Prix de la Touche (2012)
  • 2nd Prix Colonel de la Brosse (2011)
  • 2nd Prix d'Herblay (2010)
  • 3rd Prix Joseph Lavigne (2012)
  • 3rd Prix de Grandchamp (2011)
  • 3rd Prix des Machines a Sous Barriere (2010)
  • 4th Prix Quedlimbourg (2012)
  • 4th Prix de l'Oust (2012)
  • 4th Prix de l'U.D.C. (2012)
  • 4th Prix des Romarins (2012)
  • 4th Prix des Bouches du Loup (2012)
  • 4th Prix de Branville (2011)
  • 4th Prix de Montesson (2010)
MOON CATCHER (2001) f. Winner MOONLIGHT SAUNTER WOODMAN
  • 1st Prix d'Eragny (2004)
  • 2nd Prix de l'Ecole Militaire (2004)
  • 4th Prix des Carnavaliers (2004)
MULLIGAN'S PRIDE (2001) h. Winner BABS MULLIGAN LE BAVARD
  • 1st Redcarracing.co.uk Claiming Stks (2006)
  • 3rd 'Tuesday 8th May is Ladies Night' H'cap Stks (2007)
  • 3rd Hull Truck Theatre 'Ladies Day' Prod. Selling Stks (2006)
  • 4th Weatherbys Insurance Burgh Barony Plate (2006)