DARSHAAN

Bay h. 1981 SHIRLEY HEIGHTS - DELSY

SHIRLEY HEIGHTS MILL REEF NEVER BEND NASRULLAH
LALUN
MILAN MILL PRINCEQUILLO
VIRGINIA WATER
HARDIEMMA HARDICANUTE HARD RIDDEN
HARVEST MAID
GRAND CROSS GRANDMASTER
BLUE CROSS
DELSY ABDOS ARBAR DJEBEL
ASTRONOMIE
PRETTY LADY UMIDWAR
LA MOQUEUSE
KELTY VENTURE VII RELIC
ROSE O'LYNN
MARILLA MARSYAS
ALBANILLA

At 2 years - 1983

1st Prix As d'Atout, 1600 meters, Saint-Cloud, 08 November 1983
1st Criterium de Saint-Cloud, 2000 meters, Saint-Cloud, 21 November 1983

At 3 years - 1984

1st Prix Greffulhe, 2100 meters, Longchamp, 08 April 1984
1st Prix Hocquart, 2400 meters, Longchamp, 06 May 1984
1st Prix du Jockey Club GR I, 2400 meters, Chantilly, 03 June 1984
3rd Prix Niel, 2400 meters, Longchamp, 09 September 1984
Racing and Breeding Information supplied by France Galop, the US Jockey Club and Weatherbys Group Limited.
Name Dam Dam’s sire
CERULEAN SKY (1996) f. Gr.I winner SOLO DE LUNE LAW SOCIETY
  • 1st Prix Saint-Alary GR I (1999)
  • 3rd Prix Vermeille GR I (1999)
  • 1st Prix La Camargo LR (1999)
  • 1st Prix des Marettes (1998)
DALAKHANI (2000) h. Gr.I winner DALTAWA MISWAKI
  • 1st Prix de l'Arc de Triomphe GR I (2003)
  • 1st Prix du Jockey Club GR I (2003)
  • 1st Prix Lupin GR I (2003)
  • 1st Critérium International GR I (2002)
  • 2nd Irish Derby GR I (2003)
  • 1st Prix Niel GR II (2003)
  • 1st Prix Greffulhe GR II (2003)
  • 1st Prix des Chênes GR III (2002)
  • 1st Prix du Pre d'Auge (2002)
DILSHAAN (1998) h. Gr.I winner AVILA AJDAL
  • 1st Racing Post Trophy GR I (2000)
  • 1st Dante Stks GR II (2001)
  • 2nd Novice Stks (2000)
GIFTS GALORE (1997) f. Gr.I winner SPECIALITY PACKAGE BLUSHING GROOM
  • 2nd Lee Strand Fillies Stks (1999)
  • 3rd Listowel Vintners Stks (2000)
  • 4th Thomastown Fillies Stks (2000)
  • 4th Ebf Fillies Stks (2000)
  • 4th Ebf Fillies Stks (2000)
HELLENIC (1987) f. Gr.I winner GRECIAN SEA HOMERIC
  • 1st Yorkshire Oaks GR I (1990)
  • 2nd St Leger Stks GR I (1990)
  • 1st Ribblesdale Stks GR II (1990)
  • 1st Middleton Stks (1990)
KEY CHANGE (1993) f. Gr.I winner KASHKA THE MINSTREL
  • 1st Yorkshire Oaks GR I (1996)
  • 2nd Irish St Leger GR I (1996)
  • 3rd Irish Oaks GR I (1996)
  • 2nd Ribblesdale Stks GR II (1996)
  • 1st Ballysax Stakes LR (1996)
KOTASHAAN (1988) h. Gr.I winner HAUTE AUTORITE ELOCUTIONIST
  • 1st Breeders' Cup Turf GR I (1993)
  • 1st Oak Tree Invitational Stks GR I (1993)
  • 1st Eddie Read H'cap GR I (1993)
  • 1st San Juan Capistrano H'cap GR I (1993)
  • 1st San Luis Rey Stks GR I (1993)
  • 2nd Japan Cup GR I (1993)
  • 3rd Grand Prix de Paris GR I (1991)
  • 1st San Luis Obispo H'cap GR II (1993)
  • 2nd Del Mar Invitational H'cap GR II (1993)
  • 2nd San Marcos H'cap GR II (1993)
  • 3rd Prix Guillaume d'Ornano GR II (1991)
  • 1st Prix La Force GR III (1991)
  • 2nd La Coupe de Maisons-Laffitte GR III (1991)
  • 4th San Gabriel H'cap GR III (1993)
  • 1st Allowance Race (1992)
  • 1st Prix de Courcelles LR (1991)
  • 1st Prix Manitou III (1990)
  • 2nd Prix Gardefeu (1990)
MARK OF ESTEEM (1993) h. Gr.I winner HOMAGE AJDAL
  • 1st Queen Elizabeth II Stakes GR I (1996)
  • 1st 2,000 Guineas Stks GR I (1996)
  • 1st Celebration Mile GR II (1996)
  • 1st Foxhall Mdn Stks (1995)
  • 2nd Strutt & Parker Stks (1995)
MEZZO SOPRANO (2000) f. Gr.I winner MORN OF SONG BLUSHING GROOM
  • 1st Prix Vermeille GR I (2003)
  • 3rd Ribblesdale Stks GR II (2003)
  • 3rd Prix de Psyché GR III (2003)
  • 1st Prix de Grandouet (2002)
  • 1st Galtres Stakes LR (2003)
  • 2nd Lupe Stks LR (2003)
MUTAMAM (1995) h. Gr.I winner PETAL GIRL CAERLEON
  • 1st Canadian International GR I (2001)
  • 3rd Racing Post Trophy GR I (1997)
  • 4th Breeders' Cup Turf GR I (2000)
  • 4th Champion Stks GR I (1998)
  • 1st Princess of Wales's Stks GR II (2001)
  • 4th Hardwicke Stks GR II (2000)
  • 1st September Stks GR III (2001)
  • 1st Cumberland Lodge Stks GR III (2000)
  • 1st September Stks GR III (2000)
  • 1st Select Stks GR III (1998)
  • 1st Rose of Lancaster Stks GR III (1998)
  • 1st Racing Channel Conditions Stks (2000)
  • 1st Percheron Centenary Conditions Stks (1998)
  • 1st Heswall Conditions Stks (1997)
  • 1st Boddingtons Manchester Gold Mdn (1997)
  • 2nd John Mowlem Conditions Stks (2000)
  • 2nd Predominate Stks LR (1998)
NECKLACE (2001) f. Gr.I winner SPINNING THE YARN BARATHEA
  • 1st Moyglare Stud Stakes GR I (2003)
  • 4th Oaks Stakes GR I (2004)
  • 1st Debutante Stks GR III (2003)
  • 2nd Newbridge Hire F. Stks (2003)
OLDEN TIMES (1998) h. Gr.I winner GARAH AJDAL
  • 1st Prix Jean Prat GR I (2001)
  • 3rd Lockinge Stks GR I (2003)
  • 3rd Lockinge Stks GR I (2002)
  • 3rd St James's Palace Stakes GR I (2001)
  • 4th Eclipse Stakes GR I (2003)
  • 4th Prince of Wales's Stks GR I (2003)
  • 4th Prix du Moulin de Longchamp GR I (2001)
  • 4th Sussex Stks GR I (2001)
  • 1st Earl of Sefton Stks GR III (2003)
  • 1st Feilden Stks LR (2001)
  • 4th Ramesys Mdn Stks (2000)
ALIYSA (1986) f. Gr.I placed ALANNYA RELKO
  • 2nd Irish Oaks GR I (1989)
  • 1st Oaks Trial Stks LR (1989)
  • 1st Bushbury Mdn Fillies Stks (1988)
ARZANNI (1987) h. Gr.I placed ASTARA NISHAPOUR
  • 2nd Ascot Gold Cup GR I (1991)
  • 1st Yorkshire Cup GR II (1991)
  • 1st George Stubbs Stks LR (1990)
  • 1st Garrowby Stks (1990)
  • 1st Londoners Diary Graduation Stks (1990)
  • 1st Travis Perkins Mdn Stks (1990)
  • 2nd Farr Stks (1990)
  • 4th Basingstoke Claiming Stks (1990)
CASSYDORA (2002) f. Gr.I placed CLAXON CAERLEON
  • 2nd Nassau Stks GR I (2005)
  • 4th May Hill Stks GR II (2004)
  • 3rd Prix de la Nonette GR III (2005)
  • 1st Oaks Trial Stks LR (2005)
  • 1st Hoofbeats Tours MaideN F. Stks (2004)
CITY HONOURS (1995) h. Gr.I placed IKEBANA SADLER'S WELLS
  • 2nd Irish Derby GR I (1998)
  • 2nd Diomed Stks GR I (1998)
  • 2nd Dante Stks GR II (1998)
  • 3rd Gtech Royal Lodge Stks GR II (1997)
  • 1st Amco Corporation Mdn Gs (1997)
  • 4th Washington Singer Stks LR (1997)
DARNAY (1991) h. Gr.I placed FLAWLESS IMAGE THE MINSTREL
  • 2nd Prix Jean Prat GR I (1994)
  • 3rd Sussex Stks GR I (1995)
  • 1st Sea World International Stks GR II (1995)
  • 2nd Celebration Mile GR II (1995)
  • 3rd Hungerford Stks GR III (1995)
  • 1st Westley Stks (1993)
  • 2nd Royal Hunt Cup H'cap (1995)
  • 2nd Madagans Newmarket Stks LR (1994)
  • 3rd Michael Seely Memorial Glasgow Condition Stks (1994)
DESIDERATUM (2002) h. Gr.I placed DESIRED RAINBOW QUEST
  • 2nd Grand Prix de Paris GR I (2005)
  • 4th Prix Noailles GR II (2005)
  • 1st Prix du Lys GR III (2005)
  • 1st Prix de l'Avre LR (2005)
  • 1st Prix des Marronniers (2005)
  • 1st Prix de Gravelle (2005)
  • 2nd Prix de Villebon (2004)
GAME PLAN (1987) f. Gr.I placed FORMULATE REFORM
  • 2nd Oaks Stks GR I (1990)
  • 1st Pretty Polly Stks GR II (1990)
  • 2nd Lupe Stks LR (1990)
  • 3rd Festival Stks LR (1991)
  • 3rd Marten Julian 'Dark Horses' Mdn Fillies Stks (1990)
L'ANCRESSE (2000) f. Gr.I placed SOLO DE LUNE LAW SOCIETY
  • 2nd Irish Oaks Stakes GR I (2003)
  • 4th Irish 1,000 Guineas GR I (2003)
  • 4th Park Hill Stks GR III (2003)
  • 1st Finale Stakes LR (2003)
  • 1st Handicap Stakes (2002)
  • 2nd 1000 Guineas Trial Stks LR (2003)
PUGIN (1998) h. Gr.I placed GOTHIC DREAM NASHWAN
  • 2nd Irish St Leger GR I (2002)
  • 4th Irish Derby GR I (2001)
  • 1st Ballycullen Stakes LR (2002)
  • 1st Silver 3yo Listed Race LR (2001)
  • 1st Curraghboy Stks (2001)
  • 2nd Ballycullen Stks LR (2001)
  • 2nd Glanbia Classic Trial Stakes (2001)
SATIN WOOD (1987) h. Gr.I placed SATANELLA PENTATHLON
  • 2nd Prix Jean Prat GR I (1990)
  • 4th Royal Lodge Stks GR II (1989)
  • 1st Prince of Wales's Stks (1990)
  • 1st About Anglia Mdn Stks (1989)
  • 2nd Carlsberg Stks (1989)
  • 2nd J. M. Ratcliffe Mdn Stks (1989)
  • 3rd Easter Stks LR (1990)
SHAANMER (1999) h. Gr.I placed FEE DES MERS ALZAO
  • 2nd Grand Prix de Paris GR I (2002)
  • 2nd Prix Jean Prat GR I (2002)
  • 4th Poule d'Essai des Poulains GR I (2002)
  • 2nd Prix Guillaume d'Ornano GR II (2002)
  • 1st Prix des Chênes GR III (2001)
  • 2nd Prix du Prince d'Orange GR III (2002)
  • 1st Prix des Aigles (2001)
  • 1st Prix d'Etreham (2001)
VALDALI (1986) h. Gr.I placed VAL DIVINE VAL DE LOIR
  • 2nd San Juan Capistrano H'cap GR I (1990)
  • 2nd Golden Gate H'cap GR II (1990)
  • 1st Allowance Race (1990)
  • 1st Prix des Gobelins (1989)
  • 2nd Prix Tornado (1989)
  • 3rd Prix Frederic de Lagrange LR (1989)
ALOUETTE (1990) f. Gr.I placed ALRUCCABA CRYSTAL PALACE
  • 3rd Moyglare Stud Stakes GR I (1992)
  • 2nd Killavullan Stks GR III (1992)
  • 1st Oyster Stks LR (1993)
  • 1st Sandymount H'cap (1993)
  • 1st Laidlaw Cup Mdn (1992)
  • 2nd Galtres Stks LR (1993)
  • 2nd Avonmore Classic Trial (1993)
  • 2nd Swilly Mdn Stks (1992)
ARRIKALA (1989) f. Gr.I placed ALRUCCABA CRYSTAL PALACE
  • 3rd Irish Oaks GR I (1992)
  • 2nd Blandford Stks GR II (1992)
  • 1st Curragh Cup LR (1992)
  • 1st Ballymany H'cap (1992)
  • 1st Vesey Mdn (1991)
  • 2nd Kilbelin Race (1992)
  • 2nd Eyrefield Race LR (1991)
BLUE MONDAY (2001) h. Gr.I placed LUNDA SOVIET STAR
  • 3rd International Stakes GR I (2006)
  • 3rd Eclipse Stakes GR I (2006)
  • 1st Arc Trial GR III (2008)
  • 1st Arc Trial GR III (2006)
  • 1st La Coupe GR III (2006)
  • 2nd St Simon Stks GR III (2008)
  • 4th Prix Gontaut-Biron GR III (2009)
  • 1st Festival Stks LR (2006)
  • 1st Totesport Cambridgeshire (Heritage H'cap) (2005)
  • 1st Zetland Gold Cup (2005)
  • 1st Tofield Solicitors Conditions Stks (2003)
  • 1st Shirley Heights Mdn Stks (2003)
  • 2nd Young ANd pure Beauty Conditions Stks (2008)
  • 2nd Ripon Silver Bowl Conditions Stks (2006)
  • 2nd John Smith's Stks (2005)
  • 3rd Chester H'cap Stks (2005)
  • 4th Shadwell Beech House Stud Stks LR (2009)
  • 4th Wolferton H'Cap Stks LR (2006)
  • 4th Duke of Edinburgh Stks (2005)
KASHAN (1988) h. Gr.I placed KAMANIKA AMBER RAMA
  • 3rd Jockey Club Cup GR I (1991)
  • 1st Prix Michel Houyvet LR (1991)
  • 1st Prix Theodore Ravier (1991)
  • 2nd Anstey Selling H'cap Stks (1994)
  • 2nd Coupe des Trois Ans (1991)
  • 2nd Prix de Villebon (1990)
  • 4th Douglas Stks (1992)
  • 4th Derby Anjou Maine Centre-Ouest (1991)
KITHANGA (1990) f. Gr.I placed KALATA ASSERT
  • 3rd Irish St Leger GR I (1994)
  • 1st St Simon Stks GR III (1993)
  • 2nd Park Hill Stks GR III (1994)
  • 1st Galtres Stks LR (1993)
  • 1st Montana Wines Mdn Stks (1993)
  • 2nd Npi Mdn Stks (1993)
  • 2nd Gazeley Mdn Stks (1993)
  • 3rd Godolphin Stks LR (1994)
  • 4th Leicester Mercury Stks LR (1994)
MAKE NO MISTAKE (1995) h. Gr.I placed RESPECTFULLY THE MINSTREL
  • 3rd Gold Cup GR I (1999)
  • 1st Royal Whip Stks GR II (1998)
  • 1st Meld Stks GR III (1999)
  • 2nd Meld Stks GR III (1998)
  • 1st Pollardstown Mdn (1997)
  • 2nd Andrex Stks (1998)
  • 3rd Silver Stks LR (1998)
  • 3rd Ballysax Stks LR (1998)
SHALAPOUR (2002) h. Gr.I placed SHALAMA KAHYASI
  • 3rd Irish Derby GR I (2005)
  • 1st Glanbia Classic Trial Stks (2005)
  • 1st Goracingarnaasracecourse.com Mdn (2005)
  • 2nd Betfred Conditions Stks (2006)
  • 2nd Ballyroan Stakes LR (2005)
  • 2nd One in Four Stks (2005)
SUMMERTIME LEGACY (1999) f. Gr.I placed ZAWAAHY EL GRAN SENOR
  • 3rd Prix Saint-Alary GR I (2002)
  • 1st Prix des Réservoirs GR III (2001)
  • 1st Prix Louqsor (2001)
  • 3rd Prix de Lieurey LR (2002)
TIME AWAY (1998) f. Gr.I placed NOT BEFORE TIME POLISH PRECEDENT
  • 3rd Nassau Stks GR I (2001)
  • 3rd Prix de Diane GR I (2001)
  • 1st Musidora Stks GR III (2001)
  • 1st Ebf Mdn Fillies Stks (2000)
  • 2nd Blue Peter Stks (2000)
  • 3rd Pretty Polly Stks LR (2001)
ZAFADOLA (1988) f. Gr.I placed ZARAFA BLUSHING GROOM
  • 3rd Irish St Leger GR I (1991)
  • 2nd Blandford Stks GR II (1991)
  • 2nd Meld Stks GR III (1991)
  • 1st Oaks Trial LR (1991)
  • 1st City Fillies Mdn (1991)
  • 3rd Athasi Stks LR (1991)
ANEYSAR (1994) h. Gr.I placed ANEYZA BLUSHING GROOM
  • 2nd Prix Daphnis GR III (1997)
  • 2nd Prix de Guiche GR III (1997)
  • 2nd Prix Thomas Bryon GR III (1996)
  • 3rd Prix de la Jonchere GR III (1997)
  • 1st Criterium de l'Ouest LR (1996)
  • 1st Prix des Tritons (1996)
  • 4th Prix de Tourgeville LR (1997)
CAIRO PRINCE (1990) h. Gr.I placed SPHINX ALPENKONIG
  • 4th Derby Stks GR I (1993)
  • 2nd Sagaro Stks GR III (1994)
  • 4th John Porter Stks GR III (1994)
  • 4th Chester Vase GR III (1993)
  • 1st Peter Smith Memorial Mdn Stks (1993)
CLIFDON FOG (1991) h. Gr.I placed LAKE MIST KINGS LAKE
  • 4th National Stks GR I (1993)
  • 4th Beresford Stakes GR III (1993)
  • 1st Skryne Race (1993)
  • 1st Bob Back Mdn (1993)
  • 2nd Stepaside Mdn (1993)
  • 3rd Ballymany Mdn (1993)
DARASHANDEH (1994) f. Gr.I placed DARALINSHA EMPERY
  • 4th Prix Saint-Alary GR I (1997)
  • 2nd Prix Pénélope GR III (1997)
  • 4th Prix de Flore GR III (1997)
  • 1st Prix de la Haie Fleurie (1996)
INTRIGUED (2002) f. Gr.I placed LAST SECOND ALZAO
  • 4th Prix Marcel Boussac GR I (2004)
  • 1st PKF Mdn Stks (2004)
  • 3rd Chalice Stks LR (2006)
  • 3rd Joan Westbrook Pinnacle Stks LR (2006)
  • 3rd BP Saltend Mdn F. Stks (2004)
JELANI (1999) h. Gr.I placed NO REHEARSAL BAILLAMONT
  • 4th Derby Stakes GR I (2002)
  • 3rd Yorkshire Cup GR II (2004)
  • 1st July Trophy Stks LR (2002)
  • 1st Stanley Casinos EBF Mdn Stks (2001)
  • 2nd Betfair.com Conditions Stks (2001)
  • 2nd HBG Properties Conditions Stks (2001)
SAYARSHAN (1995) h. Gr.I placed SAYYARA KRIS
  • 4th Oak Tree Turf Championship Stks GR I (1999)
  • 1st Del Mar H'cap GR II (1999)
  • 1st Prix Hocquart GR II (1998)
  • 4th Prix d'Harcourt GR II (1999)
  • 1st Golden Gate H'cap GR III (1999)
  • 1st Prix de Saint-James (1998)
SUEBOOG (1990) f. Gr.I placed NORDICA NORTHFIELDS
  • 4th Energizer Oaks GR I (1993)
  • 4th Dewhurst Stks GR I (1992)
  • 3rd Nassau Stks GR II (1993)
  • 1st Fred Darling Stks GR III (1993)
  • 3rd Musidora Stks GR III (1993)
  • 1st Jock Collier Memorial Stks (1992)
TRULY A DREAM (1991) f. Gr.I placed TRULY SPECIAL CAERLEON
  • 4th Prix Vermeille GR I (1994)
  • 1st Prix de Royaumont GR III (1994)
  • 2nd Prix de Psyché GR III (1994)
  • 3rd Prix Corrida GR III (1995)
  • 1st Prix Le Jour se Leve (1993)
  • 2nd Prix Finlande LR (1994)
  • 4th Prix de la Seine LR (1994)
  • 1st EP Taylor Stks (1994)
ZAYYANI (1986) h. Gr.I placed ZARIYA BLUSHING GROOM
  • 4th Dewhurst Stks GR I (1988)
  • 2nd King Edward VII Stks GR II (1989)
  • 1st Greenham Stks GR III (1989)
  • 1st Allowance Race (1990)
  • 1st Kegworth Mdn Stks (1988)
GRAND PLAISIR (1989) h. Gr.II winner TAPAGE NOCTURNE IRISH RIVER
  • 1st Prix Noailles GR II (1992)
  • 2nd Prix de Vichy (1993)
  • 2nd Prix Touchstone (1993)
  • 1st Prix Batitu (1992)
HARD TOP (2002) h. Gr.II winner WELL HEAD SADLER'S WELLS
  • 1st Great Voltigeur Stks GR II (2005)
  • 1st Come Racing Here on Saturday Evening Mdn Stks (2005)
  • 2nd Fred Archer Stks LR (2007)
  • 2nd CPG 21st Anniversary Conditions Stks (2007)
  • 4th Glorious Stks LR (2007)
  • 4th Fred Archer Stks LR (2006)
JOSR ALGARHOUD (1996) h. Gr.II winner PONT AVEN TRY MY BEST
  • 1st Gimcrack Stks GR II (1998)
  • 2nd Celebration Mile GR II (1999)
  • 3rd Challenge Stks GR II (1999)
  • 1st Prix de la Porte Maillot GR III (2000)
  • 1st Beeswing Stks GR III (1999)
  • 3rd Granville Stks (1998)
SAYEDAH (1998) f. Gr.II winner BALAABEL SADLER'S WELLS
  • 1st Rockfel Stks GR II (2000)
  • 3rd Prix Charles Laffitte LR (2001)
  • 2nd Atalanta Stks LR (2001)
  • 2nd Handicap Stakes (2000)
  • 2nd New Ham Mdn Stks (2000)
  • 4th Coolmore Chalice Stks LR (2001)
BAKILANI (1987) h. Gr.II placed BAYKARA DIRECT FLIGHT
  • 2nd Prix Hocquart GR II (1990)
  • 1st Prix Rieur (1990)
  • 2nd Prix d'Etampes (1990)
CAIRDEAS (2001) h. Gr.II placed SABAAH NUREYEV
  • 2nd Royal Whip Stks GR II (2005)
  • 1st Mooresbridge Stks GR III (2005)
  • 2nd Gallinule Stks GR III (2004)
  • 3rd Meld Stks GR III (2005)
  • 1st Trigo Stks LR (2004)
  • 1st www.thespinroom.com Online Casino (2004)
  • 2nd Ray O'Brien Mazda Stks (2004)
  • 3rd Alleged Stks LR (2005)
  • 4th Saval Beg Stks LR (2006)
  • 4th Vintage Crop Stks LR (2006)
  • 4th Alleged Stks LR (2006)
  • 4th Trigo Stks LR (2005)
  • 4th Finale Stakes LR (2004)
DARTREY (1988) f. Gr.II placed SECALA SECRETARIAT
  • 2nd Sun Chariot Stks GR II (1991)
  • 2nd Musidora Stks GR III (1991)
  • 1st Oh So Sharp Stks (1990)
HIBERNIAN RHAPSODY (1995) h. Gr.II placed ELEGANCE IN DESIGN HABITAT
  • 2nd Appleton H'cap GR II (2000)
  • 3rd New Hampshire Sweepstks H'cap GR III (1999)
  • 4th Derby Trial Stakes GR III (1998)
  • 1st Long Walk Mdn (1997)
  • 2nd Thoroughbred Breeders Supporters (1998)
  • 4th Tote Account Stks (1998)
NARWALA (1987) f. Gr.II placed NOUFIYLA TOP VILLE
  • 2nd Long Island H'cap GR II (1990)
  • 1st Princess Royal Stks GR III (1990)
  • 1st Steine Graduation Gs (1990)
  • 1st Sun Princess Graduation Gs (1990)
  • 2nd Balaton Lodge Stks (1989)
THOLJANAH (1999) h. Gr.II placed ALKAFFEYEH SADLER'S WELLS
  • 2nd Hackney Empire Royal Lodge Stks GR II (2001)
  • 2nd Solario Stks GR III (2001)
  • 4th Jockey Club Cup GR III (2003)
  • 1st Unicoin Homes Noel Murless Stks LR (2002)
  • 1st IAN Wight Happy 50th Birthday Mdn Stks (2001)
  • 3rd Bahrain Trophy LR (2002)
  • 4th Arc Trial LR (2003)
AFALADJA (1989) f. Gr.II placed AFEEFA LYPHARD
  • 3rd Prix de Malleret GR II (1992)
  • 1st Allowance Race (1995)
  • 1st Prix de Normandie LR (1992)
  • 1st Prix Farlam (1992)
  • 1st Prix Gazala (1992)
  • 2nd Las Potrancas H'cap LR (1994)
  • 2nd Prix de l'Avre LR (1992)
ASAWER (2002) f. Gr.II placed SASSY BIRD STORM BIRD
  • 3rd Ribblesdale Stks GR II (2005)
  • 3rd Princess Royal John Doyle Stks GR III (2005)
  • 1st John Musker Stks LR (2005)
  • 1st Champagne Duval-Leroy Mdn F. Stks (2005)
  • 2nd Aphrodite Stks LR (2005)
  • 3rd Lanwades Stud Severals Stks LR (2005)
  • 3rd Auker Rhodes Blue Parrot Mdn Stks (2004)
  • 4th Galtres Stakes LR (2005)
DARK STREET (1990) h. Gr.II placed BAY STREET GRUNDY
  • 3rd Premio Ribot GR II (1994)
  • 2nd Premio Natale Di Roma GR III (1994)
  • 1st Premio U.N.I.R.E. LR (1994)
  • 1st Premio Mergellina (1994)
  • 1st Premio Vittorio Ugo Penco (1994)
  • 1st Premio Mediterraneo (1994)
  • 1st Premio Roland Gardens (1993)
  • 2nd Premio Signorino LR (1994)
  • 3rd Premio Villa Borghese LR (1993)
  • 3rd Premio Lazio LR (1993)
  • 4th Premio Del Plazzale LR (1994)
  • 4th Premio Sirmione LR (1994)
EBAZIYA (1989) f. Gr.II placed EZANA ELA-MANA-MOU
  • 3rd Blandford Stks GR II (1992)
  • 2nd Killavullan Stks GR III (1991)
  • 4th Royal Whip Stks GR III (1992)
  • 1st Trigo Stks LR (1992)
  • 1st Oyster Stks LR (1992)
  • 1st Ballysax Race LR (1992)
  • 1st Ratoath Fillies Mdn (1991)
  • 2nd April Race (1992)
  • 3rd Lower Grand Ebf Mdn (1991)
STREET SHAANA (1998) f. Gr.II placed STREET OPERA SADLER'S WELLS
  • 3rd Prix de Royallieu GR II (2001)
  • 1st Prix de Lutèce GR III (2001)
  • 1st Prix du Haras de Jardy (2001)
  • 2nd Prix de la Cité (2000)
  • 3rd Prix Barquette (2000)
WHITE STAR (1996) f. Gr.II placed WHITE STAR LINE NORTHERN DANCER
  • 3rd Prix de Malleret GR II (1999)
  • 2nd Prix de Royaumont GR III (1999)
  • 1st Prix de Louveciennes (1999)
  • 1st Prix de Malpaire (1999)
  • 3rd Prix de la Croix de Berny (1999)
  • 4th Prix Joubert LR (1999)
WITHOUT A TRACE (2002) f. Gr.II placed STAR PROFILE SADLER'S WELLS
  • 3rd Prix Chaudenay GR II (2005)
  • 2nd Lillie Langtry F.Stks GR III (2005)
  • 3rd Prix Minerve GR III (2005)
  • 1st Totesport.com Fillies' H'CAP Stks (2005)
  • 1st Jobs@pertemps Ebf Class Stks (2005)
  • 1st Health Matters for Men Rating Related Mdn Stks (2005)
  • 3rd Come Racing every Monday this summer Mdn F Stks (2005)
AND BEYOND (1998) h. Gr.II placed AL NAJAH TOPSIDER
  • 4th Goodwood Cup GR II (2002)
  • 1st Queen's Vase GR III (2001)
  • 1st Prix La Moskowa LR (2002)
  • 1st Simon Storage Conditions Stks (2001)
  • 1st Grand National Day Mdn Stks (2001)
  • 4th Auker Rhodes Sick as a Blue Parrot Stks (2002)
APPROACH (2000) f. Gr.II placed LAST SECOND ALZAO
  • 4th Prix de Malleret GR II (2003)
  • 2nd May Hill Stks GR III (2002)
  • 1st Lord Weinstock Memorial Stks LR (2003)
  • 1st Sporting Options Mdn Stks (2002)
  • 2nd Journal Mdn Stks (2002)
BEDAZZLING (1997) f. Gr.II placed DAZZLINGLY RADIANT TRY MY BEST
  • 4th Falmouth Stks GR II (2000)
  • 4th Supreme Stks GR III (2000)
  • 1st Tiger Best Bitter Conditions Stks (2000)
  • 1st Lucent First Mdn Fillies Stks (1999)
  • 2nd Houghton Sales Stks (1999)
  • 3rd Blue Peter Stks (1999)
BUSTAN (1999) h. Gr.II placed DAZZLINGLY RADIANT TRY MY BEST
  • 4th Great Voltigeur Stks GR II (2002)
  • 1st Aunt Bessie's Yorkshire Pudding Stks (2008)
  • 1st Bet365.com Flat V Jump Jockeys H'cap Stks (2008)
  • 1st Polar Ford H'cap Stks (2007)
  • 1st Fairway Stks LR (2002)
  • 1st Heathrow Maiden Stks (2002)
  • 2nd Great Yarmouth Advertiser H'cap Stks (2008)
  • 2nd John Smith's Redcar Straight-Mile Championship (2007)
  • 2nd Totesport.com Thirsk Hunt Cup (2007)
  • 2nd Directors Cup (2006)
  • 2nd Magnolia Stks LR (2004)
  • 2nd James Seymour Stks LR (2003)
  • 3rd Flat V Jump Jockeys H'cap Stks (2009)
  • 3rd 29 Private Members Club Challenge Cup H'cap Stks (2008)
  • 3rd Directors Cup (2007)
  • 3rd Arc Trial LR (2002)
  • 4th Frank Haslam Milan Consitions Stks (2006)
  • 4th Shergar Cup Mile (2006)
  • 4th Collaborative Planning Conditions Stks (2004)
  • 4th Weatherbys stallionbook.co.uk Stks LR (2003)
  • 4th Breitling Watches & Waltons of Chester Stks LR (2003)
ENQUIRY (1992) f. Gr.II placed ELOURA TOP VILLE
  • 2nd Prix de Royaumont GR III (1995)
  • 3rd Prix Berteux GR III (1995)
  • 4th Prix Minerve GR III (1995)
  • 2nd Prix de la Seine LR (1995)
  • 2nd Prix de la Dame du Lac (1995)
  • 4th Prix de Brie Comte Robert (1995)
  • 4th Prix Joubert LR (1995)
  • 4th Prix de la Madeleine (1995)
  • 1st Prix du Bouquetot (1995)
  • 2nd Prix Soya (1994)
  • 3rd Prix des Tertres (1995)
  • 3rd Prix de la Cote d'Argent (1995)
  • 3rd Prix Hayati (1994)
REINA BLANCA (1998) f. Gr.II placed REINE D'BEAUTE CAERLEON
  • 4th Royal Whip Stks GR II (2001)
  • 1st F&M Allowance Race 4yo+ (2002)
  • 1st Regine Mdn (2001)
  • 2nd Ebf Fillies Stks (2001)
  • 4th 1000 Guineas Trial Stakes LR (2001)
RUBHAHUNISH (1991) h. Gr.II placed CAPTIVE ISLAND NORTHFIELDS
  • 4th Prix Maurice de Nieuil GR II (1994)
  • 1st Peter Smith Memorial Mdn Stks (1994)
  • 2nd London Gold Cup (1994)
SHANDON LAKE (1990) h. Gr.II placed LAKE MIST KINGS LAKE
  • 4th Prix Hocquart GR II (1993)
  • 4th Beresford Stakes GR III (1992)
  • 1st Allowance Race (1994)
  • 1st Ballysax Race LR (1993)
  • 4th Tyros Stks LR (1992)
SHAYRAZ (1986) f. Gr.II placed SHAIYRA RELKO
  • 4th Ribblesdale Stks GR II (1989)
  • 1st Late Night Extra Stks (1989)
  • 1st Alveston Mdn Fillies Gs (1989)
  • 2nd Middleton Stks (1989)
  • 4th Berry Magicoal Surefire H'cap LR (1989)
SUNDAR (1987) h. Gr.II placed SUNNY VALLEY VAL DE LOIR
  • 4th Prix Kergorlay GR II (1991)
  • 4th La Coupe GR III (1991)
  • 1st Prix de Tauriac (1996)
  • 1st Prix Alain Grimaux (1993)
  • 2nd Prix Mississipi (1996)
  • 2nd Prix des Acres (1994)
  • 3rd Prix Daniel Guestier (1995)
  • 3rd Prix Georges Baltazzi (1994)
  • 3rd Prix Hubert d'Aillieres (1993)
  • 4th Prix Charles du Breil (1995)
  • 4th Prix Rose Or No (1993)
  • 1st Prix Bougie (1995)
  • 2nd Prix RTL (1996)
  • 2nd Prix Predicateur (1995)
  • 1st Grande Course de Haies de Lyon (1996)
  • 2nd Prix Le Rheusois (1997)
  • 3rd Prix Nogent (1997)
  • 1st Prix Turenne LR (1992)
  • 1st Prix Avenger (1992)
  • 1st Prix Avenger (1991)
  • 1st Norwood Mdn Stks (1990)
  • 2nd Prix de Boulogne LR (1991)
  • 2nd Prix Noelor (1991)
  • 3rd Prix du Carrousel LR (1992)
  • 4th Prix de la Porte de Madrid LR (1992)
DISCREET BRIEF (2000) f. Gr.III winner QUIET COUNSEL LAW SOCIETY
  • 1st Park Hill Stks GR III (2003)
  • 1st Nitex Computer Fairs Mdn Stks (2003)
  • 2nd Vodafone Fillies Stks LR (2003)
  • 2nd Bahrain Trophy LR (2003)
  • 2nd Ebf Mdn Fillies Stks (2002)
  • 2nd Cliff Brants Champagne Retirement Mdn F. Stks (2002)
  • 3rd Douglas Stks (2002)
JOMANA (1998) f. Gr.III winner KERENZA SEATTLE DANCER
  • 1st Prix Corrida GR III (2002)
  • 1st Prix Exbury GR III (2002)
  • 1st Prix William Alexandre Ruinat (2002)
  • 1st Prix Robert de Villeneuve Bargemon (2002)
  • 1st Prix de la Tortiere (2001)
  • 1st Prix de Parilly (2001)
  • 1st Prix du Bois Montbourcher (2001)
  • 2nd Prix Max Sicard LR (2001)
  • 2nd Prix Belle de Nuit LR (2001)
  • 3rd Prix Vincent de Gournay (2001)
  • 4th Grand Prix du Conseil General des Alpes LR (2002)
  • 2nd Prix de la Societe d'Encouragement (2001)
KHALAFIYA (1987) f. Gr.III winner KHALISIYN SHAKAPOUR
  • 1st Meld Stks GR III (1990)
  • 1st Stepaside Mdn Race (1990)
  • 2nd 1000 Guineas Trial LR (1990)
  • 2nd Laidlaw Challenge Cup Race (1989)
PERFECT PLUM (1998) f. Gr.III winner DAMASCENE SCENIC
  • 1st Prix Saint-Roman GR III (2000)
  • 1st Prix des Réservoirs GR III (2000)
  • 1st Scottish Equitable/Jockeys Association (2000)
  • 1st Travis Perkins Blaydon Race (2000)
  • 2nd Racing Channel Available in Pubs and (2000)
  • 2nd Herringfleet Stks (2000)
  • 3rd Priory Park Volkwagen Novice Stks (2000)
SHARAMANA (1991) f. Gr.III winner SHARMEEN VAL DE LOIR
  • 1st Prix Minerve GR III (1994)
  • 1st Prix de Saint-Maximin (1994)
  • 2nd Prix des Tuileries LR (1994)
AMATHIA (1999) f. Gr.III placed ZIVANIA SHERNAZAR
  • 2nd Prix Andre Baboin GR III (2003)
  • 3rd Prix Corrida GR III (2003)
  • 1st Prix Casimir Delamarre LR (2002)
  • 1st Prix Tiffauges (2002)
  • 1st Prix Allez France (2002)
  • 2nd Prix Charles Laffitte LR (2002)
  • 2nd Prix du Manoir (2002)
HIEROGLYPHIC (1988) h. Gr.III placed SPHINX ALPENKONIG
  • 2nd Premio Roma Vecchia GR III (1991)
  • 3rd Doncaster Cup GR III (1992)
  • 1st November H'cap (1991)
  • 1st Cheshire Regiment H'cap Stks (1991)
  • 1st Madagans H'cap Stks (1991)
  • 1st Inveresk Mdn Stks (1991)
  • 3rd Ladbroke H'cap (1991)
  • 3rd Levy Board Mdn Stks (1991)
  • 4th Tote Cesarewitch H'cap (1991)
LORD DARNLEY (2001) h. Gr.III placed GHARIBA FINAL STRAW
  • 2nd Prix du Lys GR III (2004)
  • 1st Prix Val d'Or (2004)
  • 3rd Prix du Dragon (2004)
LUNDY'S LANE (2000) h. Gr.III placed LUNDA SOVIET STAR
  • 2nd Craven Stks GR III (2003)
  • 1st Byrne Group Conditions Stks (2003)
  • 2nd Call 08000 568 621 Chester H'cap Stks LR (2007)
  • 2nd Les Ambassadeurs Club Class Stks (2007)
  • 2nd Gap Personnel Conditions Stks (2003)
  • 2nd Federation of Bloodstock Agents Mdn Stks (2002)
  • 3rd Carlsberg Stand Cup LR (2007)
  • 3rd Sovereign Stks LR (2003)
  • 3rd Novice Stks (2002)
  • 4th Old Newton Cup Stks (2007)
  • 4th Southbrook Inn Conditions Stks (2003)
SUPER GIFT (1993) f. Gr.III placed SPECIALITY PACKAGE BLUSHING GROOM
  • 2nd C L Weld Park Stks GR III (1995)
CARLISLE BAY (1994) h. Gr.III placed MY POTTERS IRISH RIVER
  • 3rd Killavullan Stks GR III (1996)
DARK SHELL (1995) h. Gr.III placed GRECIAN URN ELA-MANA-MOU
  • 3rd Marriott Hotels Stks GR III (1999)
  • 4th Gordon Stks GR III (1998)
  • 1st Aston Park Stks LR (1999)
  • 1st Sun Bank Mdn Stks (1998)
  • 2nd Rjb Mining Conditions Gs (1998)
  • 4th Arc Trial LR (1998)
DASHING CHIEF (1995) h. Gr.III placed CALALOO SIOUX OUR NATIVE
  • 3rd Derby Trial Stks GR III (1998)
  • 1st Claxton Bay Mdn Stks (1997)
  • 3rd Victoria Massey Selling Stks (2000)
  • 3rd Toyota Claiming Stks (1999)
  • 3rd Blue Riband Trial Stks (1998)
  • 4th Boddingtons Manchester Gold Mdn (1997)
GARABAGH (1989) h. Gr.III placed GLOWING HALO GRUNDY
  • 3rd Derby Trial Stakes GR III (1992)
  • 1st Saval Beg Stks LR (1993)
  • 1st Racal Data Communication Race (1992)
  • 1st Aherlow Race (1992)
  • 2nd Crescent Race (1993)
  • 3rd Curragh Cup LR (1993)
  • 3rd Boyne Mdn (1992)
  • 4th Curragh Cup LR (1992)
  • 4th Newgate Motor Co. (1991)
LAKE TOYA (2002) f. Gr.III placed SHINKO HERMES SADLER'S WELLS
  • 3rd Prix de Flore GR III (2005)
  • 4th Prix de Royaumont GR III (2005)
  • 1st Prix Caravelle LR (2005)
  • 1st Prix de Croissy (2005)
  • 1st Prix du Haras du Logis (2004)
  • 2nd Prix Joubert LR (2005)
  • 1st Totesport 0800 221 221 Gillies F. Stks LR (2006)
  • 2nd Totesport 0800 221 221 Gillies F. Stks LR (2007)
  • 3rd River Eden F. Stks LR (2006)
PESCIA (1998) f. Gr.III placed LAMBADA LYPHARD
  • 3rd Prix de Royaumont GR III (2001)
  • 1st Prix de Champlatreux (2001)
  • 1st Prix de la Grange aux Belles (2001)
  • 3rd Prix Good Luck (2001)
  • 3rd Prix Androcles (2001)
  • 4th Prix Belle Sicambre (2000)
  • 4th Prix de l'Elevage (2000)
PUCE (1993) f. Gr.III placed SOUK AHONOORA
  • 3rd Park Hill Stks GR III (1997)
  • 1st Harvest Stks LR (1997)
  • 1st Boddingtons Limited Stks (1996)
  • 1st Bradley Mdn Stks (1996)
  • 2nd Grosvenor Casinos Cup (1997)
  • 2nd South Downs H'cap Stks (1997)
  • 2nd Festival of Speed Classic Mdn Stks (1996)
  • 3rd Tote Ebor H'cap (1997)
  • 3rd Trundle Stks (1996)
QAATEF (1998) h. Gr.III placed SOLO DE LUNE LAW SOCIETY
  • 3rd Weatherbys Insurance Lonsdale Stks GR III (2001)
  • 1st Evening Maiden Stks (2001)
  • 3rd July Trophy Stks LR (2001)
  • 3rd Richard & Jack Wiseman Trust Stks (2001)
RAYSHAN (2000) h. Gr.III placed RAYSEKA DANCING BRAVE
  • 3rd Curragh Cup GR III (2003)
  • 1st Events Parking Ltd Stks (2003)
  • 2nd Carrickmines Race (2003)
RENASHAAN (1989) f. Gr.III placed GERBERA LYPHARD
  • 3rd Prix Vanteaux GR III (1992)
  • 1st Prix Casimir Delamarre LR (1992)
  • 1st Prix Hermieres (1991)
  • 3rd Prix Saraca LR (1991)
SHAMAWNA (1989) f. Gr.III placed SHAMSANA NIJINSKY
  • 3rd Prix de Royaumont GR III (1992)
  • 4th Prix Cleopatre GR III (1992)
  • 1st Prix Rodosto (1992)
  • 1st Prix Quintette (1992)
VALDARA (1991) f. Gr.III placed VALVERDA IRISH RIVER
  • 3rd Prix des Reservoirs GR III (1993)
  • 1st Prix de la Lorie (1993)
BERRY'S DREAM (1987) f. Gr.III placed BERRY'S CAY THE MINSTREL
  • 4th Lancashire Oaks GR III (1990)
  • 4th Musidora Stks GR III (1990)
  • 1st Radley Stks LR (1989)
  • 2nd Doonside Cup LR (1990)
BLUESHAAN (1993) h. Gr.III placed PALE BLUE KRIS
  • 4th Prix La Force GR III (1996)
  • 1st Prix des Naiades (1997)
  • 2nd Prix Yves Parenti (1997)
  • 4th Prix de Senlis (1995)
  • 1st Prix du Lieu Feral (1996)
  • 2nd Prix de Longchamp (1996)
  • 3rd Prix de Dozule (1997)
  • 1st Prix du Lieu Calice (1995)
  • 4th Prix Fasquel (1996)
BLUFFING (1992) f. Gr.III placed INSTINCTIVE MOVE NIJINSKY
  • 4th Derby Trial Stakes GR III (1995)
  • 2nd Sportsmans Race (1995)
  • 3rd Victor Mccalmont Memorial Stks LR (1995)
  • 3rd Eyrefield Race LR (1994)
FIRECREST (1997) f. Gr.III placed TREFOIL BLAKENEY
  • 4th Princess Royal Stks GR III (2000)
  • 1st Galtres Stakes LR (2000)
  • 1st Bibury Cup Stks (2000)
  • 1st Thehorsesmouth.Co.Uk Stks (2000)
  • 1st Beacon Bitter Fillies H'cap Stks (2000)
  • 1st Jig Racing - Coventry H'cap Stks (2000)
  • 4th Aphrodite Stks LR (2000)
HANNABARBERA (1997) f. Gr.III placed GERBERA LYPHARD
  • 4th Prix Vanteaux GR III (2000)
  • 1st Prix Equibati (1999)
  • 3rd Prix Radio Scoop (1999)
  • 4th Prix Sepmo (1999)
  • 2nd Prix de Bois Josselyn (2000)
  • 1st Prix des Oeillets (1999)
  • 2nd Prix de Coquainvillier (1999)
OLIMPIC GIRL (2002) f. Gr.III placed LILLE HAMMER SADLER'S WELLS
  • 4th Prix Minerve GR III (2005)
  • 1st Prix Urban Sea LR (2005)
  • 1st Prix d'Essai (2005)
  • 2nd Prix Blanche (2005)
  • 4th Prix Joubert LR (2005)
  • 1st Prix des Pouliches (2005)
POMMARD (1993) h. Gr.III placed PONT AVEN TRY MY BEST
  • 4th Craven Stks GR III (1996)
  • 1st Logitech Mouse Mdn Stks (1995)
SARENARA (1996) f. Gr.III placed SARAPOSA AHONOORA
  • 4th May Hill Stks GR III (1998)
  • 1st Smirnoff Red Stks (1998)
SAYADAW (2000) h. Gr.III placed VINGT ET UNE SADLER'S WELLS
  • 4th Dubai Irish Village Stks GR III (2004)
  • 1st Caroline Strachan 30th Birthday Mdn Stks (2003)
  • 2nd Salisbury Mdn Stks (2003)
TANAGHUM (2000) f. Gr.III placed MEHTHAAF NUREYEV
  • 4th Princess Royal Stks GR III (2003)
  • 1st Hyperion Court Mdn Stks (2003)
  • 2nd Harvest Stks LR (2003)
  • 4th Upavon Fillies Stks LR (2003)
YEAR TWO THOUSAND (1998) h. Gr.III placed VINGT ET UNE SADLER'S WELLS
  • 4th Queen's Vase GR III (2001)
  • 1st Ngk Spark Plugs/Fmi Mdn Stks (2001)
  • 2nd Soham Mdn Stks (2001)
ZILLION (1991) h. Gr.III placed ZOUMORROD AL NASR
  • 4th Prix Foy GR III (1995)
  • 1st Grand Prix Anjou Bretagne LR (1995)
  • 1st Grand Prix du Credit Agricole d'Alsace LR (1995)
  • 1st Prix Biniou (1994)
  • 2nd Prix Pelleas LR (1994)
  • 2nd Prix de Douvres (1995)
ALIYA (1994) f. Listed winner ALANNYA RELKO
  • 1st Oyster Stks LR (1997)
  • 1st Bank of Ireland Motors Mdn (1997)
  • 2nd Ballycullen Stks LR (1997)
  • 2nd Challenge Race LR (1997)
  • 3rd Anglo Printers Mdn (1997)
ANAZA (1986) f. Listed winner AZAARIKA RIBERO
  • 1st Prix Herbager LR (1988)
  • 1st Prix Zariba (1988)
CHRISTEL FLAME (1999) f. Listed winner KIRKBY BELLE BAY EXPRESS
  • 1st Derby du Languedoc LR (2002)
  • 1st Prix du Charme (2002)
GRECIAN DART (1992) h. Listed winner GRECIAN URN ELA-MANA-MOU
  • 1st Grand Prix du Sud Ouest LR (1996)
  • 1st Grand Prix de la Ville de Craon (1996)
  • 1st Prix de l'Eure (1995)
  • 2nd Prix d'Yzeure (1995)
  • 3rd Grand Prix de Villeurbanne LR (1995)
  • 1st Prix du Pont de Normandie (1996)
  • 1st Prix de l'Aubisque (1995)
  • 2nd Prix RTL (1996)
  • 3rd Prix du Bois Bourillon (1996)
HAMMIYA (2000) f. Listed winner ALBACORA FAIRY KING
  • 1st Cheshire Oaks LR (2003)
  • 1st Constant Security Mdn Stks (2003)
KATIYKHA (1996) f. Listed winner KATIYFA AUCTION RING
  • 1st Ballycullen Stks LR (2000)
  • 1st Duke of Edinburgh Stks (2000)
  • 1st Victor Mccalmont Memorial Stks LR (2000)
  • 1st Grosvenor Rated Stks (1999)
  • 1st Sports Mercury Conditions Stks (1999)
  • 1st Sunley Mdn Stks (1999)
  • 2nd Ebf Stks (2000)
  • 2nd Premio Giovanni Falck LR (1999)
  • 4th Saval Beg Stks LR (2000)
LA COMBATTANTE (1987) f. Listed winner LA COMMERE DR FAGER
  • 1st Prix des Jouvenceaux et Jouvencelles (1991)
MARWAZI (1987) h. Listed winner MODIYNA NISHAPOUR
  • 1st Sandown Park Challenge Cup (1993)
  • 1st Beijing H'cap (1992)
  • 1st National Panasonic Cup (1991)
  • 1st Queen Mother's Cup LR (1991)
  • 1st Hawthorn Ebf C & G Race (1989)
  • 2nd O'Connell Street Race (1990)
MIRISI (1989) h. Listed winner MISS MELODY TUDOR MELODY
  • 1st Relaunch Stks LR (1992)
  • 1st Prix Saint-Simon (1992)
  • 3rd Prix Victrix (1991)
  • 4th Prix d'Athis-Mons (1991)
  • 4th Prix des Aigles (1991)
MOMENTS OF JOY (2000) f. Listed winner MY EMMA MARJU
  • 1st Vodafone Fillies Stks LR (2003)
  • 1st July Maiden Stks (2003)
ON Y REVIENT (1989) h. Listed winner PURPLE ROSE GENERAL HOLME
  • 2nd Prix Espace Vital (1995)
  • 1st Grand Prix de Nantes LR (1992)
  • 1st Prix Callistrate (1992)
  • 2nd Prix Denisy LR (1992)
PRETTY (1996) f. Listed winner LADY NESSA AL NASR
  • 1st Prix Mahina (2001)
  • 1st Prix d'Automne LR (2000)
  • 1st Prix des Maroseaux (2000)
  • 1st Prix de la Grange Bateliere (2000)
  • 1st Prix des Lyons (1999)
  • 2nd Prix d'Aquitaine (2001)
  • 2nd Prix de la Croix Catelan (2000)
  • 2nd Prix de Lamorlaye (1999)
  • 1st Prix de l'Elevage (1999)
SHANKORAK (1987) h. Listed winner SHANJARINA BLUSHING GROOM
  • 1st Carroll Trophy H'cap Hdle LR (1992)
  • 1st Julianstown Mdn (1990)
  • 2nd GPT Galway H'cap (1992)
  • 2nd Jack Duggan Memorial H'cap Hdle (1992)
  • 2nd Monaloe H'cap Hdle (1992)
  • 2nd Garristown Race (1990)
  • 3rd Celbridge Ext Hdle (1992)
  • 3rd Rte Sport H'cap Hdle (1991)
  • 4th O'Malley Group Mdn (1990)
SHEMAYA (1996) f. Listed winner SHEMAKA NISHAPOUR
  • 1st Prix Casimir Delamarre LR (1999)
  • 1st Prix de la Fosse aux Biches (1999)
  • 3rd Prix Melisande LR (1999)
SHERIYNA (1988) f. Listed winner SHASHNA BLAKENEY
  • 1st Prix de la Ville de Rueil-Malmaison LR (1991)
  • 1st Prix Dushka (1991)
  • 2nd Prix Belle de Nuit LR (1991)
  • 4th Prix d'Automne LR (1991)
TALAASH (1997) h. Listed winner ROYAL BALLET SADLER'S WELLS
  • 1st Grand Prix de Clairefontaine LR (2000)
  • 1st Weald & Downland Museum Mdn Stks (2000)
  • 3rd Carbon Link Conditions Stks (2000)
TIJARA (1989) f. Listed winner TIBRIZA NISHAPOUR
  • 1st Ulster Harp Derby H'cap LR (1992)
  • 1st Arkendale Mdn (1992)
  • 2nd Solonaway Race LR (1992)
  • 2nd Amethyst Stks LR (1992)
  • 3rd Trigo Stks LR (1992)
  • 3rd Silver Race LR (1992)
  • 4th Diamond Stks LR (1992)
  • 4th Oaks Trial LR (1992)
WILD HEAVEN (1996) f. Listed winner MILD INTRIGUE SIR IVOR
  • 1st Eyrefield Stakes LR (1998)
  • 1st Premier Fillies Nursery H'cap (1998)
  • 1st Omeath Stks (1998)
ALICE TOWN (2002) f. Listed placed CAPE GRACE PRIOLO
  • 1st Prix de la Bibliotheque Nationale (2005)
  • 2nd Prix Casimir Delamarre LR (2005)
  • 3rd Prix Cérès LR (2005)
  • 4th Prix Coronation LR (2005)
BARZAH (1999) f. Listed placed LEPIKHA EL GRAN SENOR
  • 1st Ladbrokes Novice Fillies Stks (2001)
  • 2nd Derby Trial Stks LR (2002)
DARRERY (1990) f. Listed placed FLAMENCO DANCE SPELL
  • 4th Prix Predicateur LR (1994)
  • 1st Silver Seal H'cap (1994)
  • 1st Frier Wood Conditions Stks (1993)
  • 1st Foxhall Mdn Stks (1993)
  • 2nd Aphrodite Stks LR (1994)
  • 2nd West Dean Mdn Stks (1993)
  • 3rd Royal Hong Kong Jockey Club Trophy (1994)
  • 3rd Bessborough Stks (1994)
HASHAR (1988) h. Listed placed HAZY IDEA HETHERSETT
  • 1st Butterley Brick Stks (1992)
  • 1st Walton Nov Hdle (1992)
  • 1st Oakley Race (1991)
  • 2nd Ulster Harp Derby H'cap LR (1991)
  • 3rd Kilternan Mdn (1990)
  • 4th London Gold Cup (1992)
  • 4th Sportsmans Race (1991)
KORASOUN (1997) h. Listed placed KOZANA KRIS
  • 1st Tara Sires Stks (2000)
  • 2nd Silver Stks LR (2000)
MAID OF KILLEEN (1996) f. Listed placed SOVEREIGN TOUCH PENNINE WALK
  • 1st Ebf Stks (1998)
  • 2nd Ardilaun House Hotel Conference Centre LR (1999)
  • 2nd Broadford Race Stks (1999)
  • 3rd Ballymany H'cap (1999)
MOST CHARMING (1994) f. Listed placed MISS FYOR DANZIG
  • 1st Prix Tanit (1996)
  • 2nd Prix La Camargo LR (1997)
RASM (1997) h. Listed placed NORTHSHIEL NORTHFIELDS
  • 1st Wates Group Mdn Stks (2000)
  • 2nd Milcars New Stks LR (2000)
  • 3rd Wolferton Stks LR (2002)
  • 3rd Rundle & Co. Conditions Stks (2002)
  • 3rd Rg Carter Cambridge Conditions Stks (2000)
  • 3rd Lingfield Mdn Stks (1999)
RUSSIAN SOCIETY (2000) f. Listed placed RUSSIAN SNOWS SADLER'S WELLS
  • 1st Saltwell Signs Mdn F. Stks (2003)
  • 2nd Auker Rhodes Blue Parrot F. Stks LR (2003)
  • 2nd Filbert Mdn Fillies Stks (2002)
  • 3rd Quince Maiden F. Stks (2002)
SAKURA CHARMER (1991) h. Listed placed LADY SEYMOUR TUDOR MELODY
  • 1st Prix de la Rouviere (1996)
  • 1st Prix du Haras de Fresnay-le-Buffard (1995)
  • 1st Prix Lieutenant Colonel Provost (1995)
  • 1st Prix de Dol (1995)
  • 1st Prix des Tertres (1994)
  • 2nd Prix de Sablonville (1993)
  • 1st Handicap de l'Arceau (1996)
  • 1st Prix de Bondoufle (1994)
  • 3rd Prix de l'Endurance (1996)
SHEDABAD (2000) h. Listed placed SHEREMA RIVERMAN
  • 1st Prix des Tritons (2002)
  • 2nd Prix des Arvernes (2003)
  • 2nd Prix Tiffauges (2003)
  • 2nd Prix de la Tour Saint-Jacques (2003)
  • 2nd Criterium de l'Ouest LR (2002)
  • 3rd Prix de Periers en Auge (2003)
  • 3rd Prix de Marolles (2002)
TARAZA (1998) f. Listed placed TARZIYANA DANZIG
  • 1st Guinness Extra Stout H'cap (2001)
  • 1st Ebf Fillies Stks (2001)
  • 2nd Trigo Stks LR (2001)
  • 2nd Irish Business & Employers Conf. (2000)
  • 3rd Oyster Stks LR (2001)
  • 4th Ballycullen Stks LR (2001)
TEDARSHANA (1994) f. Listed placed TE KANI NORTHERN DANCER
  • 1st Prix de la Croix de Berny (1997)
  • 2nd Prix Joubert LR (1997)
  • 2nd Prix des Vestales (1997)
TINASHAAN (1992) f. Listed placed CATINA NUREYEV
  • 1st Teddington Fillies Conditions Stks (1995)
  • 1st Happisburgh Mdn Stks (1995)
  • 2nd Aphrodite Stks LR (1995)
  • 2nd Yorkshire Stand Mdn Fillies Stks (1995)
  • 2nd Insulpak Conditions Stks (1995)
  • 2nd Geoffrey Barling Mdn Stks (1995)
  • 4th 'Bobs Return' Cup (1996)
  • 4th Chippenham Park Stks (1996)
ZARLANA (1994) f. Listed placed ZARNA SHERNAZAR
  • 1st Prix de Dieppe (1997)
  • 2nd Prix La Sorellina LR (1997)
  • 2nd Prix de la Grange des Prés (1997)
  • 2nd Prix de la Grange aux Belles (1997)
  • 2nd Prix Sanguinolette (1996)
  • 3rd Prix de Brunehaut (1997)
  • 4th Prix de l'Aubertin (1996)
CONTINUOUS (1991) f. Listed placed TIFRUMS THATCH
  • 1st Kilkenny Ebf Mdn (1993)
  • 3rd Ali Retza & Mamadi Soudavar Garnet Stks LR (1994)
  • 4th Getting Out Race (1994)
  • 4th Laidlaw Challenge Cup Mdn (1993)
DARROUZETT (1994) f. Listed placed HEBBA NUREYEV
  • 1st Denny Cordell Lavarack Memorial Fillies Stks (1997)
  • 1st Corporate Sport & Leisure H'cap (1997)
  • 3rd Diamond Stks LR (1997)
DUE SOUTH (1995) f. Listed placed ISLAND WEDDING BLUSHING GROOM
  • 1st Journal Mdn Stks (1997)
  • 3rd Grangewood Stks (1998)
  • 3rd Shadwell Stud Cheshire Oaks LR (1998)
  • 3rd Bellway Homes Stardom Stks LR (1997)
  • 3rd Newcastle Exhibition Ale Blaydon Race (1997)
  • 4th Minster Moorgate Mdn Stks (1997)
FREEDOM FLAME (1993) f. Listed placed FIRE AND SHADE SHADEED
  • 2nd Prix de Coislin (1996)
  • 3rd Prix Occitanie LR (1996)
  • 4th Prix Panacée LR (1996)
  • 1st Duke of Cambridge H'cap (1996)
  • 2nd Silverdale Mdn Stks (1995)
  • 2nd Sunday Mail Race (1995)
  • 3rd Yorkshire-Tyne Tees Television Mdn (1996)
  • 4th Dnb London Silver Jubilee Rated Stks (1996)
KALIKALA (1986) f. Listed placed KALKEEN SHESHOON
  • 1st Prix Basse Pointe (1989)
  • 2nd Prix Cherie Noire (1988)
  • 3rd Prix de la Porte de Passy LR (1989)
  • 3rd Prix Discrete (1988)
KARIS (1997) h. Listed placed KAMISHA LYPHARD
  • 1st Prix du Casino Municipal (2004)
  • 1st Prix Henry et Roger Cravoisier (2004)
  • 1st Prix Jacques de Watrigant (2003)
  • 1st Prix de l'Ile de Beaute (2001)
  • 1st Prix des Violettes (2000)
  • 1st Prix Herve Ginoux (2000)
  • 2nd Prix Guy Duval Lemonnier (2003)
  • 2nd Prix General de Saint-Didier (2003)
  • 2nd Prix Robert de Villeneuve Bargemon (2003)
  • 2nd Prix de la Ville de Blagnac (2002)
  • 2nd Prix de Tournefeuille (2001)
  • 2nd Prix Henri Seille (2000)
  • 3rd Grand Prix de Ghizonaccia (2004)
  • 3rd Prix de Ventiseri (2004)
  • 3rd Prix General de Saint-Didier (2004)
  • 3rd Prix des Miquelots (2002)
  • 3rd Grand Prix du Conseil General des Alpes LR (2002)
  • 3rd Prix William Alexandre Ruinat (2002)
  • 4th Grand Prix des Membres Fondateurs de L (2004)
  • 4th Prix Joseph Peyrelongue (2003)
  • 4th Prix Michel Dorr (2002)
  • 4th Grand Prix du Sud-Ouest LR (2002)
  • 4th Prix Rene Bedel LR (2002)
  • 4th Prix Karaway (2002)
  • 1st Prix de la Reine Marguerite (2001)
  • 1st Prix Paul Riquet (2000)
  • 2nd Prix Sud-Radio (2001)
  • 2nd Prix du Printemps (2002)
  • 1st Prix du Pont Long (2000)
PIANO STAR (2000) h. Listed placed DE STAEL NIJINSKY
  • 1st Kidz Play Maiden Stks (2003)
  • 2nd Boodle & Dunthorne Mdn Stks (2003)
  • 3rd Godolphin Stks LR (2003)
  • 4th Predominate Stks LR (2003)
PONY GIRL (2001) f. Listed placed MYPRECIOUSPROSPECT MR PROSPECTOR
  • 1st Grand Prix de Villeurbanne (2005)
  • 1st Prix de la Grange des Prés (2004)
  • 1st Prix du Val Marin (2003)
  • 2nd Prix Aricie (2005)
  • 3rd Prix Maurice de Nexon (2005)
  • 3rd Grand Prix du Nord LR (2004)
  • 3rd Prix Belebat (2004)
  • 4th Prix du Renard (2004)
  • 4th Prix de la Ville de Sauternes (2004)
  • 1st Prix Louis Cambreleng (2004)
SHAANDAR (1998) h. Listed placed MOON PARADE WELSH PAGEANT
  • 1st Peter Smith Memorial Mdn Stks (2001)
  • 3rd Bahrain Trophy LR (2001)
  • 3rd Ruinart Champagne Conditions Stks (2001)
SHANNON SPRINGS (2002) h. Listed placed OUR QUEEN OF KINGS ARAZI
  • 1st Da Constable Class Stks (2005)
  • 1st Grantchester Mdn Stks (2005)
  • 2nd Thwaites Smooth Beer Mdn Stks (2004)
  • 2nd Nspcc Maiden Stks (2004)
  • 3rd Acomb Stks LR (2004)
  • 4th Dalby Screw-driver H'cap Stks (2005)
TAVILDARAN (1994) h. Listed placed TALWARA DIESIS
  • 1st Prix du Val de Sarthe (1997)
  • 2nd Prix de la Hetraie (1997)
  • 3rd Prix de Sainte-Croix (1997)
  • 1st Prix de Tierceville (1997)
  • 2nd Prix des Epinettes (1997)
  • 3rd Handicap (1997)
  • 3rd Big Shot II Stks LR (1998)
VIZ (2002) f. Listed placed FOR EXAMPLE NORTHERN BABY
  • 3rd Prix Panacée LR (2005)
  • 1st Mercedez Benz Direct Mdn Stks (2005)
  • 2nd Patrington Haven Leisure Park H'cap Stks (2005)
  • 2nd Close House Mdn Stks (2005)
  • 3rd Black Sheep Brewery Mdn Stks (2005)
ALMIZAN (2000) h. Listed placed BINT ALBAADIYA WOODMAN
  • 1st Gael Suzuki H'cap Stks (2003)
  • 1st Rye Maiden Stks (2003)
  • 2nd Future Hope Charity Stks (2003)
  • 3rd Bollinger Champagne Challenge Series H'cap Stks (2006)
  • 3rd Wild Beef Winning Way H'cap Stks (2005)
  • 3rd Blue Square Games H'cap Stks (2004)
  • 4th Goodwood Stks (2004)
  • 4th Weatherbys Insurance H'cap Stks (2004)
  • 4th Willie Park Trophy Stks LR (2003)
  • 4th Avtrade Stks (2003)
  • 4th Peter Smith Memorial Mdn Stks (2003)
BUBBLING HEIGHTS (1993) f. Listed placed BUBBLING DANSEUSE ARCTIC TERN
  • 3rd Prix de Lormoy (1996)
  • 3rd Prix de la Megisserie (1996)
  • 3rd Prix de la Fourriere (1995)
  • 4th Prix Casimir Delamarre LR (1996)
  • 1st Prix Basse Pointe (1996)
  • 2nd Prix de Bonneville (1995)
CHARROUX (1995) f. Listed placed DURTAL LYPHARD
  • 3rd Lincoln Mild Cigars Mdn Fillies Stks (1998)
  • 4th Ballymacoll Stud Stks LR (1998)
DARONNE (1991) h. Listed placed PIPINA SIR GAYLORD
  • 1st Hampshire Conditions Stks (1994)
  • 1st Bishopstone Stks (1994)
  • 1st London Trust Securities Mdn Stks (1993)
  • 2nd Yorkshire-Tyne Tees Telev. Stks (1994)
  • 2nd John Smiths Hastings Mdn Stks (1993)
  • 4th Bahrain Trophy LR (1994)
  • 4th Feilden Stks LR (1994)
  • 4th Silver Tankard Stks LR (1993)
DOLFIKAR (1995) h. Listed placed DOUNYA CARO
  • 1st Prix des Chaumieres (1998)
  • 1st Prix des Tritons (1997)
  • 2nd Prix des Aigles (1997)
  • 3rd Prix de Vincennes (1998)
  • 3rd Prix du Vert Galant (1998)
DRAMATIQUE (2002) f. Listed placed MYSTERY PLAY SADLER'S WELLS
  • 1st Prix de l'Esterel (2005)
  • 2nd Prix de Louveciennes (2005)
  • 2nd Prix Ad Altiora (2005)
  • 3rd Prix de Ramatuelle (2005)
  • 4th Prix Urban Sea LR (2005)
  • 4th Prix Magnoliere (2005)
IDAMARA (1988) f. Listed placed IBADIYYA TAP ON WOOD
  • 3rd Prix de Bezons (1991)
  • 1st Prix Liberte-Dimanche (1990)
  • 2nd Prix Fionella (1991)
KARDASHINA (1992) f. Listed placed KARMISKA BIKALA
  • 1st Prix General Madamet (1995)
  • 2nd Prix Centre Leclerc Laval (1995)
  • 3rd Grand Prix de la Ville de Craon (1996)
  • 4th Prix de l'Horloge (1995)
  • 1st Prix de Medicis (1995)
  • 2nd Omnium (1996)
  • 2nd Prix de Plaisance (1996)
  • 3rd Prix du Pont de Normandie (1996)
  • 4th Prix RTL (1995)
  • 3rd Prix de la Chataigneraie (1995)
  • 4th Prix de Beaumont le Roger (1995)
  • 1st Prix de la Perrigne (1995)
  • 4th Grand H'cap de Craon (1995)
  • 4th Prix de la Haie Tondue (1995)
MARIENBAD (1991) f. Listed placed MARIE DE FONTENOY LIGHTNING
  • 1st Prix de Potigny (1994)
  • 1st Prix de Saint-Eutrope (1993)
  • 4th Prix de Falaise (1994)
  • 4th Prix Saraca LR (1993)
MARISHAAN (1994) f. Listed placed MIRANISA HABITAT
  • 1st Prix du Puits Aux Chiens (1997)
  • 1st Prix de Gagny (1996)
  • 2nd Prix du Parc des Coquibus (1996)
  • 3rd Prix du Mont de Po (1996)
  • 4th Prix des Bruyeres (1997)
  • 4th Prix de Varaville (1996)
  • 4th Criterium d'Evry LR (1996)
  • 4th Prix de Sens (1997)
PIACENZA (1992) f. Listed placed KAHARA HABITAT
  • 1st Prix de Champlatreux (1995)
  • 2nd Prix de la Fosse aux Biches (1995)
  • 4th Prix Isola Bella LR (1995)
QUDRAH (2000) f. Listed placed ALWIYDA TREMPOLINO
  • 1st Prix des Pyramides (2003)
  • 4th Prix de Grandouet (2002)
  • 4th HBLB 'Further Flight' Stks LR (2004)
RAINBOY (2002) h. Listed placed RAIN DANCER SADLER'S WELLS
  • 1st Prix Burgos (2005)
  • 1st Prix de la Ville de Bagneres (2005)
  • 3rd Prix Philippe du Vivier (2004)
  • 4th Derby du Languedoc LR (2005)
SHIMAZU (1994) h. Listed placed SHAMSHIR KRIS
  • 1st Prix de Lubersac (1997)
  • 1st Putney Mdn Stks (1996)
  • 4th Superlative Stks LR (1996)
SVETLANA (1988) f. Listed placed BELLE DOCHE RIVERMAN
  • 1st Prix Gardefeu (1990)
  • 2nd Prix Prestige (1991)
TADKIYRA (1989) f. Listed placed TREMOGIA SILVER SHARK
  • 1st Prix Cretonne (1992)
  • 2nd Prix Calandria (1992)
  • 3rd Prix La Sega (1992)
  • 4th Prix de Courteuil (1992)
WESTERN RIDGE (1997) h. Listed placed HELVELLYN GONE WEST
  • 1st Bet Direct Tax Free Betting Mdn (2002)
  • 1st Bet Direct Tax Free H'cap (2002)
  • 2nd Pochins Handicap Stks (2002)
  • 3rd Bet Direct on 0800 32 93 93 Stks (2002)
  • 3rd Sis Digital, Nb 1 for Course Data H'cap (2002)
  • 4th Washington Singer Stks LR (1999)
WILL BE BLUE (1988) f. Listed placed WARSAW BON MOT III
  • 1st Prix La Francaise (1991)
  • 2nd Prix des Pins (1992)
  • 2nd Prix de Champlatreux (1991)
  • 4th Prix de la Celle Saint-Cloud (1991)
ZAILA (1988) f. Listed placed ZAHRA HABITAT
  • 1st Prix du Bac (1991)
  • 3rd Prix de la Haie Fleurie (1991)
AFGHANI (1989) h. Winner AFKAZA LABUS
  • 1st Woodfab Flat Race Final (1993)
  • 1st Dungarvan Flat Race (1993)
AFRAGHA (1994) f. Winner AFASARA SHARDARI
  • 1st Tully Mdn (1997)
AFRIYD (1986) h. Winner AFEEFA LYPHARD
  • 1st Sun Life of Canada H'cap (1989)
  • 2nd John Smith's Magnet Cup (H'cap) (1989)
  • 4th Tote Ebor H'cap (1989)
  • 4th Royal Hong Kong Jockey Club Trophy (1989)
  • 4th Beccles Mdn Stks (1988)
AL AARAAF (1990) f. Winner ALLE SPRINT ALLEGED
  • 1st Premio Scaldasole (1993)
AL KARNAK (1989) h. Winner TEXLY LYPHARD
  • 1st Allowance Race (1993)
  • 1st Julie Krone Mdn Stks (1992)
  • 2nd Racecall Melrose H'cap (1992)
  • 3rd Autumn Cup (1992)
  • 3rd Mallard H'cap (1992)
  • 3rd Piper Champagne & Raffles Nightclub (1992)
ALASANA (1991) f. Winner ALEEMA RED GOD
  • 1st Prix Francois de Ladoucette (1994)
  • 2nd Prix des Biches (1994)
  • 2nd Prix Dahlia (1994)
  • 3rd Prix du Roule (1994)
  • 3rd Prix Lyphard (1994)
  • 1st Prix de Pompadour (1994)
ALITHINI (1998) f. Winner QUIET COUNSEL LAW SOCIETY
  • 1st Prix Duguesclin (2002)
  • 4th Merewood Homes Maiden F. Stks (2001)
ALIYSHAN (2000) f. Winner ALIMANA AKARAD
  • 1st Roscommon Stks (2003)
ALL'S FORGOTTEN (2000) f. Winner FORGET ABOUT IT BE MY GUEST
  • 1st Ebf Kingdom Fillies Stks (2003)
  • 2nd Solohead Stks (2003)
  • 2nd Ebf Fillies Stks (2003)
  • 4th Hannon Poultry H'cap (2003)
ALLUDE (1999) h. Winner AHLIYAT IRISH RIVER
  • 1st June Truck Festival at Greenmount Stks (2002)
ALMOST FREE (1997) h. Winner LIGHT FRESH AIR RAHY
  • 1st Chronicle Motoring Mdn Stks (2000)
  • 4th Simon Storage Conditions Stks (2000)
ALTISHAR (1988) h. Winner ALTIYNA TROY
  • 1st Tend-R-Leen Sweet Feed Mdn (1991)
  • 4th Connell H'cap (1992)
ALWAYS THE GROOM (2002) h. Winner KYKA BLUSHING JOHN
  • 1st Ferrybank Motors 40th Celebration H'cap (2007)
  • 1st Derrinstown Stud App'ce H'cap (2006)
  • 1st Cheestrings H'cap (2006)
  • 1st Derrinstown Stud Coranna App'ce H'cap (2006)
  • 2nd Cheestrings H'cap (2007)
  • 2nd Thalgo Ladies Derby Stks (2007)
  • 2nd Kilkenny H'cap (2007)
  • 2nd Derrinstown Stud App'ce H'cap (2006)
  • 3rd Waterford Container Terminal H'cap (2008)
  • 3rd Riverstown H'cap (2007)
AMANDINE (1991) f. Winner LIBERTINE HELLO GORGEOUS
  • 1st Prix d'Isigny (1994)
  • 4th Prix de Colombes (1994)
ANAAMIL (2002) f. Winner NOUSHKEY POLISH PRECEDENT
  • 1st Stanleybet.com Mdn Stks (2005)
ANDAMANN (1988) h. Winner ANAFA FARISTAN
  • 1st Prix Aveu (1991)
  • 2nd Prix Birum (1991)
ANTIQUE PEARL (1996) f. Winner TOUCH AND LOVE GREEN DESERT
  • 1st Prix Andre Belinguier (1999)
  • 1st Prix Djarvis (1999)
  • 2nd Prix de la Grange des Prés (1999)
  • 4th Prix de Bonnelles (1999)
  • 4th Prix du Val de Sarthe (1999)
  • 4th Prix de la Croix des Veneurs (1998)
ARCHIAS (1999) h. Winner ARIONETTE LOMBARD
  • 1st Preis des Rennstalls Ralf Suerland (2002)
ART ANTIQUE (1999) f. Winner ALTE KUNST ROYAL ACADEMY
  • 1st Erdinger Alkoholfrei Rennen (2002)
  • 2nd Preis Des Rennstalls Ralf Suerlad (2002)
  • 3rd Elphin H'cap (2006)
ARTILLERY (1998) h. Winner ALIMANA AKARAD
  • 1st Melrose Stks (2001)
  • 1st Levy Board Mdn Stks (2001)
  • 3rd Salisbury Festival Conditions Stks (2001)
  • 3rd Manny Berstein Credit Card Mdn Stks (2001)
ASHARNA (1999) f. Winner ASHTARKA DALSAAN
  • 1st Prix du Louvre (2002)
AVEIRO (1996) g. Winner AVILA AJDAL
  • 1st Denise and Peter Macklin H'cap Stks (2002)
  • 1st Pier Hotel H'cap Stks (2001)
  • 1st Argus Summer Motor Show H'cap Stks (2001)
  • 3rd British Open Snooker Selling H'cap (2003)
  • 3rd Lucy d'Auvergne Lady Riders Series H'cap (2003)
  • 3rd fromtheterrace.co.uk H'cap Stks (2001)
  • 3rd Bollinger Champagne Challenge Series (2001)
  • 3rd Zurich London H'cap Stks (2001)
  • 3rd Bet Direct From Littlewoods H'cap (2001)
  • 3rd Montana Wines Mdn Stks (1999)
  • 4th John Weir and Pat McEnery App'ce H'cap (2001)
AYMARA (1997) f. Winner CHIPAYA NORTHERN PROSPECT
  • 1st Eyebroughy Mdn Stks (2000)
  • 2nd David McLean Group Mdn Fillies Stks (2000)
  • 2nd Threepwood Mdn Stks (2000)
  • 4th Silwood Park Nurseries Mdn Stks (2000)
BAKKAR (1994) h. Winner BAYYASA CAERLEON
  • 1st Riverstown Mdn (1997)
  • 2nd Blessington Race (1997)
BALADIYA (1987) f. Winner BAYAZIDA BUSTINO
  • 1st City of Norwich Claiming Stks (1993)
  • 1st Whitby Claiming Stks (1993)
  • 1st Kilbegnet Race (1990)
  • 1st Tully Mdn (1990)
  • 2nd St Leger Trial (1990)
  • 3rd Helping Children Through Sport' Stks (1993)
BALANKIYA (2002) f. Winner BALANKA ALZAO
  • 1st Prix de la Celle Saint-Cloud (2005)
  • 2nd Prix de Laigneville (2005)
  • 3rd Prix de Bellecour (2005)
  • 3rd Prix du Tombray (2005)
BALI (1998) f. Winner BONNE ILE ILE DE BOURBON
  • 1st Prix de l'Association des Proprietaires (2002)
  • 1st Prix de la Federation (2002)
  • 1st Prix du Grand Sud (2002)
  • 1st Prix Louis Bonhoure (2002)
  • 4th Prix de Capeyron (2002)
  • 2nd Prix Francois Andre (2002)
  • 4th Prix du Groupe Lucien Barriere (2002)
  • 4th Prix du Cotentin (2002)
  • 2nd St John Ambulance Mdn Stks (2001)
BEL (1998) f. Winner JEZEBEL MONROE LYPHARD
  • 1st Hambleton Mdn Stks (2001)
  • 3rd Talent Racing Maiden Stks (2001)
  • 3rd Paula Palmer Maiden Stks (2001)
BENDARSHAAN (2000) h. Winner CALYPSO RUN LYCIUS
  • 1st Bank of Ireland H'cap Stks (2005)
  • 1st Dodson and Horrell H'cap Stks (2004)
  • 1st Bradley Mdn Stks (2004)
  • 2nd Watt Memorial H'CAP (2005)
  • 2nd 32redpoker.com H'cap Stks (2005)
  • 2nd L & J Windows Class. Stks (2004)
  • 2nd Saltwell Signs Mdn Stks (2003)
  • 2nd bet365 Call 08000 322 365 Mdn H'cap Stks (2003)
  • 2nd Federation of Bloodstock Agents Mdn Stks (2003)
  • 3rd Herriot Happening H'cap Stks (2005)
  • 3rd November Stks (2004)
  • 3rd Racing Post o1 Million H'cap Stks (2004)
  • 3rd H. & C. Moore Maiden Stks (2003)
  • 3rd Bennetts Electrical/Toshiba Mdn Stks (2003)
  • 4th Great Metropolitan Stks (2005)
  • 4th LTM Digital Rated Stks (2004)
BHAVNAGAR (1991) g. Winner BANANA PEEL GREEN DANCER
  • 1st Virginia Mdn (1994)
  • 2nd Burmah Castrol Mdn (1994)
BLESS THE BRIDE (1997) f. Winner FEATHER BRIDE GROOM DANCER
  • 1st Levy Board H'cap Stks (2000)
  • 4th Marlborough Mdn Stks (1999)
BLUE SYMPHONY (2000) f. Winner BLUE DUSTER DANZIG
  • 1st Gallery Group Uk App'ce Mdn H'cap Stks (2003)
  • 2nd Alexander Catering and Events Classified Stks (2003)
  • 2nd Rapporteur Retirement H'cap Stks (2003)
  • 2nd Nottingham Racecourse Conference Centre H'cap (2003)
  • 3rd Donatello Pizzeria Ristorante H'cap Stks (2003)
BRAVE GERONIMO (2000) h. Winner ALEXANDRIE VAL DE L'ORNE
  • 4th Prix H et A Guebriant (2006)
  • 1st Prix Top Ville (2004)
  • 2nd Prix Colonel Compain (2006)
  • 1st Prix Rantzau (2006)
  • 2nd Prix Albert Ganne (2006)
  • 3rd Prix France Galop (2006)
  • 4th Prix de l'Isere (2004)
  • 1st Lecarrow Stks (2003)
  • 2nd Tom Hogan Motors H'cap (2003)
  • 2nd Ebf Stks (2002)
  • 3rd Ballymany H'cap (2003)
BUDOOR (1999) f. Winner HADDEYAH DAYJUR
  • 1st Ebf Sale Mdn Fillies Stks (2001)
  • 3rd Bianca Fashion Stks (2002)
  • 3rd Filbert Mdn Fillies Stks (2001)
CALADIRA (1991) f. Winner CAPE RACE NORTHERN DANCER
  • 1st Martinstown Mdn (1994)
CALIANDAK (1990) g. Winner CADISA TOP VILLE
  • 1st O'Cathain Iasc Mdn (1993)
  • 3rd Doncaster Writers Conditions Stks (1993)
  • 3rd Gillygate Conditions Stks (1993)
  • 4th Low-Low Mdn (1993)
CALIFORNIA ANGEL (2000) f. Winner CELESTIAL MELODY THE MINSTREL
  • 1st Prix des Halles (2003)
  • 3rd Prix de Champlatreux (2003)
  • 4th Prix de la Croix de Berny (2003)
CALLISTO (1999) f. Winner MOON PARADE WELSH PAGEANT
  • 1st Sporran H'cap Stks (2002)
  • 1st John Howlett Memorial H'cap Stks (2002)
  • 3rd Stay all day H'cap Stks (2002)
  • 3rd John Guest Brown Jack Stks (2002)
  • 3rd Joe Sime Memorial H'cap Stks (2002)
  • 3rd Sponsor a race at Folkestone Mdn F. Stks (2002)
  • 4th Tom Collins Maiden Stks (2002)
CANDERELI (1994) h. Winner CALOUNIA PHARLY
  • 1st Athleague Stks (1998)
  • 2nd Mercantile Hotel, Sydney Mdn (1997)
  • 3rd Mallow H'cap (1998)
  • 4th Derrinstown Stud App'ce Derby (1997)
CAPTURE THE FLAIR (1988) f. Winner GOING DIGITAL NORTHERN BABY
  • 1st Mdn Claiming Race (1991)
CARANIYA (1986) f. Winner CALLIANIRE SIR GAYLORD
  • 1st Cocked Hat Farm Foods H'cap (1989)
  • 1st Hoby Mdn Stks (1988)
CASABLANCA (1990) f. Winner LADY BELLY BELLYPHA
  • 1st Mount Cameron H'cap (1994)
CASTLE PEAK (1986) f. Winner EDINBURGH CHARLOTTOWN
  • 2nd Prix d'Estimauville (1990)
  • 2nd Prix des Ventes de Yearlings (1990)
  • 3rd Prix de Beauval (1990)
  • 1st Elmire Mdn Fillies Stks (1989)
  • 2nd Prix Georges Courtois (1990)
  • 2nd Prix de Senlis (1990)
  • 3rd Warwick Oaks Stks (1989)
  • 4th Antec International King's Gap Stks (1989)
  • 4th Hare Mdn Fillies Stks (1988)
CENTURY (1991) h. Winner CENT FLEURS NIJINSKY
  • 1st Handicap (1995)
CHALNA (1995) f. Winner CHALON HABITAT
  • 1st Thatch Bar Stks (1998)
  • 4th Clane Fillies Mdn (1998)