KALAMOUN

Gr. h. 1970 ZEDDAAN - KHAIRUNISSA

ZEDDAAN GREY SOVEREIGN NASRULLAH NEARCO
MUMTAZ BEGUM
KONG BAYTOWN
CLANG
VARETA VILMORIN GOLD BRIDGE
QUEEN OF THE MEADOWS
VERONIQUE MON TALISMAN
VOLUBILIS
KHAIRUNISSA PRINCE BIO PRINCE ROSE ROSE PRINCE
INDOLENCE
BIOLOGIE BACTERIOPHAGE
EPONGE
PALARIVA PALESTINE FAIR TRIAL
UNA
RIVAZ NEARCO
MUMTAZ BEGUM

At 3 years - 1973

1st Prix Jacques Le Marois, 1600 meters, Deauville, 12 August 1973
1st Prix Lupin, 2100 meters, Longchamp, 13 May 1973
1st Poule d'Essai des Poulains, 1600 meters, Longchamp, 23 April 1973
2nd Prix du Moulin de Longchamp, 1600 meters, Longchamp, 07 October 1973
2nd Prix de Fontainebleau, 1600 meters, Longchamp, 01 April 1973
Racing and Breeding Information supplied by France Galop, the US Jockey Club and Weatherbys Group Limited.
Name Dam Dam’s sire
BIKALA (1978) h. Gr.I winner IRISH BIRD SEA-BIRD
  • 1st Prix Ganay GR I (1982)
  • 1st Prix du Jockey Club GR I (1981)
  • 2nd Prix de l'Arc de Triomphe GR I (1981)
  • 2nd Grand Prix de Saint-Cloud GR I (1981)
  • 4th Prix Lupin GR I (1981)
  • 2nd Prix du Prince d'Orange GR III (1982)
  • 2nd Prix du Prince d'Orange GR III (1981)
  • 1st Prix du Bel Air (1981)
  • 2nd Prix Santoi (1981)
  • 4th Prix Casterari (1980)
KENMARE (1975) h. Gr.I winner BELLE OF IRELAND MILESIAN
  • 1st Prix Jacques Le Marois GR I (1978)
  • 3rd Prix de la Salamandre GR I (1977)
  • 4th Poule d'Essai des Poulains GR I (1978)
  • 1st Prix de Fontainebleau GR III (1978)
SHAKAPOUR (1977) h. Gr.I winner SHAMIM LE HAAR
  • 1st Grand Prix de Saint-Cloud GR I (1980)
  • 2nd Prix du Jockey Club GR I (1980)
  • 4th Prix Hocquart GR II (1980)
  • 1st Prix de Guiche GR III (1980)
  • 1st Prix Samourai (1979)
  • 2nd Prix Mieuxce (1979)
  • 3rd Prix de l'Yser (1979)
MOURTAZAM (1978) h. Gr.I placed MANUSH TANERKO
  • 1st Prix Dollar GR II (1984)
  • 3rd Prix Messidor GR III (1982)
  • 4th Prix Daphnis GR III (1981)
  • 4th Prix de Guiche GR III (1981)
  • 1st Prix de Montretout (1984)
  • 1st Prix de Boulogne (1983)
  • 1st Prix de Varaville (1982)
  • 1st Prix Priori (1982)
  • 1st Prix Matchem (1981)
  • 1st Prix Aethelstan (1980)
  • 2nd Prix As d'Atout (1980)
  • 2nd Prix Gris Perle (1980)
  • 3rd Prix Quicko (1984)
  • 3rd Prix Lovelace (1983)
  • 3rd Prix du Pin (1982)
  • 4th Prix Moia (1983)
  • 4th Prix Georges Baltazzi (1983)
  • 4th Prix Badajoz (1982)
DOM RACINE (1975) h. Gr.II winner LA FERTE MILON TIMMY LAD
  • 1st Prix Jean Prat GR II (1978)
PERSEPOLIS (1979) h. Gr.II winner PERLITA BALDRIC
  • 1st Prix Noailles GR II (1982)
  • 1st Prix La Rochette GR III (1981)
MOON INGRAVER (1977) f. Gr.II placed ENGRAVING CREPELLO
  • 2nd Prix de l'Opera GR II (1980)
  • 1st Prix d'Astarté GR III (1980)
  • 2nd Prix du Chemin de Fer du Nord GR III (1981)
  • 3rd Prix Perth GR III (1980)
TASSMOUN (1976) h. Gr.III winner TREMOGIA SILVER SHARK
  • 1st Prix Messidor GR III (1980)
  • 2nd Prix Quincey GR III (1980)
  • 1st Handicap (1984)
  • 1st Prix d'Orry (1982)
  • 1st Prix de Sceaux (1979)
  • 2nd Grand H'cap de Deauville (1980)
  • 3rd Handicap (1983)
  • 4th Prix de Fresnay (1983)
  • 4th Prix de Chevilly (1983)
  • 1st Prix de Fontaine-Le-Port (1981)
  • 4th Prix d'Armenonville (1983)
  • 1st Prix Armand de Jumilhac (1986)
  • 1st Prix du Rocher Saint-Germain (1985)
  • 1st Prix de Malmaison (1983)
  • 1st Prix Popof (1982)
  • 1st Prix Le Sancy (1980)
  • 1st Prix Maurice de Nexon (1980)
  • 1st Prix Joseph de Saint-Pereuse (1979)
  • 2nd Prix General de Saint-Didier (1986)
  • 2nd Prix Royal Empire (1985)
  • 2nd Prix Vendange (1983)
  • 2nd Prix Partlet (1982)
  • 2nd Prix de l'Etang de la Tour (1981)
  • 3rd Grand Prix des Gentlemen (1986)
  • 3rd Prix Prestige (1984)
  • 3rd Prix de Bonneval (1982)
  • 3rd Prix Maurice Caillault (1979)
  • 3rd Prix Kefalin (1979)
  • 4th Prix Vendange (1984)
  • 4th Prix Prince Chevalier (1983)
  • 4th Prix de Samois (1980)
AS YOU DESIRE ME (1977) f. Gr.III placed ROYAL SAINT SAINT CRESPIN III
  • 2nd Prix de Royaumont GR III (1980)
  • 4th Prix d'Astarté GR III (1980)
POMME D'EBENE (1979) f. Gr.III placed POMME ROSE CARVIN
  • 3rd Prix La Rochette GR III (1981)
  • 3rd Prix de Saint-James (1982)
CALLIXENA (1978) f. Gr.III placed MADELON SAINT CRESPIN III
  • 4th Silken Glider Stks GR III (1980)
  • 1st Omeath Race (1980)
  • 2nd Broadleas H'cap (1981)
  • 2nd Rostrevor Fillies Mdn (1980)
  • 4th Newlands H'cap (1981)
KASTILIYA (1979) f. Gr.III placed KOBLENZA HUGH LUPUS
  • 4th Prix de la Grotte GR III (1982)
  • 2nd Prix de Dozule (1982)
  • 2nd Prix de Vichy (1982)
  • 1st Prix Barquette (1981)
TALAJA (1979) f. Gr.III placed TREMOGIA SILVER SHARK
  • 1st Prix de Boulogne (1982)
  • 1st Prix de l'Obelisque LR (1981)
  • 1st Prix du Premier Pas (1981)
  • 2nd Prix Codoman (1982)
ALIYOUN (1977) h. Winner ALANNYA RELKO
  • 1st Prix de la Vanne (1980)
  • 3rd Prix Gris Perle (1979)
  • 4th Prix Matchem (1980)
GAYKA (1975) f. Winner MONIQUE TANERKO
  • 1st Prix de Croissy (1978)
  • 2nd Prix de Saint-Cyr (1978)
  • 2nd Prix Quintette (1978)
  • 2nd Prix de Precy (1977)
  • 3rd Prix Coronation (1978)
  • 3rd Prix des Lilas (1978)
  • 3rd Prix de la Cascade (1977)
  • 4th Prix de la Calonne (1978)
GRACIOUS LASSIE (1977) f. Winner GRACIOUS HABITAT
  • 1st Prix de la Reine Blanche (1979)
JALAMOUN (1976) h. Winner JANINA MATCH
  • 1st Prix de l'Orangerie (1980)
  • 3rd Prix de Beauval (1980)
  • 4th Prix du Bordelais (1981)
KARERA (1975) f. Winner KARMOUNA VAL DE LOIR
  • 1st Prix Thebais (1978)
  • 2nd Prix de Rodez (1978)
  • 2nd Prix de Croissy (1978)
  • 4th Prix de la Breteche (1978)
MANNTIKA (1979) f. Winner MANUSHKA SHESHOON
  • 1st Rays Graduation Gs (1982)
  • 2nd Monkton Stks (1982)
  • 3rd Final Score Stks (1982)
  • 4th Golding Mdn Stks (1981)
MARIE D'IRLANDE (1979) f. Winner LA FERTE MILON TIMMY LAD
  • 1st Prix de la Bascoe (1982)
  • 2nd Prix de la Marne (1981)
  • 3rd Prix La Sega (1982)
ROUSHAAN (1979) h. Winner SPARKLING ROSE LUTHIER
  • 1st Prix Ladas (1982)
  • 2nd Handicap de l'Essonne (1982)
  • 4th Prix des Chenettes (1982)
  • 1st Grand Prix de Marseille (1982)
  • 1st Prix du Saint-Laurent (1982)
  • 1st Prix de Trun (1982)
  • 1st Prix Saint-Sauveur (1982)
SHAIYNEEN (1977) f. Winner SHARMEEN VAL DE LOIR
  • 1st Prix des Juniors (1980)
  • 1st Prix Gustave Wattinne (1980)
  • 2nd Prix Maurice de Dampierre (1980)
SHARMAYA (1976) f. Winner SHIRAZA TWILIGHT ALLEY
  • 1st Prix Rene Wattinne (1979)
  • 2nd Prix Djebel (1979)
  • 1st Prix des Provinces (1978)
  • 1st Prix de Bouffrey (1978)
  • 2nd Prix Little Duck (1978)
  • 2nd Prix Madelia (1978)
  • 2nd Prix Montsaulnin (1978)
WHITE ANGEL (1979) f. Winner WHITE FEATHER KASHMIR II
  • 1st Prix d'Orbec (1982)
BABTUS (1976) h. Placed BANDI ROSA RELKO
  • 2nd Prix du Der (1979)
BAKAYLA (1979) f. Placed BABULINA BALLYMOSS
  • 2nd Prix des Lionnes (1983)
BARON TZIGANE (1978) g. Placed CSARDASFURSTIN HIGH ECHELON
  • 2nd Prix Aethelstan (1980)
BELLE OF THE BALL (1978) f. Placed SOCIAL SUCCESS SNOB
  • 2nd Prix de l'Ecluse (1980)
KAISSARI (1975) h. Placed KALIBELLA BARBARE
  • 2nd Prix de Montaigu (1978)
KALAITA (1975) f. Placed LONGVITA MASETTO
  • 2nd Prix de Pontchartrain (1978)
  • 2nd Prix Belle de Nuit (1978)
KALAMAC (1976) f. Placed TARMAC TAKAWALK
  • 2nd Prix Imprudence (1979)
KALAMONT (1979) h. Placed OBELISK ABERNANT
  • 2nd Prix de Nogent (1982)
  • 4th Prix Charles du Breil (1982)
LAOCOON (1979) h. Placed ROJIKA TANTIEME
  • 2nd Prix des Magnolias (1982)
MOUNARA (1979) f. Placed MECONTENTE LE HAAR
  • 2nd Prix Jus d'Orange (1982)
  • 3rd Prix Cerisoles (1982)
NUMBI (1976) h. Placed THE NUN SAINT CRESPIN III
  • 2nd Prix de Champigny (1979)
ZELDA (1978) f. Placed FIGHT TIMOUR
  • 2nd Prix des Chevrefeuilles (1981)
  • 2nd Prix de la Heziere (1980)
  • 3rd Prix du Palais (1981)
ASAKIR (1976) g. Placed ZAMEEN ARMISTICE
  • 3rd Grand Prix Franco Espagnol du Conseil (1980)
FALAMOUN (1977) h. Placed FELICITE TAPIOCA
  • 3rd Prix des Chaumes (1979)
JUNGLE MOON (1979) g. Placed JUNGLE PRINCESS NATIVE PRINCE
  • 3rd Prix de la Jaille (1982)
MARIE DES RUELLES (1977) f. Placed FROIDESTREES VIOLON D'INGRES
  • 3rd Prix Alex Demonchaux (1980)
MY MOON (1976) f. Placed SIDDARTHA LE HAAR
  • 3rd Prix de Saint-Cyr-les-Vignes (1979)
  • 3rd Prix de Nogent (1979)
  • 4th Prix Albarelle (1979)
EGYPTIAN MOON (1975) f. Placed GOLDEN FEZ AUREOLE
  • 4th Prix Bouquetin (1978)
LASTLINE (1977) f. Placed CHARLOTTE BRONTE RED GOD
  • 4th Prix des Ternes (1980)
Racing and Breeding Information supplied by France Galop, the US Jockey Club and Weatherbys Group Limited.