SHESHOON

na. h. 1956 PRECIPITATION - NOORANI

PRECIPITATION HURRY ON MARCOVIL MARCO
LADY VILLIKINS
TOUT SUITE SAINFOIN
STAR
DOUBLE LIFE BACHELOR'S DOUBLE TREDENNIS
LADY BAWN
ST JOAN WILLBROOK
FLO DESMOND
NOORANI NEARCO PHAROS PHALARIS
SCAPA FLOW
NOGARA HAVRESAC II
CATNIP
EMPIRE GLORY SINGAPORE GAINSBOROUGH
TETRABBAZIA
SKYGLORY SKY-ROCKET
SIMONE
14a

At 4 years - 1960

1st Grosser Preis Von Baden, 2400 meters, Baden-Baden, 02 September 1960
1st Grand Prix de Saint-Cloud, 2500 meters, Saint-Cloud, 01 July 1960
1st Prix Gontaut-Biron, 2400 meters, Deauville, 01 January 1960
Racing and Breeding Information supplied by France Galop, the US Jockey Club and Weatherbys Group Limited.
Name Dam Dam’s sire
OAK HILL (1972) f. Gr.I winner TYPHA TANTIEME
  • 1st Criterium des Pouliches GR I (1974)
  • 4th Prix Saint-Alary GR I (1975)
  • 1st Prix Scaramouche (1975)
  • 1st Prix de la Belle Epine (1974)
  • 3rd Prix de Saint-Cyr (1975)
STINTINO (1967) h. Gr.I placed CYNARA GREY SOVEREIGN
  • 3rd Prix d'Ispahan GR I (1970)
FLAMING HEART (1963) f. Gr.III winner AIMEE TUDOR MINSTREL
  • 1st Prix Minerve GR III (1966)
KALKEEN (1974) f. Gr.III placed GIOIA CREPELLO
  • 2nd Prix de Royaumont GR III (1977)
  • 2nd Prix Cleopatre GR III (1977)
  • 1st Prix de la Seine LR (1977)
  • 1st Prix de la Fontaine de Diane (1976)
  • 1st Prix de la Commanderie (1976)
  • 1st Prix de Belle Croix (1976)
SHOELESS (1968) f. Gr.III placed IMAGINE PARDAL
  • 3rd Prix Cleopatre GR III (1971)
SIGUNE (1973) f. Gr.III placed SOLES RED GOD
  • 3rd Prix de Royaumont GR III (1976)
  • 3rd Prix La Sega (1976)
  • 3rd Prix Discrete (1975)
  • 4th Prix Coronation (1976)
  • 4th Prix des Tuileries (1976)
AURINETTE (1971) f. Gr.III placed AUREA ORSINI
  • 4th Prix de Pomone GR III (1975)
  • 3rd Prix Joubert (1974)
BLUE SAILOR (1974) h. Listed placed SAILOR S MYTH HARDICANUTE
  • 1st Prix Godiche (1977)
  • 1st Prix du Missouri (1977)
  • 3rd Prix du Ranelagh LR (1977)
TWO'S COMPANY (1974) f. Listed placed ONE ONLY SICAMBRE
  • 1st Prix de Bellevue (1977)
  • 4th Prix Joubert LR (1977)
  • 4th Prix des Ternes (1977)
ABERSHOON (1972) f. Winner ABERBEVINE KING'S TROOP
  • 1st Prix de Colleville (1975)
  • 4th Prix du Val Saint-Martin (1975)
ADE DE HAINAUT (1972) f. Winner FIREFLY RATIFICATION
  • 1st Prix de Longchamp (1975)
BILOXI (1972) g. Winner MARATEA II SEDAN
  • 3rd Prix d'Osny (1983)
  • 1st Prix Filibert de Savoie (1977)
  • 2nd Prix General de Saint-Didier (1979)
CROQUE MONSIEUR (1974) h. Winner MANUSH TANERKO
  • 1st Prix Rieussec (1978)
  • 2nd Prix de Saint-Martin (1977)
  • 3rd Prix de Savigny (1982)
  • 4th Prix Leon Carabin (1977)
MANUSHKA (1971) f. Winner MANUSH TANERKO
  • 1st Prix Aguado (1974)
  • 2nd Prix Charles Bariller (1974)
  • 2nd Prix de Chartres (1974)
  • 2nd Prix Amandine (1974)
  • 3rd Prix Maurice de Waldner (1974)
MARBRE (1976) f. Winner MAIDEN'S BLUSH FORTINO
  • 1st Prix des Enclos (1979)
  • 2nd Prix de Marly-la-Ville (1979)
MARIE D'OULCHY (1979) f. Winner BELLE AUJOURD'HUI ZEDDAAN
  • 1st Prix de Boran (1986)
  • 1st Grand Prix de la Ville de Segre (1983)
MARIE D'URCEL (1978) f. Winner MAGNA VIVA PRINCE BIO
  • 1st Prix Dorina (1981)
MAYMOUNA (1979) f. Winner MADURA MOSSBOROUGH
  • 1st Prix Bagheera (1981)
MOUNAYN (1974) f. Winner MINTIKA PRINCE BIO
  • 1st Prix Rene Germond (1978)
PLATOON (1975) g. Winner PHILIA PHILIUS
  • 1st Prix d'Orbec (1978)
ROSY MOON (1976) f. Winner BONNY MARY TANERKO
  • 1st Prix Cerisoles (1979)
SHAHLA (1968) f. Winner FAVEUR BUISSON ARDENT
  • 1st Prix de la Garonne (1971)
  • 3rd Prix Sauge Pourpree (1971)
SHOPPING (1976) f. Winner SASSAFRITTA LE FABULEUX
  • 1st Prix de la Federation de l'Ouest (1979)
SHOUNET (1979) f. Winner DANA'S RETURN TURN-TO
  • 1st Prix Commandant du Noday (1983)
  • 4th Prix de la Ville de Guerlesquin (1984)
SHULISTRA (1972) f. Winner CHRISTINE CROCKET
  • 1st Prix du Saint-Laurent (1975)
  • 3rd Prix de Chartres (1975)
ANNE D'AVESNES (1974) f. Placed FIREFLY RATIFICATION
  • 2nd Prix d'Evreux (1977)
  • 3rd Prix Tahiti (1977)
CARSHOON (1975) g. Placed CARBEY CARVIN
  • 2nd Prix de la Federation du Sud Ouest (1978)
  • 4th Prix de Carcassonne (1978)
FURETEUSE (1977) f. Placed SO FUNNY SNOB
  • 2nd Prix Jean Cruse (1980)
GEPPINA UMBRA (1977) f. Placed LADY SYKES SOVEREIGN LORD
  • 2nd Prix Calandria (1980)
  • 3rd Prix de Rosieres (1979)
GOOD JACK (1971) h. Placed FRIENDLY RELATIONS ANWAR
  • 2nd Prix de Cluny (1974)
  • 3rd Prix de Dormans (1975)
MARISELA (1969) f. Placed WEST SHAW GREY SOVEREIGN
  • 2nd Prix d'Apremont (1971)
NAYFEEN (1979) f. Placed NINFAE ST PADDY
  • 4th Prix du Roule (1983)
  • 2nd Prix Bridaine (1982)
  • 4th Prix Stratonice (1982)
  • 4th Prix Gardefeu (1981)
RANASHOON (1977) g. Placed DANA'S RETURN TURN-TO
  • 2nd Prix de Corbon (1980)
  • 3rd Prix de l'Ourcq (1981)
  • 4th Prix de Rouvres (1980)
SONGE D'INDE (1974) f. Placed BELINDA ANN HIGH TREASON
  • 2nd Prix de la Roche Sur (1976)
KILYA (1977) f. Placed KISHIM PERSIAN GULF
  • 3rd Prix de Valencay (1980)
NEVER PROMISE (1972) f. Placed NORTH QUEENSFERRY WORDEN
  • 3rd Prix Barquette (1974)
NONE BUT SHE (1973) f. Placed UMGENI POORT BOTTICELLI
  • 3rd Prix Seria (1976)
SHARANNDAR (1977) h. Placed SHIREEN PRINCE TAJ
  • 3rd Grand H'cap de La Maine (1983)
SATYROS (1977) g. Placed SPEED SONG ZEDDAAN
  • 4th Derby de l'Ouest (1980)
SHESHOON'S SON (1976) h. Placed GALIOTE HAUBAN
  • 4th Grand H'cap d'Automne (1981)
Racing and Breeding Information supplied by France Galop, the US Jockey Club and Weatherbys Group Limited.