ZEDDAAN

Gr. h. 1965 GREY SOVEREIGN - VARETA

GREY SOVEREIGN NASRULLAH NEARCO PHAROS
NOGARA
MUMTAZ BEGUM BLENHEIM
MUMTAZ MAHAL
KONG BAYTOWN ACHTOI
PRINCESS HERODIAS
CLANG HAINAULT
VIBRATION
VARETA VILMORIN GOLD BRIDGE GOLDEN BOSS
FLYING DIADEM
QUEEN OF THE MEADOWS FAIRWAY
QUEEN OF THE BLUES
VERONIQUE MON TALISMAN CRAIG AN ERAN
RUTHENE
VOLUBILIS ALCANTARA II
POLYFLORA

At 2 years - 1967

1st Prix Robert Papin, 1100 meters, Maisons-Laffitte, 01 January 1967
1st Prix d'Arenberg, 1000 meters, Longchamp, 01 January 1967
1st Prix du Bois, 1000 meters, Longchamp, 01 January 1967

At 3 years - 1968

1st Poule d'Essai des Poulains, 1600 meters, Longchamp, 01 January 1968
1st Prix de Seine-et-Oise, 1200 meters, Maisons-Laffitte, 01 January 1968
1st Prix d'Ispahan, 1850 meters, Longchamp, 30 June 1968
Racing and Breeding Information supplied by France Galop, the US Jockey Club and Weatherbys Group Limited.
Name Dam Dam’s sire
KALAMOUN (1970) h. Gr.I winner KHAIRUNISSA PRINCE BIO
  • 1st Prix Jacques Le Marois GR I (1973)
  • 1st Prix Lupin GR I (1973)
  • 1st Poule d'Essai des Poulains GR I (1973)
  • 2nd Prix du Moulin de Longchamp GR I (1973)
  • 2nd Prix de Fontainebleau GR III (1973)
NADJAR (1976) h. Gr.I winner NUCLEA II ORSINI
  • 1st Prix Jacques Le Marois GR I (1980)
  • 1st Prix d'Ispahan GR I (1980)
  • 2nd Prix du Moulin de Longchamp GR I (1980)
  • 3rd Poule d'Essai des Poulains GR I (1979)
  • 1st Prix de Saint-Maximin (1978)
NISHAPOUR (1975) h. Gr.I winner ALAMA AUREOLE
  • 1st Poule d'Essai des Poulains GR I (1978)
  • 3rd Prix du Moulin de Longchamp GR I (1978)
  • 2nd Prix de Fontainebleau GR III (1978)
  • 2nd Prix La Rochette GR III (1977)
  • 1st Prix de Touques (1977)
  • 2nd Prix des Foals (1977)
  • 2nd Prix Medium (1977)
  • 2nd Prix du Premier Pas (1977)
ADRAAN (1977) h. Gr.I placed ADARA LE HAAR
  • 4th Prix de l'Abbaye de Longchamp GR I (1980)
  • 1st Prix du Gros-Chêne GR III (1980)
  • 1st Prix de Saint-Georges GR III (1980)
  • 1st Prix d'Arenberg GR III (1979)
  • 1st Prix du Bois GR III (1979)
  • 1st Prix Le Gosse (1979)
  • 3rd Prix du Premier Pas (1979)
NASSEEM (1978) f. Gr.I placed NOUREEN ASTEC
  • 4th Cheveley Park Stks GR I (1980)
  • 3rd Coronation Stakes GR II (1981)
  • 3rd Queen Mary Stks GR II (1980)
  • 1st Cherry Hinton Stks GR III (1980)
  • 1st Ubm Merchants International Stks (1981)
  • 1st Rubbing House Mdn Stks (1980)
  • 3rd Heathorn Stks (1981)
  • 3rd Sirenia Stks LR (1980)
  • 4th Prix Coronation (1981)
VIRGIN (1974) f. Gr.III winner VAHINEE MOURNE
  • 1st Prix du Calvados GR III (1976)
  • 1st Prix de Meaux (1977)
  • 2nd Prix Maurice Caillault (1977)
  • 3rd Prix de Saint-Cyr (1977)
SHAMRA (1977) f. Gr.III placed SIRYA SICAMBRE
  • 2nd Prix du Calvados GR III (1979)
  • 3rd Prix d'Aumale GR III (1979)
  • 2nd Prix de Pontoise (1980)
  • 4th Prix du Rhin (1980)
  • 3rd Prix des Roches (1979)
  • 4th Prix de Saint-Cyr LR (1980)
  • 4th Prix Finlande (1980)
SHARMADA (1978) f. Gr.III placed SHIREEN PRINCE TAJ
  • 2nd Prix d'Arenberg GR III (1980)
  • 1st Prix des Jouvencelles (1980)
  • 1st Prix du Premier Pas (1980)
  • 2nd Prix de la Vallée d'Auge LR (1980)
  • 4th Prix du Bois (1980)
SYRIAN STAR (1972) f. Gr.III placed SIRYA SICAMBRE
  • 2nd Prix Minerve GR III (1975)
  • 1st Prix des Violettes (1975)
  • 3rd Prix des Tourelles (1975)
STANDAAN (1976) h. Gr.III placed CASTANIA ORSINI
  • 3rd Prix de Meautry GR III (1980)
HAREM BELLE (1976) f. Gr.III placed HATIVE NATIVE PRINCE
  • 3rd Prix Ronde de Nuit (1978)
  • 1st Prix de l'Ecluse (1978)
  • 1st Prix des Ternes (1979)
  • 2nd Prix de Malmaison (1978)
  • 3rd Prix de la Heziere (1978)
  • 4th Prix Imprudence (1979)
  • 4th Prix de l'Obelisque (1978)
MATHO (1978) g. Gr.III placed MALICIOSE SICAMBRE
  • 4th Prix Eclipse GR III (1980)
SAFAYA (1971) f. Gr.III placed SHIRAZA TWILIGHT ALLEY
  • 1st Prix des Jouvencelles (1973)
  • 1st Prix de la Reine Blanche (1973)
  • 2nd Prix Roi Herode (1974)
SHANNFARA (1977) f. Gr.III placed SHAHANA WILD RISK
  • 4th Prix de la Grotte GR III (1980)
  • 1st Prix Maurice de Nexon (1980)
  • 1st Prix des Carrieres (1980)
  • 1st Prix Messaline (1979)
  • 2nd Prix Ramus (1980)
  • 2nd Prix Coronation (1980)
  • 2nd Prix Gerard de Chavagnac (1980)
  • 3rd Prix Worden (1980)
  • 3rd Prix de Saint-Cyr LR (1980)
  • 4th Prix des Lilas LR (1980)
ANNE PALATINE (1973) f. Listed winner PALADRINA ORSINI
  • 1st Prix Dauger (1976)
  • 1st Prix de la Calonne LR (1976)
  • 1st Prix de la Verrerie (1975)
  • 2nd Prix Codoman (1976)
  • 2nd Prix La Camargo (1976)
  • 2nd Prix de la Manche (1975)
  • 4th Prix Sauge Pourpree (1975)
ADARAYA (1975) f. Winner PAOLA PALESTINE
  • 1st Prix de Nogent (1978)
  • 4th Prix du Lion d'Angers (1978)
ANNELAURE (1979) f. Winner LORIA EL RELICARIO
  • 2nd Prix du Rhin (1982)
  • 1st Prix de Clairefontaine (1981)
  • 4th Prix d'Ommeel (1981)
ASHTAAN (1973) f. Winner ASHLEEN ALIZIER
  • 1st Prix de la Troublerie (1975)
BELLE ZED (1975) f. Winner BELINDA JANE MOSSBOROUGH
  • 1st Prix Tahiti (1978)
CAVALERIE LEGERE (1973) f. Winner CHAMBORD CHAMOSSAIRE
  • 1st Prix de Croissy (1976)
  • 4th Prix Perruche Bleue (1976)
DOM CIMAROSA (1979) h. Winner LA FRAMBOISIERE FARISTAN
  • 1st Prix de Pontarme (1982)
DOM MAZARIN (1975) g. Winner ORDENSTREUE ORSINI
  • 1st Grand H'cap d'Arcachon (1981)
  • 3rd Grand H'cap de la Cote Basque (1983)
  • 1st Prix Crystal Palace (1978)
EASTERN SILK (1973) f. Winner FINE SOIE LE FABULEUX
  • 1st Gordon-Lennox Stks (1976)
  • 2nd Hush Puppies Stks (1976)
FIDDLER'S GREEN (1979) f. Winner THROUGH THE LINE WINGED T.
  • 2nd Prix des Tulipes (1982)
  • 1st Prix des Pouliches (1982)
  • 3rd Prix de Senlis (1981)
GALLENZA (1974) f. Winner GLAMOUR II DJEBE
  • 1st Prix Tarentelle (1977)
  • 2nd Prix Sanguinolette (1976)
  • 2nd Prix Sauge Pourpree (1976)
HERRERA (1976) h. Winner ESCORIAL ROYAL PALACE
  • 1st Prix du Putois (1980)
  • 3rd Prix Le Sancy (1980)
JANDALO (1970) g. Winner JANINA MATCH
  • 1st Prix Maurice de Waldner (1974)
  • 2nd Prix Belfonds (1972)
LIYANIA (1976) f. Winner AVANIA ST PADDY
  • 1st Prix Jeanne d'Arc (1979)
  • 3rd Prix du Mont-Canisy (1979)
  • 1st Prix des Antilopes (1978)
  • 1st Prix Sea-Bird (1978)
  • 2nd Prix de Bessay (1979)
  • 2nd Prix des Oryades (1978)
  • 3rd Prix de la Varenne (1979)
MANEKIA (1976) f. Winner MANUSH TANERKO
  • 1st Prix de Chamarande (1979)
  • 3rd Prix de Lassy (1979)
  • 4th Prix de Bellevue (1979)
  • 4th Prix de l'Alsace (1979)
  • 2nd Prix d'Orgeval (1979)
  • 4th Prix Crystal Palace (1979)
MARIE D'ORSINI (1978) f. Winner ORDENSTREUE ORSINI
  • 1st Prix de Montboissier (1981)
  • 1st Prix Nosca (1981)
  • 2nd Prix Richard Coeur de Lion (1981)
  • 3rd Prix de l'Avenue (1981)
  • 4th Prix des Carrieres (1981)
MINOURIKA (1976) f. Winner CLAIR OBSCUR HONEYWAY
  • 1st Prix de Brabois (1979)
  • 1st Prix de Juniors (1979)
  • 1st Prix d'Albufera (1979)
PALENCHE (1974) f. Winner PIEDITA HIGH HAT
  • 1st Prix des Tulipes (1977)
  • 4th Prix de la Beauvoisiniere (1977)
  • 4th Prix de Lassy (1977)
  • 2nd Prix Bella Paola (1976)
  • 3rd Prix Priori (1976)
PHEBIS (1979) h. Winner FACETIE BON MOT III
  • 2nd Prix de Douvres (1982)
  • 2nd Prix des Chenettes (1982)
  • 4th Prix des Charmes (1982)
  • 1st Prix des Breviaires (1982)
  • 1st Prix Codoman (1982)
SHAFIYA (1978) f. Winner SAFIAH ST PADDY
  • 1st Prix de la Vallee (1980)
  • 2nd Prix du Lion d'Angers (1981)
SHEIKDOM (1975) g. Winner SUNLAND CHARLOTTESVILLE
  • 2nd Prix de Lizy (1980)
  • 4th Prix de la Municipalite et du District (1980)
  • 1st Coupe des Gentlemen-Riders (1985)
  • 3rd Prix du Parc (1983)
VALSE EXQUISE (1975) f. Winner VASSILISSA DARIUS
  • 1st Prix du Pays de Bray (1978)
  • 2nd Prix d'Albufera (1978)
  • 4th Prix Philippine de Hainaut (1978)
ZANE GREY (1972) g. Winner MARITCHIA LA VARENDE
  • 1st Prix des Bruyeres (1975)
  • 2nd Prix Ocarina (1975)
  • 3rd Prix Sardanapale (1975)
  • 3rd Prix Esmeralda (1975)
ZEDDAANAYA (1978) f. Winner BLUE ROBIN BLUE PRINCE
  • 1st Grand H'cap d'Arcachon (1983)
  • 1st Prix d'Albret (1981)
  • 2nd Coupe des Pouliches de 2 ans (1980)
ZEDDAAN'S SON (1974) g. Winner FERMINA PHILIUS
  • 1st Prix de Toulon (1982)
ZEDDERA (1970) f. Winner SEGERA PINZA
  • 1st Prix de la Reine Lumiere (1973)
ZEIN (1972) h. Winner NERIAD PRINCEQUILLO
  • 1st Prix Sardanapale (1975)
  • 1st Prix du Lion d'Angers (1975)
  • 4th Prix de l'Avenue (1975)
AYDIYN (1974) f. Placed KIRMIZ SILVER SHARK
  • 2nd Prix de Melun (1976)
DELPHINE (1976) f. Placed PERINE PRINCE TAJ
  • 2nd Grand H'cap de Craon (1979)
  • 4th Prix de la Croix Brisee (1979)
DERNIER VIOLON (1975) g. Placed EXTRA EXBURY
  • 2nd Prix Champignol (1981)
  • 3rd Prix de Satory (1980)
  • 4th Grand H'cap de Deauville (1980)
  • 3rd Prix de Boulogne (1978)
  • 4th Prix de Saint-Cheron (1981)
DOM ALBAN (1971) g. Placed SALAMINE III ANTARES
  • 2nd Prix Aguado (1974)
FARKA (1977) f. Placed FARME LE FABULEUX
  • 3rd Prix du Verseau (1980)
  • 2nd Prix du Bois Briard (1981)
  • 4th Prix Roi Herode (1982)
GREY MAGIC (1972) f. Placed MASI RELKO
  • 2nd Prix de la Bascoe (1975)
GUZZLER (1978) h. Placed GLAD NEWS BALLYMOSS
  • 2nd Handicap de La Depeche du Midi (1983)
MOIKA (1975) f. Placed MOQUEUSE SAINT CRESPIN III
  • 2nd Handicap de la Tamise (1978)
  • 4th Prix des Tourelles (1978)
PRESENTANT (1978) h. Placed TOSTA TIMOUR
  • 2nd Prix de Sainte-Croix (1983)
  • 3rd Prix du Manoir (1982)
  • 3rd Prix d'Armenonville (1983)
PRINCE AZAMAT (1974) h. Placed ROYAL WAY SICAMBRE
  • 2nd Prix de Metz (1977)
QUOUKI (1979) h. Placed JANTHINA PETINGO
  • 2nd Prix de Varaville (1982)
  • 3rd Prix Tanerko (1981)
SAMBREZAN (1978) h. Placed LA SAMBRE TANERKO
  • 2nd Prix Ajax (1981)
SINORDINA (1976) f. Placed SURSUM CORDA LE HAAR
  • 2nd Prix Maurice de Dampierre (1979)
ZADOK THE PRIEST (1979) g. Placed BRAZEN CASH AND COURAGE
  • 2nd Prix du Tertre (1985)
  • 4th Prix de Lignieres (1982)
ZAGAL (1975) h. Placed FRAUENZIMMER MASETTO
  • 2nd Prix d'Ecajeul (1982)
  • 3rd Prix Peut-Etre (1982)
  • 2nd Prix d'Ecouen (1985)
  • 4th Prix de Courtonne (1984)
ZEDDAANITA (1979) f. Placed BLUE ROBIN BLUE PRINCE
  • 2nd Prix La Lagune (1982)
ZEDDENOSA (1974) f. Placed DENOSA WORDEN
  • 2nd Prix de Neuilly (1977)
  • 2nd Prix Dushka (1977)
  • 3rd Prix du Bois Rouaud (1977)
  • 4th Prix du Bord de l'Eau (1977)
  • 4th Prix de Colombes (1977)
ZOG (1970) g. Placed BORBOLETTA NORSEMAN
  • 2nd Prix Santoi (1973)
BELLE AUJOURD'HUI (1972) f. Placed TARTELETTE SICAMBRE
  • 3rd Prix de la Mariole (1974)
CONGLOMERAT (1974) h. Placed BELLE BELLA MILESIAN
  • 3rd Prix Michel Houyvet (1977)
DINGLE (1972) h. Placed DIVIANA II TOULOUSE LAUTREC
  • 3rd Prix Astrophel (1975)
GRAIN DE ZELE (1979) h. Placed PERINE PRINCE TAJ
  • 3rd Prix des Villarmains (1983)
  • 3rd Grand H'cap de Craon (1982)
  • 4th Prix Salverte (1983)
  • 4th Prix de Dieppe (1987)
  • 4th Prix du Molinel (1981)
ZALIM (1974) h. Placed OPALINE II HYPERION
  • 3rd Prix Saldi Choury (1977)
ZAYD (1975) h. Placed INSOLITE CHARLOTTESVILLE
  • 3rd Prix Francis Le Pecq (1982)
  • 4th Prix de Vanves (1978)
ZEDDARA (1978) f. Placed DEMARA VIOLON D'INGRES
  • 3rd Prix du Bac (1981)
  • 3rd Prix de Benerville (1981)
  • 3rd Prix des Naiades (1980)
ANIGUA (1972) f. Placed ALASKA SPY WELL
  • 4th Prix des Violettes (1975)
AUREANA (1979) f. Placed AUTORIN ORSINI
  • 4th Prix du Capricorne (1982)
CARACCIOLA (1978) f. Placed CENDRES BLEUES CHARLOTTESVILLE
  • 4th Prix Perruche Bleue (1981)
EXOTIC FLOWER (1972) f. Placed EDELLIETTE EDELLIC
  • 4th Prix Tanit (1974)
GATEWAY ARCH (1978) g. Placed ST LOUISAN ST CHAD
  • 4th Prix de Meyronnet (1981)
ROI D'ANJOU (1978) g. Placed ROSE D'ANJOU SICAMBRE
  • 4th Prix de Pont-l'Eveque (1981)
ZEVENDER (1978) h. Placed TOLERANCE LE HAAR
  • 4th Prix Gris Perle (1980)
Racing and Breeding Information supplied by France Galop, the US Jockey Club and Weatherbys Group Limited.